Spojte se s námi


Novinky

Prezidentské volby 2023: Seznam prezidentských kandidátů

Občané České republiky se momentálně rozhodují, koho budou volit v blížících se prezidentských volbách. Kteří kandidáti se představí v souboji o Hrad a kdo z nich má největší šanci uspět?

Publikováno

dne

Občané České republiky se momentálně rozhodují, koho budou volit v blížících se prezidentských volbách. Kteří kandidáti se představí v souboji o Hrad a kdo z nich má největší šanci uspět?

Petr Pavel

Momentálně se nejvíce šancí dává armádnímu generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi. Lidé si jej oblíbili díky mnoha zkušenostem a dobrými vztahy se zahraničními státy. V případě zvolení prezidentem chce Pavel České republice vrátit řád a klid, což je také slogan jeho kampaně.

Petr Pavel dlouhodobě vybízí k mírnění vášní v české společnosti a toho se také drží i nyní. Příkladem může být nedávná reakce na raketou zasažené polské území. Na rozdíl od většiny ostatních politiků od začátku vyzýval ke klidu a k prošetření celé záležitosti. V případě potvrzení pak měla následovat tvrdá reakce. Jak se později ukázalo, tento přístup byl ten správný.

Danuše Nerudová

Druhou favoritkou na post prezidentky je bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Ta by se mohla stát historicky první prezidentkou v české historii.

Danuše Nerudová ve své prezidentské kampani značně cílí na rovnost lidských práv a navrácení důstojnosti lidem. Kromě toho se zaměřuje také na ekonomické a klimatické problémy.

Andrej Babiš

Trojici favoritů doplňuje bývalý premiér Andrej Babiš. Ten ve své kampani může čerpat z energetické krize a ze silného zdražování, které využívá jako argumenty ke kritice současné vlády. Sám se prezentuje jako kandidát, jenž pomáhá potřebným.

I když svou kampaň pojal mírněji, stále se jedná o kandidáta, který rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory. Příznivci na něj nedají dopustit, odpůrci naopak nemohou snést jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Pavel Fischer

Pavel Fischer je senátor a bývalým poradcem prezidenta Václava Havla. Sám se netají tím, že by chtěl navázat právě na Havla a být podobným prezidentem. Fischer patří k velkým kritikům Ruska a zahraniční politiky Miloše Zemana. V minulosti byl kontroverzní jeho postoj k sexuálním menšinám, nicméně nyní tvrdí, že by žádný zákon související s právy sexuálních menšin nevetoval.

Josef Středula

Šéf odborových svazů Josef Středula by se v případě zvolení prezidentem zasazoval o vyšší platy a dávky. Z Prahy by rovněž rád udělal evropské centrum, přičemž jeho inspirací je město Davos. Jeho kandidaturu podpořil i prezident Miloš Zeman.

Marek Hilšer

Marek Hilšer je dalším prezidentským kandidátem, jenž velmi dbá na dodržování lidských práv. I proto je dlouhodobě velkým kritikem Ruska a Číny. Po uskutečnění invaze na Ukrajinu byl podporovatelem vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou. V prezidentských volbách v roce 2018 se umístil na pátém místě.

Další kandidáti: Karel Janeček, Jaroslav Bašta, Tomáš Březina, Tomáš Zima, Hynek Blaško, Karel Diviš, Jiří Kotáb, Denisa Rohanová

Zdroje: Twitter, e15, YouTube

Kultura

Metallica oznámila vydání nového alba. Představila obal, koncerty pro další dva roky a našlapaný singl

Publikováno

dne

Metallica patří mezi největší metalové kapely všech dob. Jedná se o legendu, která v historii hudby zanechala nesmazatelnou stopu. Nyní učinila svým fanouškům předčasné Vánoce, když oznámila vydání nového alba.

Slavná americká kapela v pondělí oznámila velkolepou novinu. Na svém webu totiž zveřejnila informaci o dokončení nahrávání už 12. studiové alba, které se jmenuje 72 Seasons.

Nová deska vyjde v pátek 14. dubna v roce 2023 a zdá se, že se je skutečně na co těšit. Spolu s informací totiž byla vydána i první píseň a to s názvem Lux Æterna. Skladba je energická, agresivní a dává naději, že album bude stát za to.

Poslední album vydala Metallica před šesti lety. Popravdě se od desky Hardwired… To Self Destruct příliš nečekalo, nicméně očekávání vysoce předčila a jednalo se o jedno z nejlepších alb roku 2016.

