Spojte se s námi


Cestování

Praktické rady pro cestovatele: Povíme vám, kde v Kodani ochutnat nejlepší jídlo a jak si ušetřit hodiny čekání

Co si představíte pod pojem Skandinávie? Já vidím urostlé Vikingy na dřevěných lodích a romantická deštivá rána. Moje představy svědčí o přemíře času stráveného na Netflixu, ale nakonec jsem nebyla daleko od pravdy.
Pokud se chystáte poznávat sever Evropy, určitě začněte Kodaní. Neuvěřitelná architektura, vstřícní lidé a počasí ideální pro procházky a túry.

Publikováno

dne

Co si představíte pod pojem Skandinávie? Já vidím urostlé Vikingy na dřevěných lodích a romantická deštivá rána. Moje představy svědčí o přemíře času stráveného na Netflixu, ale nakonec jsem nebyla daleko od pravdy. Pokud se chystáte poznávat sever Evropy, určitě začněte Kodaní. Neuvěřitelná architektura, vstřícní lidé a počasí ideální pro procházky a túry.

Do Kodaně jsme vyrazili na čtyři dny. Od rána do večera jsme objevovali, ochutnávali a poznávali město a jeho obyvatele. Léto je ideálním časem k návštěvě severu, počasí je stabilní (na místní poměry) a teploty kolem 20 stupňů Celsia. Většinou jsme si vystačili s lehkou bundou a dešťové přeháňky jsme využili k návštěvě kavárny nebo muzea. Obojího nabízí Kodaň dostatek.

Kde začít? Kupte si Copenhagen Card už na letišti

V Kodani je na české poměry draho, proto se nám vyplatilo si předem nastudovat jaké výhody a akce jsou pro turisty připraveny. Jeden z prvních tipů pro vás je koupit si Copenhagen Card. Většina evropských metropolí nabízí návštěvníkům časově omezené karty s výhodami.

V Kodani, kromě slev a vstupů do muzeí a dalších památek, můžete Copenhagen Card uplatnit i v dopravě. Existují dvě varianty této karty. Copenhagen Card – Hop, která platí pouze v samotné Kodani a ve zhruba 40 atrakcích, a Copenhagen Card – Discover, která umožňuje cestovat zdarma po celém regionu a můžete ji uplatnit na více než 80 místech. Cena se liší podle délky platnosti a vše vyřídíte ve stejnojmenné aplikaci.

Kde se ubytovat?

Asi největší položkou v rozpočtu je ubytování. Pokud máte neomezený rozpočet, můžete si najít krásný hotel v centru města nebo v přístavu a užít si dokonalou atmosféru historického města. Ve srovnání s českými hotely vás takový luxus přijde i na trojnásobek, pro nás běžné, ceny.

My jsme se ubytovali ve čtvrti Vesterbro, zhruba hodinu pěšky od centra. Čtyřhvězdičkový hotel se snídaní pro dva, na 3 noci, nás vyšel na necelých 12 tisíc a vstup do metra jsme měli 300 metrů od hotelu. Celé město je protkané metrem, lodní dopravou a autobusy, takže nemusíte mít strach, že někde uváznete.

Ochutnejte smørrebrød

Pokaždé, když plánujeme nějakou zahraniční cestu, zajímáme se, co místní lidé jedí. Chceme ochutnat národní jídlo tam, kde ho jedí domácí a ideálně hned v několika variantách.

V Dánsku prostě musíte ochutnat smørrebrød, což je obložený chléb, o něco větší než český chlebíček. Dominují na něm hlavně ryby a mořské plody, ale viděli jsme i vegetariánské, veganské nebo ovocné verze. Platí zde jediné pravidlo: chleba nesmí být vidět. 

Nejlepší smørrebrød najdete na ulici nebo na tržišti. Vyzkoušejte třeba tržiště Toverhallerne. Stánků s místní lahůdkou je tu hned několik, můžete se posadit a při jídle pozorovat čilý obchodní ruch. Po chutném obědě pokračujte kávou.

Kaváren i kavárenských řetězců jsme potkali hodně. Káva byla dobrá, ale pití kávy zřejmě není dánským národním sportem, jako je tomu třeba v Itálii. Pokud zamíříte do kavárny nebo pekárny, určitě ochutnejte gåsebryst. Listové pečivo je zde velmi oblíbené a tento plněný koláč se šlehačkou je opravdovou dobrotou.

Kultura doslova na každém rohu

Pokud hledáte kulturní vyžití, jste v Kodani na správném místě. Dánové milují zábavu v hospodách, barech a klubech. Víkend zde začíná už ve čtvrtek v noci a téměř v každé ulici najdete nějaké místo, které opravdu žije. Nezoufejte pokud po návštěvě divadla nebo koncertu budete mít pocit, že jste v baru sami, hosté přijdou. Pravá zábava zde běžně začíná kolem 1 hodiny v noci a pokračuje až do rána.

Zkuste projít náměstí Sankt Hans Torv ve čtvrti Nørrebro nebo bývalou řeznickou čtvrť Kødbyen a náměstí Halmtorvet. Zapojte se mezi místní a poznejte opravdovou atmosféru Kodaně.

Jakmile vše ochutnáte a dobře se pobavíte, přijde čas prohlédnout si památky nebo zajímavá místa spojená s historií Dánska. V příštím článku vám představíme 5 míst, která průvodci milují a navíc 3 tipy na zajímavosti, které jinde na světě neuvidíte. 

Zdroj: Redakce

Oblíbené