Spojte se s námi


Cestování

Tip na výlet: CHKO Litovelské Pomoraví nabízí na začátku jara úchvatnou podívanou

Publikováno

dne

Blíží se jaro a spolu s ním nastává ideální čas na návštěvu jednoho z nejmenších chráněných krajinných území v České republice, jímž je Litovelské Pomoraví. Je výjimečné zejména tím, že zde nalezneme lužní lesy rozprostřené kolem neregulovaného toku řeky Moravy.

CHKO Litovelské Pomoraví patří mezi ty nejmenší a zřejmě i nejméně známé chráněné lokality v České republice. Přitom se jedná o velmi atraktivní oblast, která rozhodně stojí za navštívení.

Důvodů je hned několik. Zejména z jara je tato oblast naprosto zázračná. Lužní lesy jsou totiž plné života a z počátku jara se zde ožívající příroda mění téměř každý den, jelikož zde roste mnoho vzácných rostlin. Navíc je zde významná ptačí lokalita.

Vyžití zde najde opravdu každý. Malé děti zde naleznou při procházkách i dětské prolézačky na odpočinkových místech. Celé Litovelské Pomoraví se jinak dá nejen prochodit pěšky, ale také projet na kole, jelikož zde vedou cyklostezky.

A co vlastně vidět? Je toho mnoho. Přeci jen se tato CHKO nachází mezi Mohelnicí a Olomoucí, plně do ní spadá město Litovel, kterému se přezdívá Hanácké Benátky a kde se vaří vynikající pivo. Za návštěvu tedy stojí i zdejší pivovar s jedinečným příběhem.

Lesy plné nejen medvědího česneku, ale i spousty barev od dalších rostlin, krásně volně a nespoutaně tekoucí ramena řeky Moravy, obelisk, kamenná brána Čertův most, Rytířská síň, Nové Zámky a šlo by pokračovat.

Z některých míst, kterými vedou turistické trasy, se navíc nabízejí nádherné výhledy na rovinatou Hanou, ale také na nedaleké vysoké a mohutné Jeseníky.

CHKO Litovelské Pomoraví ale také své nevýhody. Tou největší je, že jím vede poměrně frekventovaná dálnice, která pochopitelně dokáže zkazit veškerý prožitek a zážitek, jelikož je skutečně hlučná.

Zdroj: CHKO Litovelské Pomoraví, Instagram

Oblíbené