Spojte se s námi


Hudba

Queen a opomíjené hity: Debut, který neprorazil, výlet do vesmíru či „pokračování“ Bohemian Rhapsody

Queen jsou kapelou, která se zapsala do historie světové hudby. Britská skupina vydala velké množství skvělých písní, některé z nich se staly nesmrtelnými hity. Jiné však zůstávají dodnes neprávem opomíjeny. V novém seriálu Opomíjené hity se podíváme na ty nejlepší skladby z dílny Queen, které si zaslouží větší pozornost.

Publikováno

dne

Queen jsou kapelou, která se zapsala do historie světové hudby. Britská skupina vydala velké množství skvělých písní, některé z nich se staly nesmrtelnými hity. Jiné však zůstávají dodnes neprávem opomíjeny. V novém seriálu Opomíjené hity se podíváme na ty nejlepší skladby z dílny Queen, které si zaslouží větší pozornost.

Bohemian Rhapsody, We Are the Champions, We Will Rock You, Don’t Stop Me Now, I Want It All… Kdybychom měli vyjmenovat všechny velké hity kapely Queen, byli bychom tu velice dlouho.

Britská kapela dala dohromady mnoho fantastických skladeb. Některé se dočkaly skutečně velkého uznání a velké pozornosti, jiné bohužel zůstaly tak trochu ve stínu.

Hudba Queen je přitom natolik geniální, že i mezi těmi méně známými skladbami najdeme skutečné perly. Mnohdy se nejedná o prvoplánové hity, chytlavost je potřeba v některých písních vyloženě hledat a skutečně se to vyplatí.

Ne každý dobrý song je nutně hit. Queen navíc neuznávali škatulky a podle toho také jejich tvorba vypadala. Je jedinečná, kombinuje dříve nemyslitelné. Stojí za zkoumání.

Queen – ’39

Hudebně zdánlivě možná na poměry Queen trochu jednodušší skladba, nicméně s obrovským kouzlem a nesmírně zajímavou atmosférou. Na YouTube nemá ani 10 milionů zhlédnutí, o něco větší popularitě se těší na Spotify (přes 62 milionů poslechů). Najdeme ji na albu A Night at the Opera z roku 1976.

Píseň napsal kytarista Brian May, sám ji zařadil do kolonky sci-fi folk. Promítl do ní své studium astrofyziky. Text totiž pojednává o astronautovi, který cestuje vesmírem téměř rychlostí světla a zatímco on zestárl o rok, na naší planetě za tu dobu uplynulo 100 let.

Queen – The Millionaire Waltz

Mnohem méně známější a kratší Bohemian Rhapsody? Svým způsobem. The Millionaire Waltz má některé podobné prvky. Podobnosti s legendární skladbou vnímají v komentářích také fanoušci. Bohemian Rhapsody vyšla o rok dříve. Tuto skladbu by tedy šlo hudebně vnímat jako potenciální pokračování, byť spolu v kontextu nemají nic společného.

Každopádně, podobu můžeme shledat v zajímavých žánrových a rytmických přechodech, dalšími specifiky jsou vyčnívající baskytara, vynikající Brian May a jeho kytarové linky. Tady si Freddie Mercury s kapelou při tvorbě vyhrál.

Rozhodně by si tato skladba zasloužila větší pozornost. Najdeme ji na albu A Day At The Race z roku 1976, na YouTube má něco málo přes 5 milionů poslechů, na platformě Spotify prozatím nedosáhla ani na 9 a půl milionů.

Co se týká textu, tak ten pojednává o tehdejším manažerovi kapely Queen či Eltona Johna, který pomohl britské skupině zvládnout těžké časy.

Queen – Scandal

Další věc z dílny Briana Maye. Scandal bychom našli na desce Miracle z roku 1989. Na YouTube má pouze 19 milionů zhlédnutí, na Spotify dokonce pouze zhruba 7 a půl. Zasloužila by si ale rozhodně více.

Odpovídající době, v níž byla nahrána. Být to skladba jiné kapely, možná by byla jejím největším hitem. Ne však v případě Queen.

Jednalo se o reakci na vztah členů kapely s médii, když se v tehdejším tisku hojně spekulovalo a psalo o osobním životě Maye a zdraví zpěváka Freddieho Mercuryho.

Queen – It’s Late

Deska News of the World nabídla hity jako We Will Rock You či We Are the Champions. Nelze se tedy divit, že některé další skladby zůstaly značně v pozadí. Včetně písně It’s Late, kterou napsal Brian May.

Na YouTube nemá ani 3 a půl milionu zhlédnutí, na Spotify se může pochlubit více než 23 miliony poslechy. Zasloužila by rozhodně více. Chytlavá melodie, skvělý kytarový riff a všeobjímající zpěv. Další mistrovské dílo.

Tentokráte May do skladby promítl blížící se konec jeho vztahu, o čemž tedy pojednává text.

