Spojte se s námi


Cestování

Praktické rady pro cestovatele: Povíme vám, kde v Kodani ochutnat nejlepší jídlo a jak si ušetřit hodiny čekání

Co si představíte pod pojem Skandinávie? Já vidím urostlé Vikingy na dřevěných lodích a romantická deštivá rána. Moje představy svědčí o přemíře času stráveného na Netflixu, ale nakonec jsem nebyla daleko od pravdy.
Pokud se chystáte poznávat sever Evropy, určitě začněte Kodaní. Neuvěřitelná architektura, vstřícní lidé a počasí ideální pro procházky a túry.

Publikováno

dne

Co si představíte pod pojem Skandinávie? Já vidím urostlé Vikingy na dřevěných lodích a romantická deštivá rána. Moje představy svědčí o přemíře času stráveného na Netflixu, ale nakonec jsem nebyla daleko od pravdy. Pokud se chystáte poznávat sever Evropy, určitě začněte Kodaní. Neuvěřitelná architektura, vstřícní lidé a počasí ideální pro procházky a túry.

Do Kodaně jsme vyrazili na čtyři dny. Od rána do večera jsme objevovali, ochutnávali a poznávali město a jeho obyvatele. Léto je ideálním časem k návštěvě severu, počasí je stabilní (na místní poměry) a teploty kolem 20 stupňů Celsia. Většinou jsme si vystačili s lehkou bundou a dešťové přeháňky jsme využili k návštěvě kavárny nebo muzea. Obojího nabízí Kodaň dostatek.

Kde začít? Kupte si Copenhagen Card už na letišti

V Kodani je na české poměry draho, proto se nám vyplatilo si předem nastudovat jaké výhody a akce jsou pro turisty připraveny. Jeden z prvních tipů pro vás je koupit si Copenhagen Card. Většina evropských metropolí nabízí návštěvníkům časově omezené karty s výhodami.

V Kodani, kromě slev a vstupů do muzeí a dalších památek, můžete Copenhagen Card uplatnit i v dopravě. Existují dvě varianty této karty. Copenhagen Card – Hop, která platí pouze v samotné Kodani a ve zhruba 40 atrakcích, a Copenhagen Card – Discover, která umožňuje cestovat zdarma po celém regionu a můžete ji uplatnit na více než 80 místech. Cena se liší podle délky platnosti a vše vyřídíte ve stejnojmenné aplikaci.

Kde se ubytovat?

Asi největší položkou v rozpočtu je ubytování. Pokud máte neomezený rozpočet, můžete si najít krásný hotel v centru města nebo v přístavu a užít si dokonalou atmosféru historického města. Ve srovnání s českými hotely vás takový luxus přijde i na trojnásobek, pro nás běžné, ceny.

My jsme se ubytovali ve čtvrti Vesterbro, zhruba hodinu pěšky od centra. Čtyřhvězdičkový hotel se snídaní pro dva, na 3 noci, nás vyšel na necelých 12 tisíc a vstup do metra jsme měli 300 metrů od hotelu. Celé město je protkané metrem, lodní dopravou a autobusy, takže nemusíte mít strach, že někde uváznete.

Ochutnejte smørrebrød

Pokaždé, když plánujeme nějakou zahraniční cestu, zajímáme se, co místní lidé jedí. Chceme ochutnat národní jídlo tam, kde ho jedí domácí a ideálně hned v několika variantách.

V Dánsku prostě musíte ochutnat smørrebrød, což je obložený chléb, o něco větší než český chlebíček. Dominují na něm hlavně ryby a mořské plody, ale viděli jsme i vegetariánské, veganské nebo ovocné verze. Platí zde jediné pravidlo: chleba nesmí být vidět. 

Nejlepší smørrebrød najdete na ulici nebo na tržišti. Vyzkoušejte třeba tržiště Toverhallerne. Stánků s místní lahůdkou je tu hned několik, můžete se posadit a při jídle pozorovat čilý obchodní ruch. Po chutném obědě pokračujte kávou.

Kaváren i kavárenských řetězců jsme potkali hodně. Káva byla dobrá, ale pití kávy zřejmě není dánským národním sportem, jako je tomu třeba v Itálii. Pokud zamíříte do kavárny nebo pekárny, určitě ochutnejte gåsebryst. Listové pečivo je zde velmi oblíbené a tento plněný koláč se šlehačkou je opravdovou dobrotou.

Kultura doslova na každém rohu

Pokud hledáte kulturní vyžití, jste v Kodani na správném místě. Dánové milují zábavu v hospodách, barech a klubech. Víkend zde začíná už ve čtvrtek v noci a téměř v každé ulici najdete nějaké místo, které opravdu žije. Nezoufejte pokud po návštěvě divadla nebo koncertu budete mít pocit, že jste v baru sami, hosté přijdou. Pravá zábava zde běžně začíná kolem 1 hodiny v noci a pokračuje až do rána.

