Spojte se s námi


Novinky

Prezidentské volby 2023: Seznam prezidentských kandidátů

Občané České republiky se momentálně rozhodují, koho budou volit v blížících se prezidentských volbách. Kteří kandidáti se představí v souboji o Hrad a kdo z nich má největší šanci uspět?

Publikováno

dne

Občané České republiky se momentálně rozhodují, koho budou volit v blížících se prezidentských volbách. Kteří kandidáti se představí v souboji o Hrad a kdo z nich má největší šanci uspět?

Petr Pavel

Momentálně se nejvíce šancí dává armádnímu generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi. Lidé si jej oblíbili díky mnoha zkušenostem a dobrými vztahy se zahraničními státy. V případě zvolení prezidentem chce Pavel České republice vrátit řád a klid, což je také slogan jeho kampaně.

Petr Pavel dlouhodobě vybízí k mírnění vášní v české společnosti a toho se také drží i nyní. Příkladem může být nedávná reakce na raketou zasažené polské území. Na rozdíl od většiny ostatních politiků od začátku vyzýval ke klidu a k prošetření celé záležitosti. V případě potvrzení pak měla následovat tvrdá reakce. Jak se později ukázalo, tento přístup byl ten správný.

Danuše Nerudová

Druhou favoritkou na post prezidentky je bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Ta by se mohla stát historicky první prezidentkou v české historii.

Danuše Nerudová ve své prezidentské kampani značně cílí na rovnost lidských práv a navrácení důstojnosti lidem. Kromě toho se zaměřuje také na ekonomické a klimatické problémy.

Andrej Babiš

Trojici favoritů doplňuje bývalý premiér Andrej Babiš. Ten ve své kampani může čerpat z energetické krize a ze silného zdražování, které využívá jako argumenty ke kritice současné vlády. Sám se prezentuje jako kandidát, jenž pomáhá potřebným.

I když svou kampaň pojal mírněji, stále se jedná o kandidáta, který rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory. Příznivci na něj nedají dopustit, odpůrci naopak nemohou snést jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Pavel Fischer

Pavel Fischer je senátor a bývalým poradcem prezidenta Václava Havla. Sám se netají tím, že by chtěl navázat právě na Havla a být podobným prezidentem. Fischer patří k velkým kritikům Ruska a zahraniční politiky Miloše Zemana. V minulosti byl kontroverzní jeho postoj k sexuálním menšinám, nicméně nyní tvrdí, že by žádný zákon související s právy sexuálních menšin nevetoval.

Josef Středula

Šéf odborových svazů Josef Středula by se v případě zvolení prezidentem zasazoval o vyšší platy a dávky. Z Prahy by rovněž rád udělal evropské centrum, přičemž jeho inspirací je město Davos. Jeho kandidaturu podpořil i prezident Miloš Zeman.

Marek Hilšer

Marek Hilšer je dalším prezidentským kandidátem, jenž velmi dbá na dodržování lidských práv. I proto je dlouhodobě velkým kritikem Ruska a Číny. Po uskutečnění invaze na Ukrajinu byl podporovatelem vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou. V prezidentských volbách v roce 2018 se umístil na pátém místě.

Další kandidáti: Karel Janeček, Jaroslav Bašta, Tomáš Březina, Tomáš Zima, Hynek Blaško, Karel Diviš, Jiří Kotáb, Denisa Rohanová

Zdroje: Twitter, e15, YouTube

Oblíbené