Spojte se s námi


Novinky

Skotsko prahne po samostatnosti. Premiérka zahájila kampaň volající po referendu

Publikováno

dne

Skotsko samostatným státem? Dlouhodobá problematika stále není dořešena a skotská premiérka aktuálně zahájila kampaň, aby se tomu tak stalo. Má to ovšem háček, k referendu potřebuje svolení britského parlamentu.

Psal se rok 2014, když Skotsko hlasovalo v referendu o své nezávislosti na Londýně. Proti odtržení od Spojeného království se tehdy vyslovilo 55 procent skotských občanů. Jenže poté přišel Brexit a Skotsko nechtělo být jeho součástí.

Ve Skotsku se tedy ihned začalo mluvit o dalším referendu, které by kromě samostatnosti umožnilo stále „pouze“ autonomní zemi s vlastním parlamentem setrvat coby člen v Evropské unii.

K referendu ovšem stále nedošlo. Skotská premiéra Nicola Sturgeonová tak nyní zahájila novou kampaň, která má referendem vyvrcholit. Podle jejích slov je nyní Skotsko na samostatnost připravenější, než tomu bylo před osmi lety.

Aby k referendu mohlo dojít, potřebují Skotové souhlas britské vlády. Mluví britského premiéra Borise Johnsona naznačil, že to nebude vůbec snadné. Prý není vhodná doba na debaty o dalším referendu.

„Kdybychom v roce 2014 věděli, na jakou cestu se Spojené království vydá, pak nepochybuji o tom, že Skotsko by tehdy hlasovalo pro nezávislost,“ nechala se skotská premiérka slyšet v rozhovoru pro BBC.

Sturgeonová aktuálně pracuje na dokumentech, které mají ukázat, proč by se Skotům žilo lépe, kdyby byli samostatným národem. Zaměřit se chce na témata jako jsou měna, daně, obrana, sociální zabezpečení, důchody, obchod či výše zmíněné členství v EU.

Zdroj: BBC, Agentura AP

Oblíbené