Spojte se s námi


Kultura

Skončil 56. KVIFF! Hlavní ceny byly předány

Publikováno

dne

Hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech obdržel snímek Nadějné léto režisérky Sadaf Forúghíové. Křišťálový glóbus ji předal prezident festivalu herec Jiří Bartoška.

Vítězství je spojeno i s finanční odměnou, která se dělí mezi režiséra a producenta filmu. Ta činí 25 000 dolarů, což je v přepočtu asi 600 000 Kč.

Kanadsko-íranské sociální drama vypráví o chlapci, který se spolu se svým trenérem chystá na důležitý plavecký závod. Poukazuje na spojenectví mezi dvěma muži, kteří bojují s nepřízní osudu a autoritami.

V hlavní soutěži se utkalo celkem 12 filmů. Porota udělila i zvláštní cenu, a to španělskému snímku Musíte se přijet podívat. Film představuje současnou generaci třicetiletých, žijících ve Španělsku.

I tato cena je finančně ohodnocena. Režisér filmu Jonáse Trueby si odnesl 15 000 dolarů, tedy něco okolo 360 000 Kč.

Z českých filmů bodoval snímek Slovo odehrávající se v roce 1968. Ten si odnesl hned dvě ocenění. První patřilo režisérce snímku Beatě Parkanové a druhé herci Martinu Fingerovi.

V rámci slavnostního večera se hosté prostřednictvím projekce tradičně rozloučili s umělci, kteří v tomto roce odešli do filmového nebe. Hosté se tak loučili např. s Jean-Paulem Belmondem nebo nedávno zesnulým Josefem Abrhámem.

Za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii byl Křišťálovým glóbem oceněn herec Goeffrey Rush. Cenu prezidenta festivalu si odnesli herci Bolek Polívka a Benicio del Toro.

Další již 57. ročník MFF Karlovy Vary se uskuteční od 30. června do 8. července 2023.

Zdroj: Kviff, České noviny

Oblíbené