Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Malta je jedním z nejslunečnějších ostrovů Evropy

Malta je již mnoho let oblíbená mezi turisty z celého světa. Láká na zajímavé památky a skvělé počasí – téměř 300 slunečných dní v roce – průměrná denní teplota v nejchladnějších měsících neklesá pod 15 °C. To vše dělá z Malty skvělou destinaci pro prodloužený víkend i dvoutýdenní dovolenou.

Publikováno

dne

Malta je již mnoho let oblíbená mezi turisty z celého světa. Láká na zajímavé památky a skvělé počasí. Na Maltě je téměř 300 slunečných dní v roce a průměrná denní teplota v nejchladnějších měsících neklesá pod 15 °C. To vše dělá z Malty skvělou destinaci pro prodloužený víkend i dvoutýdenní dovolenou.

Sezóna na Maltě trvá po celý rok. Ano, v červenci a srpnu je obsazenost poměrně vysoká, ale ani v zimě a na podzim není o návštěvníky nouze. V zimě je zde stejně dobré počasí jako v jarních měsících v České republice. Jsou zde tedy ideální podmínky pro pěší turistiku, návštěvu četných památek a bloudění v krásných úzkých uličkách Valletty nebo Mdiny.

V létě naopak teploty stoupají a vyplatí se spojit poznávání památek s opalováním. Za zmínku také stojí, že atraktivní nabídky zájezdů na Maltu najdete v cestovních kancelářích po celý rok!

Mnohokulturní Malta

Malta je malý ostrovní stát s bohatou tisíciletou historií. Právě na Maltě se nacházejí nejstarší stavby na světě. V průběhu staletí vládli maltským ostrovům Féničané, Římané, Arabové, Sicilské království, Maltézský řád nebo Spojené království. Dodnes se tato multikulturnost odráží v jazyce, kuchyni nebo památkách Malty.

Britové po sobě zanechali angličtinu jako druhý úřední jazyk, levostranný provoz a charakteristické červené telefonní budky. Italské vlivy jsou cítit v kuchyni, arabské vlivy zase v architektuře. Bohatou historii města a jeho multikulturnost můžete prozkoumat v některém z muzeí, například v Národním archeologickém muzeu nebo Národním válečném muzeu.

Plážové koupání na Maltě a další vodní aktivity

Pobřeží Malty je poměrně rozmanité, s mnoha zálivy a poloostrovy. Některé pláže jsou skalnaté, ale mnohé jsou nádherné a mají jemný teplý písek.

Mezi nejkrásnější pláže patří Golden Bay na západním pobřeží ostrova Malta. Je pokryta načervenalým pískem a lemována křišťálově čistou vodou. Nachází se v zátoce, a je proto chráněna před vlnami z otevřeného moře a před silnými větry. Můžete se zde také spolehnout na nádherné západy slunce.

Zajímavou alternativou je pláž Ramla Bay na ostrově Gozo. Pláž pokrytá oranžovočerveným pískem láká svým klidem a malebnou scenérií. Oblíbená je zejména u rodin s dětmi a těch, kteří hledají komornější místo pro dovolenou. Na západě ostrova Gozo se donedávna nacházela také nejznámější atrakce Maltské republiky, tyčící se skála Azurové okno. Přestože se v roce 2017 zřítila, místo stále láká turisty vyhledávající malebné výhledy.

Jedním ze symbolů Malty je také Modrá laguna na ostrově Camino. Pláž je malá, ale její tyrkysová voda a skalnaté útesy z ní dělají jeden z vrcholů země. Je to také ideální místo pro koupání a šnorchlování. Stojí totiž za to připomenout, že maltské ostrovy jsou jedním z nejlepších míst pro potápění ve Středozemním moři. Na odvážlivce zde čekají zajímavé skalní útvary ukryté pod vodou, vraky lodí a bohatý podmořský život.

