Spojte se s námi


Novinky

Skotsko prahne po samostatnosti. Premiérka zahájila kampaň volající po referendu

Publikováno

dne

Skotsko samostatným státem? Dlouhodobá problematika stále není dořešena a skotská premiérka aktuálně zahájila kampaň, aby se tomu tak stalo. Má to ovšem háček, k referendu potřebuje svolení britského parlamentu.

Psal se rok 2014, když Skotsko hlasovalo v referendu o své nezávislosti na Londýně. Proti odtržení od Spojeného království se tehdy vyslovilo 55 procent skotských občanů. Jenže poté přišel Brexit a Skotsko nechtělo být jeho součástí.

Ve Skotsku se tedy ihned začalo mluvit o dalším referendu, které by kromě samostatnosti umožnilo stále „pouze“ autonomní zemi s vlastním parlamentem setrvat coby člen v Evropské unii.

K referendu ovšem stále nedošlo. Skotská premiéra Nicola Sturgeonová tak nyní zahájila novou kampaň, která má referendem vyvrcholit. Podle jejích slov je nyní Skotsko na samostatnost připravenější, než tomu bylo před osmi lety.

Aby k referendu mohlo dojít, potřebují Skotové souhlas britské vlády. Mluví britského premiéra Borise Johnsona naznačil, že to nebude vůbec snadné. Prý není vhodná doba na debaty o dalším referendu.

„Kdybychom v roce 2014 věděli, na jakou cestu se Spojené království vydá, pak nepochybuji o tom, že Skotsko by tehdy hlasovalo pro nezávislost,“ nechala se skotská premiérka slyšet v rozhovoru pro BBC.

Sturgeonová aktuálně pracuje na dokumentech, které mají ukázat, proč by se Skotům žilo lépe, kdyby byli samostatným národem. Zaměřit se chce na témata jako jsou měna, daně, obrana, sociální zabezpečení, důchody, obchod či výše zmíněné členství v EU.

Zdroj: BBC, Agentura AP

Filmy a seriály

Hvězda Jurského parku Sam Neill má rakovinu. Nebojím se smrti, ale otravuje mě to, přiznává

Světoznámý herec Sam Neill o sobě dal zřejmě nejvýrazněji vědět ve slavné filmové série zvané Jurský park. Jak nicméně hovoří poslední informace, pětasedmdesátiletá herecká ikona se aktuálně léčí se zákeřnou nemocí. S touto záležitostí se svěřil ve své knize pamětí.

Publikováno

dne

Světoznámý herec Sam Neill o sobě dal zřejmě nejvýrazněji vědět ve slavné filmové série zvané Jurský park. Jak nicméně hovoří poslední informace, pětasedmdesátiletá herecká ikona se aktuálně léčí se zákeřnou nemocí. S touto záležitostí se svěřil ve své knize pamětí.

Novozélandský herec Sam Neill nejvíce proslul svou rolí Alana Granta ve filmech Jurský park a Jurský svět. Za svou kariéru Neill zaznamenal řadu osobních úspěchů, v poslední době si ovšem procházel něčím velice nepříjemným.

Server The Guardian totiž zveřejnil informaci o tom, že se Neill léčí s agresivním typem Non-Hodgkinova lymfomu.

A jak sám přiznává v rozhovoru pro výše uvedený deník, právě boj s rakovinou jej donutil k sepsání knihy pamětí.

Dílo s názvem Did I Ever Tell You This dokončil v rekordním čase a kromě toho, že se v něm ohlíží za svou bohatou hereckou kariérou, popisuje také boj se zákeřnou nemocí.

V rámci rakoviny se nacházel už ve třetím stádiu, ovšem aktuálně je ve stavu remise (stav dosažení bezpříznakového období – pozn. red.).

Podle britského deníku Neill podstoupil chemoterapii a do konce svého života bude pochopitelně užívat speciální léky. „Nejsem z obliga jako takového, ale nemám v těle žádnou rakovinu,“ řekla 75letá herecká ikona v rozhovoru pro The Guardian.

„Nemohu předstírat, že poslední rok neměl své temné chvíle. Ale ty temné chvíle vrhají světlo do ostrého světla a donutily mě být vděčný za každý den a nesmírně vděčný za všechny své přátele. Jsem rád, že jsem naživu,“ vypráví dále.

„Nebojím se smrti. Ale otravuje mě to, protože bych opravdu rád další dekádu nebo dvě, víte?“ doplnil Neill. V remisi se prý nachází už osm měsíců a je šťastný, že se může vrátit k práci.

Zdroje: CNN, The Guardian

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Starý svět krachuje, ten nový získává stále reálnější podobu

Publikováno

dne

Centrálním bankám se ještě ani zdaleka nepodařilo dostat inflaci pod kontrolu a už musí bojovat s problémy, které vyvolávají u mnoha lidí obavy z rozšíření už tak těžké krize, která na většinu lidí na světě doléhá. Mezitím se v pozadí mění svět, který je čím dál více reálnější.

