Spojte se s námi


Cestování

Temná turistika jako současný trend: Vydejte se na výlet na hřbitov

Hlouček turistů se zaujetím pozoruje, jak na návrší supi hodují na mrtvém těle. Stávají se svědky tradičního tibetského nebeského pohřbu podle vadžrajánového buddhismu. Trochu krutá podívaná? Poskytnutí masa ptákům je aktem štědrosti a duše mrtvého se dostane do nebe. Turisté si odnesou silný zážitek. Že je to poněkud neetické? Temná turistika v různých podobách má žně.

Publikováno

dne

Hlouček turistů se zaujetím pozoruje, jak na návrší supi hodují na mrtvém těle. Stávají se svědky tradičního tibetského nebeského pohřbu podle vadžrajánového buddhismu. Trochu krutá podívaná? Poskytnutí masa ptákům je aktem štědrosti a duše mrtvého se dostane do nebe. Turisté si odnesou silný zážitek. Že je to poněkud neetické? Temná turistika v různých podobách má žně.

Patříte mezi vášnivé cestovatele? Máte Evropou prolezlou skrz naskrz, navštívili jste Asii i Ameriku, pár úplně exotických destinací a přemýšlíte, co dál? Chcete zažít něco opravdu zvláštního, nečekaného, šokujícího?

Potom je temná turistika právě pro vás. Extrémní turismus tvoří trend posledních let. Jezdí se na místa, kam by se většina lidí raději nepodívala. Skvosty architektury už dávno všechny nelákají. Ve hře je víc. Žádány jsou adrenalinové zážitky. A tak se lidé vypraví třeba na dovolenou do ukrajinského Černobylu. Jiní zase sledovat tibetské pohřby do nebes, ačkoliv čínská vláda tyto pohřby jako turistické atrakce zakazuje. Ale kde je poptávka, je i nabídka.

Temná turistika je cestování na místa se smrtí, tragédiemi a utrpením. Můžete se tak jet podívat třeba na místa, kde došlo k vyvražďování, násilným činům, teroristickým útokům, neštěstím. Připadá vám to neetické a raději se budete kochat romantickou krajinou nebo historickými interiéry blízkého zámku? Faktem je, že v posledních letech tento druh turistiky výrazně roste.

Důkazy? V roce 2018 navštívilo Památník v Osvětimi více než 2,1 milionu turistů a 3,2 milionu turistů ročně zase památník Ground Zero 9/11. To jsou vyšší čísla než předtím. Ovšem myslet si, že posedlost tragédiemi a smrtí je novodobou záležitostí, to je omyl.

Cesty spojené se smrtí lidé praktikovali už mnohem dříve. K příkladům temné turistiky z minulosti patří římské gladiátorské hry, prohlídky aktu oběšení zločinců s průvodcem v Anglii, nebo také poutě na středověké popravy. Teprve v roce 1996 se ale v této souvislosti objevil termín temný turismus a stal se předmětem zkoumání.

Trochu mírnější odrůdou této turistiky jsou návštěvy hřbitovů. I když řada z nás zavítá na hřbitov jenom jednou ročně na Dušičky, existují lidé, kteří praktikují hrobovou turistiku. Tak jako někdo navštěvuje hrady a zámky, v centru jejich pozornosti se ocitají hřbitovy.

Návštěva hřbitovů přitom nemusí být žádná ponurá a strašidelná nuda, zvláště, když se tam vydáte s průvodcem, který vás upozorní na řadu zajímavostí. Hřbitovy jsou svědky dávné historie. Náhrobky jsou ukázkou architektury, zámožnosti rodiny, data, rytiny, fotografie, symboly odkazující na povolání mohou o mrtvých mnoho napovědět. Nemluvě o tom, že někteří lidé třeba záměrně navštěvují hroby slavných osobností.

Co vlastně lidí láká k takovým zážitkům, o tom hovoří studie Temný turismus: Motivace a záměry turistů k návštěvě z roku 2021 vydaná Emerald Publishing Limited. Výsledky této studie naznačují, že turisté jsou zkrátka zvědaví. Zajímají se o temné zážitky s paranormální aktivitou, které je fascinují. Vede to k tomu, že si sami vybírají takové cestování na základě svého osobního přesvědčení a preferencí. Na jejich rozhodnutí cestovat za podobnými prožitky nemá okolí a ostatní prakticky žádný vliv. Temná zkušenost je nejsilnější. Proto můžeme směle odhadovat, že trend ponuré turistiky spojené se smrtí hned tak neskončí.  

Zdroje: inverse.com, emerald.com, pamela-logan.com  

Oblíbené