Spojte se s námi


Lifestyle

Sklenička vína denně? I to může mít pro naše zdraví blahodárné účinky

Sklenička vína po dobré večeři, s partnerem nebo kamarádkou, to je představa ideálního večera mnoha z nás. Odborníci se ale nemohou shodnout na tom, jestli je pití vína zdraví prospěšné. Dle několika vědců, které cituje magazín Elle, by jedna sklenička denně měla našemu zdraví spíše pomoci.

Publikováno

dne

Sklenička vína po dobré večeři, s partnerem nebo kamarádkou, to je představa ideálního večera mnoha z nás. I když u veřejnosti převládá spíše přesvědčení o škodlivosti vína, dle magazínu Elle by jedna sklenička denně měla našemu zdraví spíše pomoci.

Jak zmiňuje magazín Elle, jedna sklenička vína denně rozhodně nikomu neublíží, ba naopak na naše zdraví má skvělý vliv. Mnozí kardiologové se shodnou, že se snižuje riziko infarktu, stejně jako mozkové mrtvice nebo cukrovky. Ale pozor, řeč je stále pouze o jedné skleničce, ne více!

Víno si vychutnejte, ale s mírou

Zároveň je ale potřeba dbát na zdravý životní styl, dopřát si pravidelný pohyb i odpočinek. Pokud máte rádi kvalitní vína, u kterých oceníte chuť, dejte si ho s chutí. Jedna sklenička večer se zdravou večeří vám neublíží. Většina z nás ale u jedné nezůstane a tam už nastává problém.

Ve veřejnosti ale převládá názor, že i jediná sklenka vína denně může zkrátit náš život a zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Méně je někdy více, záleží ale samozřejmě na vás, jak moc máte víno rádi a jak často si ho dopřáváte. 

Proč je dobré si dát skleničku vína denně?

Jak ostatně stojí i na webu České průmyslové zdravotní pojišťovny, víno je bohaté na antioxidanty. Ano, vidíte správně. Hrozny jsou totiž bohaté na ty přírodní, které naše tělo potřebuje. Snižují stres i záněty a zabráníte možnému infarktu. Nepříjemnou součástí života některých z nás jsou chronické záněty. Proti nim se dá bojovat dodržováním diety, cvičením i vyhýbáním se stresu.

A jak se nejrychleji dostanete do psychické pohody? Přece vínem! Obsahuje resveratrol, který má protizánětlivé účinky a vašemu zdraví jen prospěje. Obsah této prospěšné látky ve vínech zmiňuje také Encyklopedie vín. Hormon štěstí, kterému se říká serotonin, mnohem více naroste, pokud si dáte skleničku vína denně. Uvolňuje se hlavně u starších lidí, proto nezapomínejte na své blízké a obdarujte je lahví dobrého vína!

Zlepšete si funkci mozku a vyčistěte střeva

Výzkumy, které prováděli vědci na americké Wake Forest University Baptist Medical Center, ukazují, že konzumací vína si zlepšíte činnost mozku. Vylepšení kognitivní funkce a paměti vám zajistí nejen bystrý úsudek, ale také budete atraktivnější. Chytrý mozek vám zajistí sklenička vína denně. Vždy ale vybírejte z kvalitních odrůd.

Posledním zdravotním plusem jsou zdravá střeva. Lidé, kteří pijí víno pravidelně, mají ve střevech různorodé bakterie. Liší se od ostatních, kteří pijí jiný druh alkoholu. Dle odborníků je zdravý mikrobiom důsledkem vysokého obsahu polyfenolů, které najdete v červeném víně.

Zdroj: Elle, Genome Medicine, EurekAlert

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kultura

Příběhy ze života: Všichni členové rodiny u mě platí za štědrovečerní hostinu. Pokud se jim to nelíbí, nepozvu je. Vnoučatům dávám dobrou životní lekci, tvrdí babička

Někomu to může znít šíleně, ale jedna babička prozradila, že u ní musí celá rodina platit za štědrovečerní hostinu. Caroline Duddridgeové je jedno, že protestují, jelikož letos vyjde slavnostní večeře mnohem dráž než kdy dřív. A pokud nezaplatí, nebudou pozvaní.

