Spojte se s námi


Novinky

Problém pro Finsko i Švédsko, Turecko nehodlá jejich členství v NATO schválit

Finsko a Švédsko oficiálně oznámily, že hodlají podat žádost o členství v Severoatlantické alianci. Jejich radost však narušuje Turecko, které velmi pravděpodobně členství ani jednoho z těchto států neschválí.

Publikováno

dne

Finsko a Švédsko oficiálně oznámily, že hodlají podat žádost o členství v Severoatlantické alianci. Jejich radost však narušuje Turecko, které velmi pravděpodobně členství ani jednoho z těchto států neschválí.

Severské státy Finsko a Švédsko se konečně rozhodly a podají žádost o členství v NATO. Švédsko doufá, že přijímací proces nebude trvat déle než rok, zatím dělá maximum, aby bylo do případného přijetí co nejméně zranitelné.

Oba státy chtějí být připraveny na případnou ruskou odezvu, kterou Moskva neustále naznačuje. Ruský prezident Vladimir Putin se snažil napětí uklidnit slovy, že samotné členství v NATO problémem není, nicméně rozšíření vojenské infrastruktury na území obou států by mu vadilo a vyžádalo by si reakci.

Je však možné, že se ani Finsko, ani Švédsko přijetí do NATO nedočkají. Aby se tak stalo, muselo by pro přijetí hlasovat všech 30 členských států, což se zdá být problémové.

Turecko již totiž oznámilo, že rozhodně rozšíření NATO neschválí. Důvod je prostý. Švédsko i Finsko totiž chrání skupiny lidé, které prezident Recep Tayyip Erdogan považuje za teroristické.

Obě země oznámily úmysl vyslat své zástupce do Ankary na jednání, Erdogan ovšem jednání předem vyloučil kvůli nejasnému postoji vůči terorismu. „Přijedou nás přesvědčovat? Ať se tím ani neunavují. Těm, kteří přijímají teroristy, neřekneme ano, až se budou chtít přidat k NATO,“ cituje jej agentura Reuters.

Erdogan dokonce označil Švédsko za inkubátor teroristů. Také prohlásil, že přímo v parlamentu je několik poslanců, kteří podporují teroristické organizace.

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga však Ankara rozšíření aliance nemusí nutně zablokovat. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Cavusoglu pro změnu uvedl, že Turecko žádá od Finska i Švédska bezpečnostní záruky, tedy konec podpory organizací, jež Ankara považuje za teroristické, a zrušení omezení vývozu do Turecka.

Zdroj: Reuters, ČTK

Kultura

Metallica oznámila vydání nového alba. Představila obal, koncerty pro další dva roky a našlapaný singl

Publikováno

dne

Metallica patří mezi největší metalové kapely všech dob. Jedná se o legendu, která v historii hudby zanechala nesmazatelnou stopu. Nyní učinila svým fanouškům předčasné Vánoce, když oznámila vydání nového alba.

Slavná americká kapela v pondělí oznámila velkolepou novinu. Na svém webu totiž zveřejnila informaci o dokončení nahrávání už 12. studiové alba, které se jmenuje 72 Seasons.

Nová deska vyjde v pátek 14. dubna v roce 2023 a zdá se, že se je skutečně na co těšit. Spolu s informací totiž byla vydána i první píseň a to s názvem Lux Æterna. Skladba je energická, agresivní a dává naději, že album bude stát za to.

Poslední album vydala Metallica před šesti lety. Popravdě se od desky Hardwired… To Self Destruct příliš nečekalo, nicméně očekávání vysoce předčila a jednalo se o jedno z nejlepších alb roku 2016.

Proč se deska jmenuje 72 Seasons? „Symbolizuje to prvních 18 let našeho života, které formují naše pravé nebo falešné já. Představu, že tím, kým jsme, utvářejí naši rodiče a možná nás tak osobnostně škatulkují. Přijde mi zajímavá neustálá revize těchto základních přesvědčení a studie toho, jak ovlivňují naše vnímání dnešního světa,“ říká frontman James Hetfield pro oficiální web kapely.

