Spojte se s námi


Novinky

TikTok jako bezpečnostní riziko? Evropské státy uvažují o jeho plošné blokaci

Evropské státy aktuálně stojí před rozhodnutím, zda zablokují oblíbenou sociální síť TikTok. Dle aktuálních informací o tom především západní země uvažují kvůli zvýšenému bezpečnostnímu riziku.

Publikováno

dne

Evropské státy aktuálně stojí před rozhodnutím, zda zablokují oblíbenou sociální síť TikTok. Dle aktuálních informací o tom především západní země uvažují kvůli zvýšenému bezpečnostnímu riziku.

Vývoj čínské sociální sítě TikTok byl poměrně pozvolný. Neustále rostl vedle gigantů jako Facebook, Instagram a Twitter, přičemž v aktuální době začíná obrovský boom.

Vývoj ve stínu velkých sociálních sítích TikToku velmi pomohl. Co se týče bezpečnostního rizika, experti se na něj příliš nezaměřovali, a tak čínská společnost měla volné pole působnosti. Při současné rozšířenosti TikToku je tak o to znepokojující fakt, že nikdo vlastně neví, jak je nakládáno s osobními údaji.

Jedná se tak o reálnou bezpečnostní hrozbu, se kterou si nyní představitelé evropských zemí lámou hlavu. Dle serveru Politico dokonce uvažují o jeho plošné blokaci.

TikTok obsahuje vcelku propracovaný algoritmus, který každému uživateli zobrazí video dle jeho zájmů. Každá osoba tak má ve svém výběru zcela jiná videa dle svých preferencí. I díky tomu se může TikTok těšit takové oblibě.

Nevídaný algoritmus ale s sebou nese i některá bezpečnostní rizika, která se zatím nepodařila zažehnat. Doposud není jasné, jak TikTok pracuje s osobními údaji svých uživatelů. TikTok tak shromažďuje údaje o každém uživateli včetně jeho zájmů, což může být pro sociální síť ze země s autoritářským režimem problém.

Tiktok navíc sám vybírá, jaké video každému uživateli nabídne. Může se tak stát, že bude uživatelům zpřístupňovat jen videa „nezávadná“ z pohledu Číny či jiných jejich zájmů. A pokud si uvědomíme, že se aktuálně na TikTok přidává i mnoho zpravodajských videí, problém je na světě.

Už před třemi lety TikTok na svém území zakázala Indie, přičemž velmi blízko k tomuto kroku aktuálně mají i Spojené státy. Podobně nyní přemýšlí i evropské země.

Zástupci České republiky se doposud nevyjádřili, zda se budou zabývat zákazem TikToku. Obavy ze zneužití osobních údajů čínským režimem tu ale stále jsou a jsou také na místě. Alespoň do té doby, než se fungování TikToku prozkoumá o poznání detailněji.

Zdroje: Politico, TikTok

Oblíbené