Spojte se s námi


Lifestyle

Peet pochází z rodiny trpaslíků, ale měří 188 cm. Nyní se snaží šířit osvětu o nanismu

Peet Montzingo se vždy odlišoval od své rodiny. Už od malička byl příliš vysoký na to, aby se vešel matce na klín. Rozdíl ve velikosti si ale začal uvědomovat až ve škole. Mnoho lidí si ale myslí, že je adoptovaný. Snaží se šířit osvětu o nanismu a vyvracet zbytečné mýty.

Publikováno

dne

Peet Montzingo se vždy odlišoval od své rodiny. Už od malička byl příliš vysoký na to, aby se vešel matce na klín. Rozdíl ve velikosti si ale začal uvědomovat až ve škole. Mnoho lidí si ale myslí, že je adoptovaný. Snaží se šířit osvětu o nanismu a vyvracet zbytečné mýty.

Představte si, jaký by asi byl váš život, kdybyste nebyli považováni za člena své rodiny. A přesně takový je život pětadvacetiletého Peeta. Jen kvůli jeho výšce. Je jediný ze své rodiny, kdo dosahuje obyčejných rozměrů – měří kolem 188 cm. Žije totiž v rodině samých trpaslíků. Lidé mu nevěří, když tvrdí, že do rodiny opravdu patří. Mají ho za lháře.

Peet vyrůstal v domě, který nebyl přizpůsobený jeho výšce. Například nízká kuchyňská linka mu dělala problémy, velmi ho bolely záda. Nebo se často praštil do hlavy o zárubně dveří. Když chodil s matkou do obchodu, musel jí pomáhat dosáhnout na výrobky umístěné na horních policích.

Často se mu lidé vysmívali a jeho rodinu uráželi. Několikrát mu bylo naznačeno, že je určitě adoptovaný, jinak to přece nemůže být možné.

Lidé si myslí, že nejsem součástí mé rodiny

Dnes už Peet žije v Los Angeles v Kalifornii, kde se věnuje psaní a hudbě. Sociální sítě používá také k tomu, aby lidem přiblížil fakta o nanismu. Snaží se vyvracet mýty a falešné představy spojené s trpaslíky.

„Když jsem vyrůstal, zvykl jsem si na to, že si lidé myslí, že nejsem součástí mé rodiny. V obchodě se na mě nikdo ani neohlédl. Kdybychom se potkali náhodou na jiném místě, představoval bych se všem znovu, protože si mě nikdy lidé nepamatují. Je zábavné přesvědčovat ostatní, že jsem skutečně součástí mé rodiny,“ říká Peet pro Daily Star.

Peet chce lidem ukázat, že je důležité mít o nanismu více informací a získat tak správný vhled do života trpaslíků. Jsou jako kdokoli jiný a zaslouží si být viděni a chápáni jako jakékoli jiné lidské bytosti, nikoli jen jako například roztomilé hračky. „Protože znám svou rodinu, mohu se podívat na trpaslíky a vidět v nich stejně člověka jako v každém jiném. Oni jsou také jen lidé,“ dodává.

Jediný z rodiny, který má normální výšku

Je nejmladší ze tří sourozenců a jediný, který dosahuje normální průměrné výšky může. V dětství si neuvědomil rozdíl ve velikosti, dokud neviděl ostatní děti se svými rodiči. Až tehdy ho napadlo, že je něco špatně. Vzpomíná, jak se vrátil domů ze školy a s pláčem říkal své matce: „Kéž bych byl taky trpaslík!“.

Trvalo mu dlouho, než se smířil s rozdílem ve velikosti a cítil se pohodlně a sebevědomě ve své rodině. Teď už to vše bere s humorem. „Můj starší bratr chtěl být vždycky starším bratrem, ale byl o tolik menší než já. Nikdy nevyhrál žádnou bitku.“ Směje se také tomu, že musel být ten, kdo dosáhl na věci na horních poličkách. „Schovával jsem tam sladkosti, bylo to úžasné. Ještě dnes v domě nějaké schovávám a ostatní je nenajdou.”

Zdroj: Daily Star, Instagram, Yahoo News, Daily Mail, Upworthy, The Mirror

Oblíbené