Publikováno

dne

Někomu to může znít šíleně, ale jedna babička prozradila, že u ní musí celá rodina platit za štědrovečerní hostinu. Caroline Duddridgeové je jedno, že protestují, jelikož letos vyjde slavnostní večeře mnohem dráž než kdy dřív. A pokud nezaplatí, nebudou pozvaní.

Jaké jsou ceny?

Šedesátičtyřletá vdova a důchodkyně vybere peníze od každého v její rodině, včetně malých vnoučat. Dospělé stojí jídlo v přepočtu kolem 420 Kč. Ženy platí o trochu méně než muži, jelikož pracují na poloviční úvazek. Vnoučata ve věku od 12 do 9 let platí každý po 150 Kč a tříleťáky to stojí jenom 70 Kč.

Považujete takové chování od babičky za neobvyklé? Online průzkum mezi čtenáři The Sun ukázal, že 58 procent dotazovaných souhlasilo se zpoplatněním štědrovečerního pokrmu. Patříte mezi ně?

„Přihlásím se ke svému účtu a zkontroluji, kdo již stihl v listopadu zaplatit za večeři. Pokud někdo nezaplatí, vždy se připomenu, aby byl dodržen termín platby do 1. prosince. Na tento telefonát si již pět mých dospělých dětí (37, 34, 32, 29 a 24 let) zvyklo.

Někteří budou sténat, že jim ještě nepřišla výplata a plno podobných výmluv. Nakonec se mi z nich hotovost podaří získat. A pokud by se mi to nepodařilo, nebudou na hostinu pozvaní,“ popisuje Caroline svou každoroční tradici.

Pokrm pro 12 hostů je hodně drahý, zadlužila by se

Ceny potravin letos velmi vzrosty a aby důchodkyně mohla získat nejlepší nabídky, musí trávit hodně času navštěvováním supermarketů a porovnáváním nabídek. Dle přepočtu bere důchod kolem 28 tisíc korun měsíčně. Žije ve městě Cardiff, což je hlavní město Walesu.

Aby pohostila všech 12 hostů, dá jí to hodně práce. Snaží se nakupovat s předstihem a ve slevách. Je to její každoroční rituál v supermarketech. I když se to může zdát zvláštní, celý ten proces ji i baví a naplňuje. Možná by se to i dalo nazvat vánoční bojovkou. I když přiznává, že je to každým rokem náročnější.

„Vím, že mě mnoho lidí bude kritizovat, že zpoplatňuji vánoční jídlo, ale mně to nevadí. Dává mi smysl, že se vše spravedlivě rozdělí mezi všechny u stolu. Očekávat, že jeden člověk zaplatí celé jídlo, připraví ho, bude platit energie a ještě uklidí, mi přijde hodně nevhodné,“ tvrdí Caroline.

Když si stěžují, jednoduše jim řekne, že nebudou pozvaní

Každý si může říct, co by si k večeři přál. V ceně je zahrnuto víno, nealkoholický nápoj, hlavní chod a pudink. Dále nechybí ani vánoční krekry a výběr z ořechů a sýrů. Samozřejmě je zahrnuta i celková výzdoba stolu.

Kdyby to bylo úplně na Caroline, měla by teď už Vánoce třeba jen dvakrát za deset let. Vánoce miluje, ale všechny výdaje a drama kolem jsou čím dál tím víc vyčerpávající. Tímto způsobem se to aspoň lehce snaží kompenzovat.