Při návštěvě Malty si určitě nenechte ujít výlet lodí do Modré jeskyně. Modrá jeskyně je komplex jeskyní na jihozápadním pobřeží Malty. Jeskyně vznikly působením mořské vody na mohutné vápencové útesy. Nejvyšší z nich se tyčí do výšky přes 40 metrů a je hluboká 26 metrů. Během plavby loď vplouvá do jednotlivých jeskyní, takže můžete obdivovat úžasné krápníky a další útvary. Je těžké uvěřit, že to vše je dílem přírody! Modrou jeskyni si nejlépe prohlédnete z vodní hladiny, ale krásné výhledy jsou i shora, z jedné z blízkých vyhlídek.

Malta a její atrakce pro milovníky nočních zážitků

Na Maltě si přijdou na své i ti, kdo hledají aktivity, které jim přinesou obrovský adrenalin. Velmi populární je horolezectví na ostrově Gozo, což je skvělá destinace pro pokročilé i úplné začátečníky v tomto sportu. Existuje zde několik certifikovaných klubů, které organizují lezení různých stupňů obtížnosti – poskytují také veškeré potřebné vybavení a školení. A konečně, kromě písečných pláží není na Maltě nouze ani o majestátní útesy, které nabízejí nezapomenutelné výhledy.

Jednou z nejnovějších atrakcí je Wave Breaker (Seabreacher), kombinace potápěčského motorového člunu a… trampolíny. Cestující nastoupí do speciálního člunu ve tvaru žraloka, který pak začne na vodě provádět nejrůznější kousky: potápět se, skákat vysoko nad vodní hladinu, točit se vysokou rychlostí. Stroj řídí zkušený pilot a výlet trvá asi 20 minut.

Valletta – obrovské muzeum pod širým nebem

Valetta, hlavní město Malty, byla založena v roce 1565 Řádem johanitů. Je to jedno z nejmenších evropských hlavních měst a zároveň jedno z nejneobvyklejších měst na našem kontinentu. Směle ji lze nazvat skanzenem, neboť na malé ploše se nachází až 320 památek! To z něj činí jednu z nejhustěji obydlených historických oblastí na světě. Není divu, že bylo celé zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Oslňuje svými úzkými uličkami, barokní architekturou a působivými pevnostmi. Určitě si prohlédněte pevnost svatého Elma, Národní knihovnu, palác Casa Rocca Piccola, palác velmistra nebo konkatedrálu svatého Jana. Stojí také za to se zde jednoduše projít bez předem určené trasy, spontánně odbočit do úzkých uliček, obdivovat neobvyklou architekturu, pozorovat barevné dveře. O příležitosti k obdivu rozhodně není nouze!

Tiché městečko a malebná rybářská vesnice

Při hledání nejzajímavějších míst na Maltě se vyplatí vydat se i mimo pobřeží a hlavní město. Jedním z šíleně zajímavých míst je Marsaxlokk – nejstarší rybářská vesnice. Je proslulá svými barevnými loďkami zvanými „luzzu“ – často zobrazovanými na pohlednicích z ostrova – a rybím trhem, kde si můžete koupit i místní pochoutky. Vesnice opravdu vypadá, jako by se tu zastavil čas.

Neměli bychom zapomenout ani na Mdinu, známou jako Město ticha, která se nachází v srdci ostrova. Je to první hlavní město Malty – ačkoli dnes se tomu dá jen těžko uvěřit. Panuje zde totiž téměř nepřetržitý klid. Dokonce zde platí zákaz automobilové dopravy. Středověké město je plné úzkých uliček, které tvoří skutečný labyrint. Bylo vystavěno na kopci, díky čemuž je z něj nádherný výhled. Za jasného dne je dokonce vidět sicilská Etna!

Po přečtení tohoto článku už je zřejmě i vám jasné, že Malta je ideálním místem na výlet! A to nejen na opalování, ale také na prozkoumání některých zajímavých památek.

Zdroje: Turystyka, Redakce, Visitmalta, Getyourguide

Oblíbené