Spojte se s námi


Zajímavosti

Říjnové pranostiky mohou předpovědět, jestli budou Vánoce na sněhu či na blátě

Pranostiky tu jsou s námi odnepaměti. Celá staletí lidé sledovali počasí a snažili se z konkrétních meteorologických jevů určit, jaké bude počasí v následujícím období. Co nám předpovídají říjnové pranostiky? Pojďme se na to podívat.

Publikováno

dne

Pranostiky tu jsou s námi odnepaměti. Celá staletí lidé sledovali počasí a snažili se z konkrétních meteorologických jevů určit, jaké bude počasí v následujícím období. Co nám předpovídají říjnové pranostiky? Pojďme se na to podívat.

Mlha a mráz

V posledních dekádách se počasí hodně posunulo a došlo v něm k mnoha změnám. Může nás tak trochu překvapit, že zatímco za okny máme teploty přes dvacet stupňů a slunečné počasí, říjnové pranostiky často mluví o mrazu, zmrzlé zemi a hustých mlhách.

Možná se tak vlivem globálních změn klimatu stalo, že staleté pranostiky definitivně přestanou platit. Přesto si je můžeme připomenout, třeba některé z nich letos vyjdou.

Dobrá úroda předpovídá tuhou zimu

Lidé věřili, že pokud příroda hodně plodí, připravuje se tím zároveň na krutou zimu. Podle pranostik se to hodně pozná na dubu.

„Když dub hojné ovoce dává, tak má velká zima a množství sněhu býti.“

„Jestli má dub mnoho ovoce, bývá ráda tuhá a dlouhá zima.“

„V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.“

Oznamuje se příchod zimy

Vzhledem k tomu, že na konci října už byly dřív často běžné alespoň přízemní mrazíky nebo rovnou sníh, řada pranostik hovoří právě o tom.

„Po svaté Tereza mráz po střechách leze.“ (Tereza má svátek 15. října.)

„Svatá Voršila zimu posílá.“ (21. října)

Hodně pranostik se vztahuje ke svátku svatých Šimona a Judy, který připadá na 28. října. Všechny mluví o přicházející zimě a zmrzlé půdě.

Tak například:

„Šimona a Judy, kožich snese půdy.“

„Šimona a Judy, zima leze z půdy.“

„Šimona a Judy, zima je všudy.“

Dlouhodobější předpovědi

Lidé věřili, že když napadá sníh nebo udeří mrazy již brzy v říjnu, pak bude zima spíše mírnější.

„Mrazy v říjnu – hezky v lednu; krásný říjen – studený leden.“

„Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.“

„Sněží-li brzy v říjnu, bude mokrá zima.“

Podle pranostik také počasí v říjnu odpovídá tomu, jaké bude počasí v březnu. Pokud tomu budeme věřit, můžeme se dle začátku letošního října těšit na krásný a teplý březen!

Zdroj: e-pocasi.cz

Oblíbené