Caroline vše začala praktikovat v roce 2016, tedy rok poté, co jí zemřel manžel. Výrazně jí tak klesly příjmy. Vyjít s penězi pro ni bylo těžké, i když se ještě v té době snažila pracovat na částečný úvazek jako asistent pedagoga. Proto se velmi zalekla skutečnosti, jak by zvládla financovat celé náklady na vánoční večeři u své početné rodiny. A tehdy se zrodil již zmíněný nápad.

„Nikdo nechce být zavalen dluhy a je nespravedlivé očekávat, že jedna osoba zaplatí a připraví celé jídlo. Vím, že některé maminky se cítí provinile, když to všechno neudělají, ale já jsem praktická a už to nechci vše řešit sama,“ dodává Caroline.

Zdroj: The Sun, Facebook, Mirror

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

8 vlastností duševně silných žen: Poznejte, zda k nim patříte

Svět může často mentální sílu podceňovat. Možná si i mnoho lidí myslí, že síla je pouze v tom, jak je člověk drsný a dominantní, ale není to tak úplně pravda. Umět být mentálně silnou ženou se také řadí mezi výjimečné superschopnosti. A tu opravdu nemá každá, i když by si to ráda myslela.

Publikováno

dne

Svět může často mentální sílu podceňovat. Možná si i mnoho lidí myslí, že síla je pouze v tom, jak je člověk drsný a dominantní, ale není to tak úplně pravda. Umět být mentálně silnou ženou se také řadí mezi výjimečné superschopnosti. A tu opravdu nemá každá, i když by si to ráda myslela.

Nejde pouze o to umět čelit těžkým časům, ale je velmi důležité mít speciální vlastnosti, které nám pomáhají zvládat výzvy levou zadní. Mentálně silné ženy znají způsob, jak se s nadhledem vypořádat s tím, co život přináší. Jde o to zůstat pozitivní, když jde do tuhého, až po získání dobrého pocitu z toho, kým jsou.

Jak se s nadhledem vypořádat s životními výzvami?

Pojďme se blíže podívat na vlastnosti, díky kterým je možné být mentálně silným. Určitě v nich najdeme inspiraci k tomu, jak se stát ještě silnějšími. Nebo už je všechny máte v malíku?

1. Odolnost

Mentálně silné ženy mají úžasnou dovednost: odrazit se od životních výzev. Místo toho, aby je neúspěchy srazily, vidí je jako šanci k růstu. Odolnost je jejich zvláštní esencí. Je to síla, která jim pomáhá postavit se tváří v tvář obtížím. Ať už je to pracovní výzva nebo osobní problém, konfrontují se s ním přímo, učí se a rostou. Ať už se jedná o negativní nebo pozitivní zkušenost. Ze všeho se dá poučit.

2. Sebevědomí

Z duševně silných žen vyzařuje sebevědomí. Žádné falešně zakryté pozlátko. Přijímají své přednosti i nedokonalosti s vědomím, že sebeláska je základem jejich síly. Nejde o to být dokonalým jedincem, jde o pochopení toho, kým doopravdy jsou. Tato důvěra jim umožňuje riskovat, sledovat své cíle a inspirovat ostatní, aby dělali totéž.

„Chápou, kým doopravdy jsou a jaký je jejich cíl.“

3. Emoční inteligence

Mentálně silné ženy mají další velkou přednost: umí rozumět emocím, vlastním i cizím. S grácií zvládají složité sociální situace a využívají empatii k budování pevných vztahů. Místo toho, aby reagovali rychle, reagují ohleduplně. Vytvářejí pozitivní vztahy a podpůrné prostředí. Umí být diplomatické.

4. Vděčnost

Psychicky silné ženy ocení krásu v drobnostech. Vděčnost je kotvou, která jim pomáhá procházet životem s pozitivním myšlením. Ať už je to přítel, který je podporuje, krásný západ slunce nebo osobní úspěchy, uznávají a oslavují požehnání ve svých životech a pěstují si pocit spokojenosti a radosti. Nepotřebují velká gesta, umí ocenit i drobné známky náklonnosti.

