Spojte se s námi


Novinky

Podle Putina se Západ snaží zničit ruskou kulturu jako autorku Harryho Pottera. Rowlingová ostře reagovala

Publikováno

dne

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Západ se snaží záměrně zrušit Rusko a ruskou kulturu. Jako příměr použil autorku slavné knižní série o Harrym Potterovi. J. K. Rowlingová se však v pátek proti Putinovi ohradila.

Vladimir Putin v pátek vystoupil na shromáždění ruských umělců a ve své řeči se vyjádřil k západní „cancel culture“, čili „kulturu rušení“. Právě tímto způsobem se prý Západ snaží zlikvidovat ruskou kulturu.

Ruští umělci, kteří schvalují válku na Ukrajině, se prý dočkávají ze strany Západu podobného zacházení, jako autorka slavné knižní sérii o kouzelnickém učni Harrym Potterovi J. K. Rowlingová.

„Nedávno zrušili Joanne Rowlingovou. Dětská autorka, jejíž knihy vycházejí po celém světě, upadla v nemilost příznivců takzvaných genderových svobod jen proto, že nevyhověla požadavkům genderových práv. Dnes se snaží zrušit tisíciletou zemi,“ řekl Putin.

Rowlingová samozřejmě Putinovo vyjádření zaregistrovala a rovněž se k němu vyjádřila. Učinila tak na svém Twitteru: „Nejlepším kritikem západní cancel culture asi nebudou ti, kteří v současnosti vraždí civilisty kvůli odporu a vězní a tráví své kritiky.“

Ke svému příspěvku na sociální síti Rowlingová připojila článek o uvězněném opozičním politikovi Alexeji Navalném. Rovněž dodala, že je jednoznačně na straně Ukrajiny.

Rowlingová navíc Ukrajině hodlá finančně pomáhat prostřednictvím své charitativní organizace. Už měsíc musí země čelit ruské invazi, kterou ruský prezident označuje jako její denacifikaci.

Zdroj: BBC, The Guardian

Oblíbené