Kolaps Silicon Valley Bank je největším krachem na americkém bankovním trhu od roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers, jenž byla založená už v roce 1850, což vyvolalo celosvětovou krizi.

Spolu s SVB padly v USA ještě další dvě banky, konkrétně Signature Bank a Silvergate. Experti v čele s Tomášem Pfeilerem však nevěří, že by to nějak zásadně ovlivnilo světové dění.

„Silicon Valley Bank není systémově důležitou institucí a nemělo by tak dojít k celkovému ohrožení finanční stability,“ prozradil manažer společnosti Cyrrus serveru E15.

Jenomže velké problémy nyní hlásí švýcarská banka Credit Suisse, která dnes odepsala 24,24 %. Přičemž za posledních 12 měsíců klesla její hodnota dokonce o 76,23 %.

Neblahý efekt zvedání úrokových sazeb se tak začíná dostavovat a centrální banky budou stát před Sophiinou volbou, zda dále zvyšovat úrokové sazby, aby ukočírovaly inflaci, nebo naopak společnostem ulevit.

Mnoho světových expertů však zdůrazňuje ten fakt, že inflace je mnohem větší strašák než pád několika bank. Jenomže Credit Suisse již není SVB a s jejím posledním výdechem se dost možná spustí lavina horší, než tomu bylo zhruba před 15 lety.

Následující dny ukáží, jakým směrem se vydáme…

V krizi se novým věcem daří

ChatGPT-4 od společnosti OpenAI byl zveřejněn a dál uchvacuje. Nově je schopný „pochopit“ i dění na obrázku a jeho jazykový model byl posunut zase o několik kroků dále.

Progresivní společnost OpenAI tímto ale zdaleka nekončí a dalším krokem kupředu má být i video. AI začne do života každého z nás promlouvat již brzy a mnoho lidí to bude stát pracovní místo.

Jak tomu ale v minulosti bylo mnohokrát, při každém pokroku se zároveň mnoho pracovních pozic vytvoří. Snad to bude platit i tentokrát, blízká budoucnost bude jemně řečeno divoká, avšak plná velkých příležitostí.

Zdroj: E15, OpenAI, CNN

Pokračovat ve čtení

Filmy a seriály

Konec Jirky v Survivoru? Mezi fanoušky nebyl oblíbený, přesto s ním souhlasí a nechápou náhlou změnu pravidel

Publikováno

dne

Další díl Survivoru je za námi a tentokrát jsme mohli vidět odchod dvou hráčů, kteří vyvolávali emoce. Zatímco Jirka Hanousek nebyl většinově populární, u Petr Švancara naopak patřil mezi největší oblíbence. Jirkův odchod nicméně vyvolal emoce a ačkoliv byli mnozí za jeho odchod rádi, byli by raději, kdyby k tomu došlo jiným způsobem.

Tak čtvrteční díl stál opravdu za to. Valná většina fanoušků se radovala, když Jirka neudržel nervy a sjel jednoho soukmenovce po druhém.

Nervy mu tekly i ve čtvrtečním díle a bylo jisté, že vůči sobě poštval takřka celý kmen a pokud půjdou Rebelové na kmenovou radu, je v ohrožení.

Stalo se tomu tak a kmenovka stála opravdu za to. Ihned na začátku jsme se dozvěděli, že Jirka nesouhlasí se změnou pravidel, které zajišťují imunitu všem ženám.

Po výměně názorů s Ondřejem Novotným opět neudržel nervy a rozhodl se ze hry odstoupit. Promotér Oktagonu jej následně ani nenechal rozloučit se s kmeny a Jiří byl definitivně ze hry.

Jeho haterům to udělalo radost, ovšem mnozí fanoušci Survivoru, kteří ho neměli v lásce, s ním vlastně souhlasí. Přeci jen tato změna pravidel nedává žádný smysl.

Ovšem jak by řekl Braňo, je to Survivor a soutěžící zkrátka podepsali papír, kde je jasně dané, že produkce může jakkoliv zasahovat do pravidel během hry.

Nejméně šťastný z tohoto rozhodnutí mohl být Švanci, který, ač přišel před pár dny, překvapivě imunitu neměl a byl vybrán Adamem do duelu.

V něm se absolutně nechytil a s Martinem prohrál, dalo by se říci, na plné čáře. Survivor tak opustili nejoblíbenější a nejneoblíbenější hráči.

Nyní je otázkou, jak se to projeví na číslech sledovanosti. Oba přeci jen tahali diváky k obrazovkám. Navíc je zde určitá křivda vzhledem k již zmíněné změně pravidel.

Zdroj: Survivor

Pokračovat ve čtení

Oblíbené