„Většina našich zkušeností z dospělosti totiž vychází z těchto zážitků z dětství. Jako bychom byli jejich vězni, anebo se alespoň snažme vymanit z těchto pout,“ dodal.

Metallica také oznámila turné. Plánuje hned 46 vystoupení ve 22 městech po celém světě. Českou republiku či Slovensko však show mine. Americká kapela se ovšem představí ve Varšavě či v Mnichově.

Zdroj: Metallica, Billboard

Pokračovat ve čtení

Novinky

Dle volebních modelů se zvyšují šance Danuše Nerudové, ta se pomalu přibližuje ke svým rivalům

Publikováno

dne

Prezidentské volby se nezadržitelným krokem blíží. První kolo je na programu již 13. a 14. ledna, druhé nastane dva týdny poté. Postupně se nám začínají krystalizovat favorité a dle posledních volebních modulů se stále zvyšují šance Danuše Nerudové.

Prezidentský úřad Miloše Zemana se pomalu chýlí ke konci. Druhé funkční období by mu skončí 8. března roku 2023, v tento termín ovšem již bude známý jeho nástupce.

Ten vzejde z devíti kandidátů, přičemž ještě před několika měsíci se očekávalo, že půjde o souboj Petra Pavla s Andrejem Babišem.

Ovšem poslední modely ukazují výrazný percentuální vzrůst Danuše Nerudové, jejíž kampaň funguje i u mladé generace, jelikož působí na populárních sociálních sítích.

Česká televize zveřejnila aktuální model agentur Data Collect a Kantar, které čerpají z dat ve druhé polovině listopadu. A právě ten ukazuje její nárůst.

Favoritem je dle agentur Babiš, jenž má v modelu 27 %. O půl procenta za ním je Pavel, Nerudová má již 23,5 procenta.

V září Nerudové agentura Median přitom přisoudila pouhých 10 %! Procenta se nicméně budou ještě výrazně vyvíjet, napovědět mohou i debaty. A to nejen ty televizní.

Zdroj: Česká televize, Novinky

Pokračovat ve čtení

Novinky

O post prezidenta bude nakonec bojovat devět kandidátů

Ministerstvo vnitra oznámilo, že do boje o Hrad se nakonec zapojí pouze devět prezidentských kandidátů. Ostatní nesplnili formální podmínky a ministerstvo tak rozhodlo o jejich vyřazení.

Publikováno

dne

Ministerstvo vnitra oznámilo, že do boje o Hrad se nakonec zapojí pouze devět prezidentských kandidátů. Ostatní nesplnili formální podmínky a ministerstvo tak rozhodlo o jejich vyřazení.

Registraci celkem devíti kandidátních listin oznámilo ministerstvo vnitro na svém twitterovém účtu. Mezi potvrzenými kandidáty jsou všichni favorité voleb.

Prezidentských voleb se tak dle očekávání zúčastní Andrej Babiš, Danuše Nerudová i Petr Pavel. Naopak celkem překvapivě byl z voleb vyřazen podnikatel Karel Janeček.

Zásadní problém u většiny kandidátů byl s podpisy, které sehnaly od občanů, jelikož se v arších nacházela nezvykle vysoká chybovost. Takto po odečtení chybných podpisů zbývala Janečkovi k pokoření zákonné hranice necelé dva tisíce podpisů, podnikateli Karlu Divišovi dokonce necelé dvě stovky.

Jak uvedl Karel Diviš na sociálních sítích, proti rozhodnutí ministerstva vnitra se plánuje odvolat. O jeho odvolání bude muset rozhodnout Nejvyšší správní soud a to do patnácti dnů od předložení.

Jak dle serveru NejBusiness uvedl ústavní právník Jan Kysela, tento rok je překvapující vysoká chybovost podpisů a to zejména u Karla Janečka a Tomáše Březiny. Dle Kysely to může být způsobeno tím, že za sběr podpisů byly zodpovědné agentury, což není zvykem. Obvykle totiž podpisy sbírají dobrovolníci.

Do prezidentských voleb se tak zapojí kandidáti Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima.

Zdroje: Twitterové účty ministerstva vnitra a Karla Diviše, server NejBusiness

Pokračovat ve čtení

Oblíbené