Spojte se s námi


Zajímavosti

Petr Zelenka: „Heparinový vrah“ sedmkrát zabíjel v nemocnici a u deseti dalších pacientů se o to pokusil

Petr Zelenka je bývalý zdravotník a namísto toho, aby lidem pomáhal, zbavoval je života. Pacientům v těžkém stavu píchal heparin, lék na ředění krve, načež ho média nazvala „heparinovým vrahem“. Má na svém smutném kontě sedm vražd a deset pokusů o vraždu. Proč vraždil, jaké byly jeho pohnutky?

Publikováno

dne

Petr Zelenka je bývalý zdravotník a namísto toho, aby lidem pomáhal, zbavoval je života. Pacientům v těžkém stavu píchal heparin, lék na ředění krve, načež ho média nazvala „heparinovým vrahem“. Má na svém smutném kontě sedm vražd a deset pokusů o vraždu. Proč vraždil, jaké byly jeho pohnutky?

Petr Zelenka se narodil 27. února 1976. Po maturitě vystudoval záchranářskou nástavbu v Brně, ale ve zdravotnictví se nemohl uchytit. Byl několikrát propuštěn pro nespolehlivost a absence. V roce 1988 nastoupil na anesteziologicko-resuscitační oddělení do nemocnice v Havlíčkově Brodě. Zde za několik let začal žít svůj temný příběh.

Petr Zelenka: Období krize a konfliktů

Po několika neúspěšných zaměstnáních se zabydlel na ARO v havlíčkobrodské nemocnici. Ale ani stálá práce mu nepřinášela uspokojení. Naopak začal dle svých slov pociťovat po odpracovaných letech určité profesní vyhoření, které šlo ruku v ruce s jeho neuspořádaným životem. Problémy začal řešit alkoholem, byl střídavě plačtivý či výbušný.

Hromadily se v něm pocity křivdy a neuznání

Navíc si jeho partner našel novou práce mimo domov. Zelenka se rozhodl svěřit se se svou sexuální orientaci rodičům. Ani to se neobešlo bez následků. Otec synovo přiznání velmi těžce nesl. Zelenka se ocitá v začarovaném kruhu a potřeba destrukce dostává vnější ráz.

V květnu 2006 se pokouší o první vraždu. Muži upoutaném na lůžku podává heparin celkem třikrát po 5 ml po sobě s určitým odstupem. Pacient ale přežil. To Zelenku nezastavilo. Druhý pokus o vraždu už bohužel vyšel. Obětí se stal muž ve věku 68 let, jemuž Zelenka vpravil heparin dvakrát.

Petr Zelenka: Oběti si nijak zvlášť nevybíral

Hlavně, aby nebyl nápadný a měl k pacientovi snadný přístup. Podával heparin právě tomu, kdo byl poblíž a nemohl se bránit. Různé komplikace a smrt byla na oddělení ARO poměrně častým jevem, a proto dlouho nebylo nikomu nic nápadné. Načež Zelenka ve svých vražedných heparinových choutkách pokračoval.

Na Zelenkovi utkvěl stín podezření

Primář ARO Pavel Longin jednoho dne srovnal rozpis služeb a porovnal ho s daty krvácení pacientů. Zjistil, že ve všech případech krvácení měl službu Petr Zelenka. Naopak v době, kdy měl Zelenka dovolenou, se záhadná krvácení neobjevila. Se Zelenkou nemocnice ukončila pracovní poměr po vzájemné dohodě. Už předtím ale primář konzultoval častá úmrtí s jinými odborníky a proškolovaly se zdravotní sestry, zda nedochází k zanedbání povinností.

Vedení nemocnice bylo posléze vyčítáno, že podezření neprezentovala a nepodala na Zelenku ihned trestní oznámení.  Tehdejší ředitel nemocnice Josef Pejchl byl sice obviněný a dostal podmíněný trest, avšak odvolací soud v říjnu 2008 toto obvinění zrušil. „Zelenka je podle mě ohledně vražd nevinný. Neměli jsme proti němu jediný přímý důkaz. On byl hráč, chtěl vzrušení, pacientům škodil. Ale nevraždil,“ konstatuje Josef Pejchl.

Jaký byl motiv heparinového vraha?

Zelenka toužil dostat lékaře do nevědomosti. Doslova se kochal tím, že lékaři bojují o život pacienta a nevědí, co způsobilo nenadálé komplikace. Měl radost, že on to na rozdíl od lékařů ví. Navíc ho těšilo selhání lékařů. Připustil, že občas výčitky měl, ale ty brzo odezněly. Převládala škodolibost a doslova záškodnická aktivita zaměstnance, jenž byl v kolektivu kupodivu oblíbený. Kolegové ho dokonce hodnotili jako pečlivého a milého zaměstnance.

Trpěl Petr Zelenka duševní chorobou?

I když se tato otázka nabízí, soudní znalci žádnou duševní chorobu nepotvrdili. Pročež vyhodnotili Zelenku jako sebestředného člověka, citově chladného a nezrale emotivního. Vraždil pro brutální potřebu prožitků při prožívané vnitřní prázdnotě.

Někteří lékaři zpochybňují úmrtí díky podanému heparinu a tudíž i závěry soudního znalce. Ten ve svém prohlášení uvádí, že někteří pacienti měli až neměřitelné hodnoty krvácení, což bylo způsobeno neoprávněným podáním heparinu. Nicméně Petr Zelenka se k vraždám přiznal a dokonce prý zkoušel na pacientech i jiné léky než heparin. 

Sériový vrah Petr Zelenka byl odsouzen na doživotí. O podmínečné propuštění může požádat v roce 2038.

Zdroje: idnes.cz, Wikipedia.org, refresher.cz

Oblíbené