Spojte se s námi


Ekonomika

Putinovy kroky ovlivňují nejen bitcoin, ale i další kryptoměny

Publikováno

dne

Nařízení Vladimira Putina, prostřednictvím něhož mají ruští vojáci v donbaských republikách udržovat klid a mír, srazilo kurzy bitcoinu o tisíce dolarů. Jeho kroky však mají vliv nejen na bitcoin, nýbrž i na další kryptoměny, jejichž propad je ještě výraznější.

Ještě v úterý 15. února činila hodnota bitcoinu 44 568 dolarů, což v přepočtu na naši měnu dělá téměř 965 tisíc korun. Během následujících dní však tato cena výrazně klesla, konkrétně o 6 332 dolarů.

V průběhu víkendu se tedy hodnota bitcoinu šplhala do výše 38 236 dolarů (okolo 828 tisíc Kč). Jenže po vyslání ruských vojsk na východní hranice Ukrajiny se cena zjevně nejznámější kryptoměny opět snížila.

Hodnota jedné virtuální mince tedy činila 36 376 dolarů, což je propad o dalších 1 860 dolarů. Ještě výraznějším tempem však ztrácí kryptoměny, jakými jsou například Kyber Network (18,45 %), Band Protocol (18,37 %) nebo NEO (16,57 %).

Podle serveru Barrons se analytici společnosti Fundstrat shodli na tom, že napětí mezi Ruskem a Ukrajinou zvyšuje prodejní tlak na krypto trzích, ba dokonce může tento konflikt cenu Bitcoinu snížit ještě výrazněji než doposud.

Britský deník The Times se pak vyloženě obává celkového úpadku bitcoinu. Tato virtuální měna zažívala zejména na konci loňského roku solidní horskou dráhu, její hodnota totiž prudce rostla i klesala.

Nemalý podíl na tom měla samozřejmě pandemie koronaviru, aktuálně se trh s kryptoměnami nachází ve velké nejistotě pramenící z rusko-ukrajinského konfliktu.

Z těchto faktů posléze vyvstávají další otázky. Jedna z těch nejvážnějších je, za jak dlouho se situace nejen ohledně bitcoinu, ale i dalších kryptoměn ustálí?

To je momentálně téměř nemožné určit, navíc klesající hodnoty virtuálních měn v kombinaci s obavami z další regulace mohou způsobit opětovný kolaps na trhu kryptoměn, který jsme mohli sledovat v březnu loňského roku.

Zdroje: Novinky, Barrons, The Times

Oblíbené