Spojte se s námi


Lifestyle

Proč vaše dítě nechce chodit do školky a jak to zvládnout?

Proč nechtějí některé děti navštěvovat školku? Důvodů může být hned několik a je důležité, abychom je jako rodiče brali na vědomí. Některé děti jsou na návštěvu školky jednoduše nezralé a prozatím nezvládají odloučení od rodičů.

Publikováno

dne

Proč nechtějí některé děti navštěvovat školku? Důvodů může být hned několik a je důležité, abychom je jako rodiče brali na vědomí. Některé děti jsou na návštěvu školky jednoduše nezralé a prozatím nezvládají odloučení od rodičů.

Dítě není připravené

V tomto případě nezáleží jen na věku dítěte, ale hlavně na jeho zralosti. Když musí rodiče nastoupit do práce, není jiné východisko a dítě musí odejít do školky. Často se stává, že se dítě bez rodičů bojí a postrádá jejich přítomnost. Setkává se s novým prostředím a s novými a neznámými lidmi. V této situaci je velice důležité, jak k dítěti přistoupí jeho učitel.

Uvědomte si, že dítě je klidné pouze v případě, když se cítí v bezpečí. Proto musí jeho učitel vytvořit prostředí, kde se bude vaše dítě cítit bezpečně. Profesionálové znají techniky, jak tento pocit v dítěti podpořit.

Dítě se nudí

Dalším důvodem, proč nechce dítě navštěvovat školku, může být nuda. Doma se každý cítí komfortněji. V této situaci pomůže, když může vaše dítě vykonávat určité činnosti samo, samozřejmě pod stálým dohledem učitele.

Kolem druhého roku věku od našich dětí často slyšíme, že chtějí spoustu věcí dělat samy. Dávka důvěry posune vaše dítě vpřed a zabaví jeho mysl. Důvěra také zlepší vztah mezi dítětem a rodičem. Dítě se naučí a pochopí, jak je důležité, aby bylo za své jednání zodpovědné.

Respektujte strach vašeho dítěte

Když vaše dítě každé ráno před odchodem do školky pláče a křičí, nezavírejte před touto situací oči a ptejte se, proč k tomu dochází. Situaci v žádném případě nezlehčujte, nemávněte nad ní rukou a dítě jakýmkoliv způsobem nezesměšňujte.

Velmi pomáhá, když si dáte před odchodem do školky chvilku prostor na zklidnění, své dítě obejmete, uklidníte ho a řeknete mu, že ho milujete. Zkuste si zorganizovat svůj ranní program tak, abyste si našli čas i na vyřešení neočekávaných problémů.

Až přijdete odpoledne domů, povídejte si s ním o tom, že jste v jeho věku také chodil/a do školky a jak jste se s určitými situacemi vypořádával/a vy. Tyto rozhovory velmi uvolní atmosféru a vaše dítě nenabyde dojmu, že udělalo nějakou chybu. Protože tato situace opravdu jeho chyba není.

Jde o přechodnou situaci, kterou můžete bezpečné projít, i když se může v prvních chvílích zdát opravdu bezvýchodná. Obrňte se dávkou trpělivosti a dejte svému dítěti dostatek času na to, aby si na školku zvyklo.

Zdroj: Redakce, Montessori-ms, Maminka

Oblíbené