5. Podpůrná síť

Za každou duševně silnou ženou je síť podpůrných vztahů. Obklopují se pozitivními a inspirativními lidmi, tedy přáteli, rodinou a mentory, kteří povznášejí. Budování a udržování těchto spojení není jen volbou, ale prioritou. Vytvářející pevný základ pro svou duševní pohodu a úspěch. Vědí, že neustálé stížnosti by se časem přenesly i na ně a nějakým negativním způsobem by je ovlivnily. Proto umí odejít vztahy, které pro ně nemají žádnou přidanou hodnotu.

6. Optimismus

Pozitivní přístup je klíčovou vlastností duševně silných žen. Vidí slunce i v těch nejtemnějších oblacích a udržují si pozitivní přístup, který podporuje jejich odolnost. Tento optimismus není o ignorování výzev, ale o víře v jejich schopnost je překonat. Umí také inspirovat ostatní k přijetí nadějné perspektivy. V jejich optimismu není naivita, jsou realistky, ale vědí, že negativním přístupem se stejně ničeho dobrého nedocílí. Pouze se může člověk zacyklit ve strachu nebo sebelítosti.

„Mají rády okolí i samy sebe. Nepřeceňují se, ani se nepodceňují.“

7. Soucit se sebou

Duševně silné ženy k sobě prokazují stejnou laskavost jako k ostatním. Chápou, že sebesoucit není známkou slabost, ale je významným zdrojem síly. Když čelí neúspěchům nebo nezdarům, chovají se k sobě se stejnou empatií, jakou nabízejí přátelům. Podporují pozitivní sebeobraz a houževnatého ducha. Vnímají, že přemrštěná sebekritičnost jim pouze hází zbytečné klacky pod nohy.

8. Humor

Dobrý smysl pro humor je nástroj, který duševně silné ženy používají k procházení životních zvratů. Nacházejí smích i v náročných situacích. Humor využívají jako mechanismus zvládání a způsob, jak odlehčit náladu. To neznamená, že neberou život vážně, ale pomáhá jim to zůstat pozitivní a silné, když čelí výzvám. Nedělají si srandu z ostatních, která by je mohla ranit. Neponižují je.

Zdroj: relrules.com, redakce

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Příběhy ze života: Můj táta je podvodník! Má 14 dětí po celém světě. Podvedl moji mámu a další desítky žen. Předstíral, že je agentem CIA, tvrdí dcera odsouzeného bigamisty

Dcera bigamisty vyprávěla, jak se jí děti ve školy vyhýbaly poté, co její matka promluvila o svatbě s podvodníkem. Eilidh tehdy pociťovala velké zklamání, smutek s stud. Navíc se pak dozvěděla i velmi neobvyklý důvod, proč její otec musí jít do vězení.

Publikováno

dne

Dcera bigamisty vyprávěla, jak se jí děti ve školy vyhýbaly poté, co její matka promluvila o svatbě s podvodníkem. Eilidh tehdy pociťovala velké zklamání, smutek s stud. Navíc se pak dozvěděla i velmi neobvyklý důvod, proč její otec musí jít do vězení.

Eilidh Thomsonová se svěřila The Sun s příběhem, který šokoval a pobouřil veřejnost. William Allen Jordan, její otec, podvedl desítky žen velmi netradičním způsobem. Eilidh si doteď vzpomíná, jak se s pláčem vracela ze školy, když se to celé poprvé dozvěděla.

Na svého otce má celou řadu pěkných vzpomínek, když už byl doma. Byl ochranitelský, přátelský, hrál si s ní, byl prostě a jednoduše dokonalým otcem. Ale bohužel s nimi trávil jen pár dnů, než zase zmizel na celé měsíce pryč. Ale celé to byl jenom klam, celý svůj životní příběh předstíral.

Padesátiosmiletý Jordan narozený v USA se vydával za agenta CIA. Manipulativním způsobem klamal ženy, aby si ho vzaly. Podvedl nejméně 21 žen, přičemž má 14 dětí po celém světě. O kterých se samozřejmě ví, těžko odhadnout, jaké je skutečné číslo.

