Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Atény nabízejí zajímavý střet historie a současnosti

Věděli jste, že Evropská unie jmenovala Atény prvním hlavním městem kultury současné Evropy? Nachází se zde až 44 antických muzeí, 128 kin a 148 divadelních scén – mnohem více než na Broadwayi, což znamená, že Atény mají největší počet divadelních scén na světě! V řeckém hlavním městě se nachází 18 památek zapsaných na seznamu UNESCO a 11 univerzit.

Publikováno

dne

Věděli jste, že Evropská unie jmenovala Atény prvním hlavním městem kultury současné Evropy? Nachází se zde až 44 antických muzeí, 128 kin a 148 divadelních scén, což znamená, že Atény mají největší počet divadelních scén na světě! V řeckém hlavním městě se nachází 18 památek zapsaných na seznamu UNESCO a 11 univerzit.

Je jen málo zemí, které každoročně přilákají tolik turistů jako Řecko. Jeho hlavní město Atény je městem, kde můžeme pozorovat pozoruhodný střet historie a současnosti. Během dovolené můžeme na vlastní oči obdivovat nevyčíslitelné památky pocházející z antických dob, vyrazit na pláž a užívat si dokonalého počasí, stejně jako vidět mnoho zajímavých moderních architektonických staveb.

Památky, historická místa a další významné turistické atrakce v Aténách jsou označeny výraznými hnědými tabulkami s bílými nebo žlutými nápisy. Vyplatí se je při návštěvě města sledovat, abyste nepropásli zajímavé atrakce. Zvláště proto, že se často nacházejí na nenápadných místech.

Akropole

Akropole se považuje za nejdůležitější a nejznámější atrakci v Aténách. Monumentální komplex starobylých chrámů se nachází v nadmořské výšce 150 metrů. Památku lze obdivovat z kteréhokoli místa v hlavním městě. Na kopci se nachází Parthenón, neboli Hlavní chrám, a Athénin dům, který kdysi patřil mezi divy světa.

Uvidíte také Erechtheion (chrám zasvěcený bohyni moudrosti a Poseidonovi) a vstup do Akropole. Tři sta metrů od pahorku se nachází Muzeum Akropole. Můžete ho pojmout jako doplnění svých znalostí po návštěvě nejslavnějšího athénského pahorku.

Dionýsovo divadlo a Hérodův Odeon

Při procházce na úpatí Akropole narazíte na Dionýsovo divadlo a Herodův dóm, jednu z nejstarších staveb svého druhu na světě. Původně byla dřevěná, ve 4. století př. n. l. ji nahradil mramor. Historici odhadují, že se do něj vešlo až 19 000 diváků. Svou premiéru zde měla dramata Euripida, Sofoklese nebo Aischyla.

Zvláštní pozornost si zaslouží také Odeon Heroda Attika. Amfiteátr byl postaven v našem století (161 n. l.) a je využíván dodnes. Vynikající akustika je příznivá pro vystoupení největších současných umělců.

Athénská agora

Hlavní náměstí starověké polis, kde se soustřeďoval společenský život Athéňanů. Místo obchodu, rozhovorů, modliteb, her a jednání lidového shromáždění. Agora je centrem starověkého města plného antických budov, mincoven a chrámů. Hned vedle se nachází Římské fórum. Pouhých 150 metrů od něj se nachází římská obdoba řecké Agory.

Panathénajský stadion

Pro fanoušky sportu a olympijských soupeřů je to povinná návštěva. Stadion hostil první moderní olympijské hry v roce 1896. Byl postaven jako jediný na světě z bílého mramoru na místě antického stadionu z roku 329 př. n. l. Panathinaiko pojme až 80 000 diváků.

Diův chrám v Olympii

Největší chrám ve starověkém Řecku. Jeho stavba trvala více než tři století a byla dokončena až v roce 132. Dnes z něj bohužel zůstaly jen ruiny. Ze 108 sloupů se dochovalo pouze 15 stojících sloupů. Zbytky ostatních přežívají ležet na zemi, sražené vichřicemi a bouřemi.

Hadriánův oblouk

Hadriánův oblouk lze hovorově nazvat strážcem času. je to jedna z mála památek, která přežila tisíce let v prakticky neporušeném stavu. Odděluje starou část města od nové. Triumfální oblouk nechali postavit občané v rámci rozšiřování Athén a je symbolem přínosu římského císaře Hadriána městu.

Zdroje: NationalGeographic, Redakce, Onet, Fischer


Oblíbené