Spojte se s námi


Ekonomika

Second handy praskají ve švech! Lidé se uchýlili k nákupům z druhé ruky

Publikováno

dne

Zdražování nebere konce. Oblečení zdražilo už o 20 %, obuv o 15. Češi se tak uchýlili ke starým dobrým bazarům a second handům, které nabízí zajímavou alternativu, když je potřeba šetřit.

Zvýšený zájem o již používané zboží prodejci zaznamenali již během pandemie koronaviru. I to byla doba, která již významně finančně zasáhla spoustu rodin a obyvatel. Během ní se nejvíce zdražilo dětské oblečení, konkrétně zimní dětské bundy. Ceny u nich vzrostly o 62,8 %.

Zdražování se projevilo i u jarní a letní sezóny. Podle statistiků jsou např. dámské sukně o 25 % dražší než v roce minulém. O třetinu zdražily také plavky.

Nejenom second handy tak hlásí značný nárůst zákazníků. Stejně jsou na tom i různé bazary například s elektronikou. K nákupům z druhé ruky se uchýlila především nižší střední třída obyvatel, která je zdražováním energií a celkovou inflací postižena nejvíce.

Velmi oblíbené a hojně používané jsou také internetové bazary. Asi nejznámějšímu Sbazaru vzrostl počet nabídek od začátku roku o 6,6 %. Největší zájem je tu o sezónní zboží.

Již před lety šel do popředí také známý Vinted, portál, který nabízí prodej či výměnu oblečení a různých doplňků. Využívají ho především ženy matky, které takto pořizují už tak dost drahé věci pro své děti.

Situaci začaly využívat i velké řetězce. Ikea navíc využívá i současného trendu udržitelnosti. Řetězec již nabízí prodej použitého či mírně poškozené zboží. Právě o něj vzrostl velký zájem. V červnu tak spustila i on-line prodej tohoto zboží. To bylo doposud možné pořídit pouze v obchodech.

Zdroj: Deník, Ekonews

Oblíbené