Zkuste projít náměstí Sankt Hans Torv ve čtvrti Nørrebro nebo bývalou řeznickou čtvrť Kødbyen a náměstí Halmtorvet. Zapojte se mezi místní a poznejte opravdovou atmosféru Kodaně.

Jakmile vše ochutnáte a dobře se pobavíte, přijde čas prohlédnout si památky nebo zajímavá místa spojená s historií Dánska. V příštím článku vám představíme 5 míst, která průvodci milují a navíc 3 tipy na zajímavosti, které jinde na světě neuvidíte. 

Zdroj: Redakce

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cestování

Nepromeškejte Travel Tuesday a vyrazte na dovolenou snů!

Slyšeli jste již někdy o Travel Tuesday? Letos připadá na 28. listopadu a pokud plánujete podniknout nějaké dobrodružství a vyrazit za hranice, podívejte se na nabídky aerolinek a hotelů právě tento den.

Publikováno

dne

Slyšeli jste již někdy o Travel Tuesday? Letos připadá na 28. listopadu a pokud plánujete podniknout nějaké dobrodružství a vyrazit za hranice, podívejte se na nabídky aerolinek a hotelů právě v tento den.

Black Friday

Fenoménem, který se již dostal také do České republiky, je Black Friday. Ten připadá na pátek po americkém svátku Dne Díkůvzdání. Řada obchodních řetězců ho začala využívat jako skvělý způsob, jak do svých obchodů nalákat zákazníky.

Před tím, než se naplno vrhnete do nakupování, si ale ověřte, zda jsou ceny skutečně tak výhodné. Někdy mohou být totiž vypočítány z výrazně vyšších cen. Přeci jen sleva 80 % zní mnohem lákavěji než 30 %.

Cyber Monday

Nákupní horečka ale zdaleka nekončí pátkem, nýbrž trvá celý víkend a také následující dva dny po neděli. Černý pátek znamená ohromné slevy v kamenných obchodech, zatímco úkolem Cyber Monday je zvýšit prodeje přes internet.

Termín Cyber Monday vznikl díky Ellenu Davisovi a Scottu Silvermanovi a jeho použití se od roku 2005 vžilo a nyní se jedná o zcela běžně používaný a rozšířený termín.

Travel Tuesday

Aby nepřišli zkrátka ani milovníci cestování, bylo trio doplněno o Travel Tuesday, neboli Cestovní úterý. Někdy též Travel Deal Tuesday. V tento den nabízejí aerolinky slevy na letenky, ceny hotelů se snižují o několik desítek procent a výhodné nabídky lákají cestovatele k tomu, aby si naplánovali svou další dovolenou.

Pokud si tedy chcete zpříjemnit poslední měsíc tohoto roku, případně si již naplánovat dovolenou na příští rok, podívejte se v úterý po letenkách. Když budete mít štěstí, narazíte na výhodné ceny letenek do vaší vysněné destinace.

Nezapomínejte ale na to, že platí pravidlo: Čím flexibilnější jste, tím výhodněji můžete kombinovat akce na letenky a hotely.

Než podlehnete nákupní horečce, ujistěte se o tom, že daná koupě je skutečně výhodná a nejedná se pouze o vydařený marketingový tah. Ne všechny nabídky, na které během Black Friday, Cyber Monday a Travel Deal Tuesday narazíte, jsou totiž zlevněné.

Zdroje: Wikipedia, USA Today

Pokračovat ve čtení

Cestování

Kam vyrazit v zimě na dovolenou? Zde je několik destinací, kde je i v zimním období krásně

Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří ti, kteří milují sníh a užívají si všechny zimní radovánky a do druhé skupiny patří lidé, kteří se všechny zimní měsíce netrpělivě těší na léto, slunce a vodu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, neváhejte a pokračujte ve čtení. Přinášíme nápady na destinace, kde si v zimě užijete spoustu zábavy. 

Publikováno

dne

Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří ti, kteří milují sníh a užívají si všechny zimní radovánky a do druhé skupiny patří lidé, kteří se všechny zimní měsíce netrpělivě těší na léto, slunce a vodu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, neváhejte a pokračujte ve čtení. Přinášíme nápady na destinace, kde si v zimě užijete spoustu zábavy. 

Dovolená v teple u moře 

Líbilo by se Vám vyměnit šály, čepice a rukavice za sluneční brýle, plavky a opalovací krém? Stačí objednat zájezd, nastoupit do letadla a nechat se dopravit do jedné z mnoha nádherných destinací.

Egypt

V zimních měsících Egypt nabízí velmi příjemné teploty, které se pohybují kolem 25 až 30 stupňů. Potrápit Vás ale může silnější vítr. Díky němu Vám ale naopak nebude takové horko a můžete si užívat výlety. Velmi oblíbené jsou výlety do historických měst, šnorchlování, plavání s delfíny a zapomenout nesmíme samozřejmě ani na jízdu pouští na čtyřkolkách. 

Vyhýbat se nemusíte ani moři. Pokud nepotřebujete mít teplotu moře jako vody ve vaně, na své si určitě přijdete. Turistická letoviska v oblasti Marsa Alam jsou plná nádherných korálových útesů, které jsou pro šnorchlování jako stvořené. 