Proč se deska jmenuje 72 Seasons? „Symbolizuje to prvních 18 let našeho života, které formují naše pravé nebo falešné já. Představu, že tím, kým jsme, utvářejí naši rodiče a možná nás tak osobnostně škatulkují. Přijde mi zajímavá neustálá revize těchto základních přesvědčení a studie toho, jak ovlivňují naše vnímání dnešního světa,“ říká frontman James Hetfield pro oficiální web kapely.

„Většina našich zkušeností z dospělosti totiž vychází z těchto zážitků z dětství. Jako bychom byli jejich vězni, anebo se alespoň snažme vymanit z těchto pout,“ dodal.

Metallica také oznámila turné. Plánuje hned 46 vystoupení ve 22 městech po celém světě. Českou republiku či Slovensko však show mine. Americká kapela se ovšem představí ve Varšavě či v Mnichově.

Zdroj: Metallica, Billboard

Pokračovat ve čtení

Novinky

Dle volebních modelů se zvyšují šance Danuše Nerudové, ta se pomalu přibližuje ke svým rivalům

Publikováno

dne

Prezidentské volby se nezadržitelným krokem blíží. První kolo je na programu již 13. a 14. ledna, druhé nastane dva týdny poté. Postupně se nám začínají krystalizovat favorité a dle posledních volebních modulů se stále zvyšují šance Danuše Nerudové.

Prezidentský úřad Miloše Zemana se pomalu chýlí ke konci. Druhé funkční období by mu skončí 8. března roku 2023, v tento termín ovšem již bude známý jeho nástupce.

Ten vzejde z devíti kandidátů, přičemž ještě před několika měsíci se očekávalo, že půjde o souboj Petra Pavla s Andrejem Babišem.

Ovšem poslední modely ukazují výrazný percentuální vzrůst Danuše Nerudové, jejíž kampaň funguje i u mladé generace, jelikož působí na populárních sociálních sítích.

Česká televize zveřejnila aktuální model agentur Data Collect a Kantar, které čerpají z dat ve druhé polovině listopadu. A právě ten ukazuje její nárůst.

Favoritem je dle agentur Babiš, jenž má v modelu 27 %. O půl procenta za ním je Pavel, Nerudová má již 23,5 procenta.

V září Nerudové agentura Median přitom přisoudila pouhých 10 %! Procenta se nicméně budou ještě výrazně vyvíjet, napovědět mohou i debaty. A to nejen ty televizní.

Zdroj: Česká televize, Novinky

Pokračovat ve čtení

Novinky

O post prezidenta bude nakonec bojovat devět kandidátů

Ministerstvo vnitra oznámilo, že do boje o Hrad se nakonec zapojí pouze devět prezidentských kandidátů. Ostatní nesplnili formální podmínky a ministerstvo tak rozhodlo o jejich vyřazení.

Publikováno

dne

Ministerstvo vnitra oznámilo, že do boje o Hrad se nakonec zapojí pouze devět prezidentských kandidátů. Ostatní nesplnili formální podmínky a ministerstvo tak rozhodlo o jejich vyřazení.

Registraci celkem devíti kandidátních listin oznámilo ministerstvo vnitro na svém twitterovém účtu. Mezi potvrzenými kandidáty jsou všichni favorité voleb.

Prezidentských voleb se tak dle očekávání zúčastní Andrej Babiš, Danuše Nerudová i Petr Pavel. Naopak celkem překvapivě byl z voleb vyřazen podnikatel Karel Janeček.

Zásadní problém u většiny kandidátů byl s podpisy, které sehnaly od občanů, jelikož se v arších nacházela nezvykle vysoká chybovost. Takto po odečtení chybných podpisů zbývala Janečkovi k pokoření zákonné hranice necelé dva tisíce podpisů, podnikateli Karlu Divišovi dokonce necelé dvě stovky.

Jak uvedl Karel Diviš na sociálních sítích, proti rozhodnutí ministerstva vnitra se plánuje odvolat. O jeho odvolání bude muset rozhodnout Nejvyšší správní soud a to do patnácti dnů od předložení.

Jak dle serveru NejBusiness uvedl ústavní právník Jan Kysela, tento rok je překvapující vysoká chybovost podpisů a to zejména u Karla Janečka a Tomáše Březiny. Dle Kysely to může být způsobeno tím, že za sběr podpisů byly zodpovědné agentury, což není zvykem. Obvykle totiž podpisy sbírají dobrovolníci.

Do prezidentských voleb se tak zapojí kandidáti Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima.

Zdroje: Twitterové účty ministerstva vnitra a Karla Diviše, server NejBusiness

Pokračovat ve čtení

Oblíbené