Queen – It’s a Hard Life

Skladba z alba The Works z roku 1984 je v tomto seznamu jedinou, která ve své době dosahovala zajímavých úspěchů. V žebříčku britských hitparád se tehdy dostala na šesté místo, v Irsku se dostala na druhou příčku a v Nizozemsku na dvacáté.

Kapela ji dokonce zařadila na své druhé kompilační album Greatest Hits II. Nicméně přesto píseň z dílny Freddieho Mercuryho na streamovacích platformách nemá kdovíjaká čísla. Na YouTube pouze 36 milionů zhlédnutí, na Spotify 74 milionů poslechů.

Krásná balada byla na dané desce jistým návratem do minulosti kapely, jelikož v ní nejsou použity žádné syntetizátory a jednalo se o jakýsi návrat k tradičnímu zvuku Queen. Ostatně Queen v 70. a 80. letech jsou v podstatě dvě odlišné kapely.

Queen – Keep Yourself Alive

Výjimečná píseň. Už jen tím, že se jedná o vůbec první singl kapely Queen. Má ji na svědomí Brian May. Jedná se o úvodní skladbu první desky Queen se stejnojmenným názvem z roku 1973.

Dnes naprostá rocková klasika, v době debutu ale nezaujala. Spíše byla ignorována, v rámci hitparád neprorazila. Nicméně magazín Rolling Stone ji v roce 2008 zařadil na 31. místo v rámci žebříčku 100 nejlepších kytarových písní všech dob.

A dnešní čísla? Bohužel nic moc. Na YouTube pouze 20 milionů zhlédnutí, na Spotify necelých 6 a půl milionů poslechů.

Zdroj: Queen, Spotify, YouTube, Songfacts

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hudba

Blink-182 oslnili pražskou O2 arénu a v říjnu vydají v proslulé sestavě první album po dlouhých 12 letech. Na co se těšit?

Patří mezi legendy svého žánru a nejvlivnější kapely své doby, že by ale byl příběh Blink-182 plný pohody a klidu, to se rozhodně říci nedá. Naopak. Kapela si za roky své existence prošla mnoha problémy, nyní je ale v nejpopulárnějším složení, koncertuje a co víc? Dočkáme se nové desky!

Publikováno

dne

Patří mezi legendy svého žánru a nejvlivnější kapely své doby, že by ale byl příběh Blink-182 plný pohody a klidu, to se rozhodně říci nedá. Naopak. Kapela si za roky své existence prošla mnoha problémy, nyní je ale v nejpopulárnějším složení, koncertuje a co víc? Dočkáme se nové desky!

Pražská O2 aréna se dočkala v úterý 19. září pořádného nářezu a dávky nostalgie. Ti, kteří vyrůstali na přelomu tisíciletí na pop punku a ikonické bandě Blink-182, se dočkali velkolepé show.

Americká kapela nadchla zaplněnou halu a fanoušci si pochvalují celou show. Výjimečná byla zejména z toho důvodu, že se dala dohromady sestava, v níž se Blink-182 proslavili nejvíce. A je se na co těšit i do budoucna.

Skupina totiž vydá letos nové album. Dočkáme se jej 20. října 2023 a bude se jmenovat One More Time. Za zmínku stojí, že v aktuálním a nejpopulárnějším složení vydala kapela desku naposledy v roce 2011.

Blink-182 vydali k příležitosti oznámení nového alba upoutávku, v níž jsme mohli slyšet vyjádření členů kapely například o motivaci složit novou desku.

„O Blink-182 musíte vědět, že nestojí na radostném zázemí. Máme za sebou zlomená srdce, rozbité rodiny, hádky. Kapela byla prostředkem, jak zaplnit místnost štěstím,“ vyjádřil se v upoutávce zpěvák a kytarista Tom DeLonge.

Faktem je, že hvězdné trio si prošlo různými tragédiemi, které inspirovaly vznik nové desky. Například bubeník Travis Barker byl v roce 2008 účastníkem havárie letadla Learjet, při níž zemřeli čtyři ze šesti lidí na palubě. On vyvázl s těžkými zraněními.

Zpěvák a basák Mark Hoppus pro změnu v roce 2021 oznámil, že se léčí z rakoviny. „Jedna skladba na novém albu pojednává o tom, proč je potřeba takových katastrof k tomu, aby se naše kapela dala znovu dohromady,“ vyjádřil se Barker.

Barkerova žena Kourtney Karashian mimo to musela letos na naléhovou operaci v průběhu těhotenství, kvůli čemuž bylo přerušeno turné kapely.

Na nové desce One More Time se dočkáme 17 skladeb a lze očekávat, že to bude pořádný nářez. Doufejme jen, že ke vzniku dalších desek nebude potřeba dalších tragédií.

