Spojte se s námi


Novinky

Švédské členství v NATO je na spadnutí. Oficiální žádost byla podána, proces přijetí by neměl trvat déle než rok

Švédsko se připojí k Finsku a oficiálně podá žádost o členství v Severoatlantické alianci (NATO). Rozhodlo se tak v pondělí. Očekává se, že přijímací proces by neměl trvat déle než rok.

Publikováno

dne

Švédsko se připojí k Finsku a oficiálně podá žádost o členství v Severoatlantické alianci (NATO). Rozhodlo se tak v pondělí. Očekává se, že přijímací proces by neměl trvat déle než rok.

Severské státy Švédsko a Finsko již dříve kvůli napadení Ukrajiny Ruskem avizovaly, že zvažují vstup do NATO. Nyní již došlo k podání žádosti o členství. Finsko tak učinilo již během víkendu, Švédsko v pondělí.

Pro Švédsko to mimo jiné znamená, že ukončí více než dvě století trvající vojenskou neangažovanost a tedy i neutralitu. Švédská premiérka Magdanela Anderssonová si je vědoma, že až do oficiálního vstupu bude její země zranitelná. Věří, že přijímací proces nebude trvat déle než rok.

Anderssonová preventivně vyzvala švédské občany, aby byli připraveni na případnou ruskou reakci. „Rusko řeklo, že pokud vstoupíme do NATO, podnikne protiopatření. Nemůžeme vyloučit, že budeme vystaveni dezinformacím či pokusům o zastrašování a rozdělení společnosti,“ cituje ji agentura AP.

Moskva mimo Švédska varovala i Finsko, které je ovšem vystaveno o něco většímu nebezpečí už jen z historických důvodů. Kromě toho sdílí s Ruskem hranici dlouhou 1340 kilometrů.

Ruský prezident Vladimir Putin pak v rozhovoru s ruskou vojenskou aliancí šesti bývalých sovětských států prohlásil, že nemá problém se samotným členstvím Švédska a Finska v NATO, nýbrž s rozšířením vojenské infrastruktury na jejich území.

Anderssonová chce být na vše připravena. S lídrem opozice Ulfem Kristerssonem tak učinili rozhodnutí o přípravě návrhu zákona, který Švédsku umožní získat vojenskou pomoc od jiných států v případě ruského útoku.

Členství Švédska i Finska v NATO musí schválit všech 30 současných členů NATO. Turecko, které je jedním z nich, v minulém týdnu vyjádřilo své znepokojení nad tímto krokem. Důvodem byla podpora kurdských milic.

Zdroj: Agentura AP, ČT24

Oblíbené