Spojte se s námi


Ekonomika

Pozor, ať nenaletíte! Podvodníci našli nový způsob, jak od lidí získat platební údaje

Vynalézaví podvodníci v Česku našli nový způsob, jak od lidí získat platební údaje. Od svých obětí už vylákali statisíce. Dejte pozor, ať na tyto praktiky také nenaletíte.

Publikováno

dne

Vynalézaví podvodníci v Česku našli nový způsob, jak od lidí získat platební údaje. Od svých obětí už vylákali statisíce. Dejte pozor, ať na tyto praktiky také nenaletíte.

Pachatelé přišli s novým trikem, kdy své oběti nasměrují na falešné stránky, které vypadají jako inzertní portály nebo webové stránky přepravců. Zde pak snadno získají platební údaje svých obětí, případně jim lidé nechtěně umožní vzdálený přístup do svého počítače.

Podvodníci už takto ze svých obětí vylákali statisíce. Častým podvodem je vytvoření falešného inzertního portálu. Když pak chce oběť na tomto portále něco prodat, do emailu jí přijde aktivační odkaz.

Problémem je to, že po rozkliknutí aktivačního odkazu je pro pokračování nutné vyplnit údaje o platební kartě včetně přístupu do internetového bankovnictví. To vše na stránkách podvodníka, jenž tak tyto údaje snadno získá a není už pro něj problém získat od své oběti všechny peníze.

Podvodníci rovněž získávají vzdálený přístup k počítačům svých obětí. Své oběti nutí instalaci programu, který jim má pomoci v začátcích investování. Tento program však umožní podvodníkům vzdáleně ovládat počítač své oběti.

Nejčastěji podvodníci útočí prostřednictvím emailu či sociálních sítích. Zde se vydávají za důvěryhodnou osobu a žádají své oběti o ověření důležitých údajů.

Odborníci doporučují zvýšenou obezřetnost. Reklamy na podvodné stránky se objevují i na ověřených a důvěryhodných webech. Často jsou to reklamy s omezenou nabídkou a s vidinou snadného a rychlého zisku.

Lidé by tak měli k těmto nabídkám přistupovat obezřetně a vše si raději ověřovat. I recenze na podvodné stránky mohou být zfalšované, není možné tak věřit všem recenzím.

Obecně je platné pravidlo, že nikdy po vás důvěryhodná osoba nebude chtít přístupové údaje. V případě vyzrazení citlivých či přístupových údajů je potřeba ihned informovat banku, případně policii.

A co by ještě mohlo pomoci? Rozhodně kvalitní antivirus ve svých počítačích a telefonech včetně jejich pravidelných aktualizací. Pokud budete dostatečně obezřetní, rozhodně na žádného podvodníka nenaletíte.

Zdroje: ČT 24, Novinky

Oblíbené