Spojte se s námi


Lifestyle

Tajemství křestních jmen: Linda a Samuel

Je pátek 1. září, a když se podíváme do kalendáře, vidíme, že svátek slaví Linda a Samuel. Jaký je význam těchto jmen? A jak jsou oblíbená? To se dočtete v tomhle článku.

Publikováno

dne

Je pátek 1. září, a když se podíváme do kalendáře, vidíme, že svátek slaví Linda a Samuel. Jaký je význam těchto jmen? A jak jsou oblíbená? To se dočtete v tomhle článku.

Ženské jméno Linda

Charakteristika

Význam tohoto jména není úplně jasný, avšak zní velice jemně. Jeho původ může být ve španělském linda – krásná, staroněmeckém lindy – zmije, německém lind – jemná, blízko má rovněž ke slovu linde, což je lípa. 

Někdy je zmiňováno i to, že mohlo vzniknout zkrácením jiného jména končícího na -linda, pak by mělo stejný význam jako jméno, ze kterého bylo odvozeno.

Varianty

U mužského pohlaví toto křestní jméno nenajdeme. V domácím prostředí bývají tyto dívky a ženy často oslovovány jako Linduška, Linduš, Lindi či Lindička. Toto jméno se vykytuje také v několika dalších jazycích, ať už jde o slovenštinu, švédštinu, angličtinu nebo bulharštinu. Ve Španělsku je známé jako Lynda, v němčině se pak užívá s verzí Linde.

Známé osobnosti

Pokud zabrouzdáme mezi slavné nositelky, můžeme zmínit třeba českou herečku Lindu Rybovou, dále americké herečky Lindu Blair nebo Lindu Gray. Toto jméno je časté i mezi modelkami, nosí ho třeba Slovenka Linda Nývltová nebo Češka Linda Vojtová.

Mužské jméno Samuel

Charakteristika

Samuel je velmi staré jméno hebrejského původu, které doteď stále objevujeme. Vyvinulo se z hebrejského šmúel či šemúel, což v překladu znamená jméno boží. Význam tohoto jména je tedy posvátný a objevuje se i v Bibli.

Varianty

Toto jméno najdeme i u ženského protějšku jako Samuela. Doma se nositelům tohoto křestního jména říká Sam, Samek, Samuelek. V Česku se sice nejedná o nějak oblíbené jméno, nicméně v zahraničí jeho popularita stále roste. 

Je možné ho nalézt v angličtině jako Samuel, Sammy nebo Sam, známé je také v němčině, španělštině, holandštině i francouzštině. Výjimkou není ani italština, kde se užívá v podobě Samuele.

Známé osobnosti

Rozhodně nejstarším nositelem jména byl židovský prorok Samuel. Z novějších dob je to určitě Samuel Beckett, irský dramatik, který napsal Čekání na Godota.

Zdroj: centrum.cz

Oblíbené