Zdroj: CNN, Blink-182

Pokračovat ve čtení

Hudba

Z pozvánky na festival nesmrtelný hit a hymna hippies, hrála se i při okupaci Československa. Jaký je příběh písně San Francisco?

If you’re going to San Francisco… Kdo by neznal tuhle frázi? Legendární skladba, kterou nazpíval Scott McKenzie, se zapsala do dějin jako jeden z největších hitů. Dokonce se stala neoficiální hymnou hippies. Jaký je příběh této písně?

Publikováno

dne

If you’re going to San Francisco… Kdo by neznal tuhle frázi? Legendární skladba, kterou nazpíval Scott McKenzie, se zapsala do dějin jako jeden z největších hitů. Dokonce se stala neoficiální hymnou hippies. Jaký je příběh této písně?

Psal se rok 1967. Scott McKenzie dostal výjimečnou příležitost nazpívat píseň, kterou napsal John Phillips, člen legendární skupiny The Mamas & the Papas, k propagaci hudebního festivali v Monterey nedaleko od San Francisca.

Phillips a McKenzie měli společnou historii, působili spolu ve folkové kapele Journeyman. McKenziemu se po rozpadu kapely sólová kariéra příliš nedařila, to Phillips dal se svou novou skupinou dohromady několik velkých hitů.

Phillips tvrdí, že píseň San Francisco napsal doslova za pár minut. Festival v Monterey se konal 18. července 1967. Skladba měla vyzvat návštěvníky festivalu, aby dorazili do San Francisca s květinami ve vlasech v rámci solidarity s hippies.

Píseň vyšla v květnu 1967, hned se stala hitem, v červnu se dostala na čtvrtou příčku hitparády Billboard Hot 100 ve Spojených státech, ve Velké Británii se vyšplhala na první místo hned několika hitparád.

San Francisco se rychle stalo písní, která se stala neoficiální hymnou hippies. Mělo i mezinárodní přesah. V roce 1968 se hrála či byla zpíváná na demonstracích během Pražského jara v Československu.

Zajímavé o písni San Francisco bylo všudypřítomné zpívané na demonstracích během Pražského jara 1968 v Československu.

Zajímavostí je, že úryvek skladby lze slyšet v písních Dazed and Confused či Whole Lotta Love od Led Zeppelin. McKenzie mimochodem na koncertech prohlašoval, že píseň věnuje válečným veteránům, kteří se zúčastnili války ve Vietnamu.

Zdroj: Blimey, Medium.com

Pokračovat ve čtení

Celebrity

Senzační výkon! 12letý chlapec takto oslnil porotu v Česko Slovensko má talent, Kozub jej poslal přímo do finále

Nová řada televizní show Česko Slovensko má talent je na světě a diváci se prozatím dočkali dvou dílů. Už v tom druhém jsme se ovšem dozvěděli jméno prvního finalisty. Skvělým výkonem si o finále řekl teprve 12letý chlapec Matěj Plšek.

Publikováno

dne

Nová řada televizní show Česko Slovensko má talent je na světě a diváci se prozatím dočkali dvou dílů. Už v tom druhém jsme se ovšem dozvěděli jméno prvního finalisty. Skvělým výkonem si o finále řekl teprve 12letý chlapec Matěj Plšek.

Už když přicházel na podium, působil suverénně. Hudbě se prý věnuje odmala, přitom má teprve 12 let. Když byl dotázán, jestli už někdy vystupoval, tak Matěj Plšek porotu odzbrojil odpovědí, že v O2 aréně.

Sympatický mladík je fanouškem skupiny Mirai, právě při jejím koncertu se dostal v největší hale v České republice na podium. Mimo to prozradil, že už koncertuje a má vlastní kapelu.

Pak už konečně nastal čas, aby ukázal svůj um. Překvapil skvělým výběrem písně. Do parády si vzal skladbu Englishman in New York, kterou nazpíval legendární Sting, který by byl na Matěje rozhodně hrdý.

Jak suverénně působil při vstupu na podium, tak stejně si vedl při zpívání písně. Vše sedělo, ideální vystoupení. Navíc 12letý muzikant dokázal hecovat publikum, aby po něm opakovalo.

Nechybělo tomu nic. Porota byla z výkonu usměvavého chlapce pochopitelně nadšena, zejména Štěpán Kozub, který dokonce udělil Plškovi zlatý buzzer, čímž jej poslal do finále.

V rozhovoru pro joj.sk prozradil, že má z postupu velkou radost: „Je to super, chtěl bych moc poděkovat porotě. Zpívám odmalička, zhruba šest let. Už si ani nepamatuju, kdo si všiml, že mi to jde. Asi rodiče.“

Jakou skladbu bude zpívat ve finále, to Matěj neprozradil. Lze však očekávat, že by mohl patřit mezi velké favority, byť je na souzení samozřejmě příliš brzy.

Zdroj: Česko Slovensko má talent, Instagram, Joj.sk

Pokračovat ve čtení

Oblíbené