Spojte se s námi


Novinky

Problém pro Finsko i Švédsko, Turecko nehodlá jejich členství v NATO schválit

Finsko a Švédsko oficiálně oznámily, že hodlají podat žádost o členství v Severoatlantické alianci. Jejich radost však narušuje Turecko, které velmi pravděpodobně členství ani jednoho z těchto států neschválí.

Publikováno

dne

Finsko a Švédsko oficiálně oznámily, že hodlají podat žádost o členství v Severoatlantické alianci. Jejich radost však narušuje Turecko, které velmi pravděpodobně členství ani jednoho z těchto států neschválí.

Severské státy Finsko a Švédsko se konečně rozhodly a podají žádost o členství v NATO. Švédsko doufá, že přijímací proces nebude trvat déle než rok, zatím dělá maximum, aby bylo do případného přijetí co nejméně zranitelné.

Oba státy chtějí být připraveny na případnou ruskou odezvu, kterou Moskva neustále naznačuje. Ruský prezident Vladimir Putin se snažil napětí uklidnit slovy, že samotné členství v NATO problémem není, nicméně rozšíření vojenské infrastruktury na území obou států by mu vadilo a vyžádalo by si reakci.

Je však možné, že se ani Finsko, ani Švédsko přijetí do NATO nedočkají. Aby se tak stalo, muselo by pro přijetí hlasovat všech 30 členských států, což se zdá být problémové.

Turecko již totiž oznámilo, že rozhodně rozšíření NATO neschválí. Důvod je prostý. Švédsko i Finsko totiž chrání skupiny lidé, které prezident Recep Tayyip Erdogan považuje za teroristické.

Obě země oznámily úmysl vyslat své zástupce do Ankary na jednání, Erdogan ovšem jednání předem vyloučil kvůli nejasnému postoji vůči terorismu. „Přijedou nás přesvědčovat? Ať se tím ani neunavují. Těm, kteří přijímají teroristy, neřekneme ano, až se budou chtít přidat k NATO,“ cituje jej agentura Reuters.

Erdogan dokonce označil Švédsko za inkubátor teroristů. Také prohlásil, že přímo v parlamentu je několik poslanců, kteří podporují teroristické organizace.

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga však Ankara rozšíření aliance nemusí nutně zablokovat. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Cavusoglu pro změnu uvedl, že Turecko žádá od Finska i Švédska bezpečnostní záruky, tedy konec podpory organizací, jež Ankara považuje za teroristické, a zrušení omezení vývozu do Turecka.

Zdroj: Reuters, ČTK

Oblíbené