Jak začíná celý smutný příběh Eilidh?

Mary Turner Thomsonová se s ním seznámila na internetové seznamce v roce 2000. Mary byla v té době svobodnou matkou devítiměsíční Robyn, starší sestry Eilidh. Tehdy jí tvrdil, že je neplodný. Otěhotněla po pouhých šesti měsících po jejich seznámení. Vzali se v roce 2002, ale Jordan poté na několik týdnů zmizel.

Měl totiž plné ruce práce s přípravou další svatby. Oženil se klidně se třemi ženami najednou a běžně využíval děti k tomu, aby své oběti zmanipulovat. Jeho cílem bylo z nich získat co největší obnos peněz.

Například Mary mu dala v přepočtu 5,6 milionů korun poté, co jí řekl, že teroristé vyhrožují únosem jejích dětí. Přesvědčil ji, aby prodala rodinný dům a výkupné zaplatila. Roky poté žila ve strachu, dokud ji v roce 2006 nezavolala jeho další manželka, Julie Cunninhamová.

Do svých manipulativních taktik zahrnoval děti

S ní měl svatbu v roce 1992 a měli spolu dvě děti. Jednalo se o jeho první manželku, tedy jediné manželství, které by se dalo považovat za legální. Další dvě děti měl s chůvou a v květnu 2005 začal další vztah s Denice Kingovou.

Síť lží se rozpadla, když ho udala policii jeho další potenciální oběť Denise kvůli neoprávněným transakcím v přepočtu kolem 42 tisíc korun z její kreditní karty. Po dopadení byl odsouzen a uvězněn na šest let za bigamii a podvodné získání finančních prostředků.

Odsouzen za bigamii a celou řadu podvodů

Do roku 2007 vydala Mary dvě knihy a začala se pravidelně prezentovat ve veřejném prostoru, kde mluvila o nebezpečí, které přinášejí psychopaté jako byl Jordan. K vyprávění příběhu o svém falešném vztahu použila prostřední jména svých dětí, ale nevyžádaná publicita Eilidh se jí prý stále vrací.

„Matka mé nejlepší kamarádky jí zakázala, aby se se mnou vídala, protože jsem prý pocházela z divných poměrů. Lidé umí být tak krutí a kritičtí. Byla jsem i ve škole šikanována, protože si ostatní mysleli, že jsem stejně nemocná jako můj otec,“ vzpomíná 21letá Eilidh.

Není lehké se vyrovnat s takovým člověkem, jaký byl její otec

Trvalo jí dlouhá léta, než se naučila svého otce přestat vnímat jako hanbu a přijala ho jako neoddělitelnou součást svého života, i když byla výrazně negativní. Bylo to něco, co mnoho lidí používalo proti ní a jí to velmi trápilo.

Ona i její matka si od okolí vyslechli více kritiky než slov podpory. Místo aby lidé odsoudili otce, obviňovali Mary z toho, že je hloupá, když nalítla někomu takovému. Ale dle Eilidh matka v té době dělala to nejlepší, co mohla dle získaných informací.

Aktuální poloha Williama Allena Jordana zůstává neznámá. V roce 2014 si odseděl svůj trest a zmizel z očí veřejnosti. Nikdo z poškozených o něm už nic neslyšelo. Snahy úřadů ho najít byly neúspěšné. Místo jeho současného pobytu zůstává záhadou.

V říjnu 2023 měl premiéru třídílný dokument s názvem The Other Mrs Jordan – Catching the Ultimate Conman, který předkládá všechny jeho taktiky a způsoby, kterými podváděl ženy. Nebál se zajít do velmi krajních mezí a byl velmi sofistikovaný.  

Zdroj: The Sun, fresherslive.com, goodto.com, Instagram

Pokračovat ve čtení

Oblíbené