Dubaj 

Dubaj je stále oblíbenější destinací. Za zhruba šest hodin letu se dostanete do exotické destinace, která na Vás dýchne velmi příjemnou atmosférou. Teploty v zimě se zde pohybují stejně jako v Egyptě, tedy kolem 25 až 30 stupňů. Teplota moře ovšem většinou vystoupá jen lehce nad 20 stupňů. Skvělým pomocníkem může být neoprenové tričko na plavání. 

Užívat si ale kromě koupání můžete také nákupy nebo výlety na nejrůznější památky a zajímavá místa. 

Bali 

Na Bali je nádherně teplé počasí téměř celoročně. Nemusíte se proto rozhodně bát, že by Vám tady byla zima. Bali se může chlubit nádhernou přírodou, krásným teplým mořem a vřelou povahou místních obyvatel. Pokud se nechcete válet jen u moře, může zvolit poznávací zájezd nebo využít nabízených výletů, díky kterým poznáte místní kulturu. Doba letu je bohužel trochu delší, a tak se zajisté vyplatí volit dovolenou na více dnů. 

Lyžování a zimní radovánky

Ideálním místem pro zimní radovánky je zajisté Rakousko nebo Itálie. Najdete zde zájezdy v různých cenových kategoriích a na své si přijde opravdu každý. V nabídce jsou také hotely s možností využití wellness procedur, které Vaše promrzlé tělo určitě ocení. 

Na své si zde přijdou také děti a začátečníci, pro které jsou téměř vždy připraveny školy lyžování. Užívat si ale můžete také běžky nebo zimní turistiku.

Vyhýbat se ale nemusíte ani lyžování v České republice. Máme to takzvaně za humny a kvalita nabízených hotelů je mnohdy na velmi vysoké úrovni. 

Zdroje: Wikipedie, Čedok, Cestuj levně

Pokračovat ve čtení

Cestování

Zero waste cestování: Jak na cestách omezit odpad i svou ekologickou stopu?

Co vlastně znamená zero waste cestování? Je to ve své podstatě životní postoj, kterým se snažíme minimalizovat množství odpadu, které vytváříme. Cílem je snižovat naše negativní dopady na životní prostředí.

Publikováno

dne

Co vlastně znamená zero waste cestování? Je to ve své podstatě životní postoj, kterým se snažíme minimalizovat množství odpadu, které vytváříme. Cílem je snižovat naše negativní dopady na životní prostředí.

V dnešním světě se ekologická stopa každého z nás stává stále důležitějším tématem, snaha
o bezodpadové cestování se tedy jeví jako správná volba každého cestovatele. Není to pouze
o snižování odpadu, ale o proměně celkového přístupu k cestování a způsobu, jakým se díváme na svět kolem nás.

Jednou z hlavních věcí, na kterou by se každý zero waste cestoval měl zaměřit, je příprava. Představte si, že váš batoh je jako váš ekosystém. Každý předmět, který do něj vložíte, by měl mít svůj účel. Zároveň by rozhodně měl sloužit na více než jedno použití. 
Pojďme si tedy říct zajímavé tipy, které by mohly být užitečné jak pro vás, tak pro životní prostředí!

Nádobí a příbory 

Zapomeňte na plastové jednorázové lžičky a vidličky, sada z bambusu nebo nerezové oceli je vaše nová základní výbava. Když už jsme u jídla, přenosné silikonové nebo nerezové jídelní boxy vám umožní připravit si oběd předem a vyhnout se tak jednorázovým obalům.

Samozřejmostí je také kvalitní znovu použitelná láhev na vodu, ideálně si pořiďte model
s filtrem, který vám umožní naplnit ji kdekoliv, a vyhnete se tak kupování plastových lahví.

Kosmetika a hygienické potřeby

Tuhé mýdla, šampony a balzámy na vlasy jsou nejen ekologické, ale i praktické, neboť neobsahují vodu a tím pádem šetří váhu a objem. Dnes už jsou na opravdu kvalitní úrovni, takže se nemusíte bát, právě naopak. Jejich přírodní složení může mít mimo jiné velmi příznivé účinky na vaši pleť a vlasy.

A samozřejmě nezapomeňte na bambusový zubní kartáček!

Zero waste cestování není však pouze o tom, co si sbalit do kufru. Je to o tom, jaký přístup zaujmete k světu kolem sebe a jaký příklad dáte ostatním. Je to cesta, která může vést
k hlubšímu pochopení a respektu k přírodě a kulturám, které navštívíte. 

Tento životní styl je také o postojích a rozhodnutích. Jezte lokální jídla, která nevyžadují převážení přes celé město dovážkovými službami. Dávejte přednost pěší chůzi, jízdě na kole nebo veřejné dopravě před taxíky a soukromými vozy.
Těmito kroky ulevíte nejen přírodě, ale i své peněžence!

Zdroje: Iglanc, Ekolist

Pokračovat ve čtení

Oblíbené