Spojte se s námi


Lifestyle

Nezdravý vztah: 10 příznaků, které páchnou toxicitou

Každý si někdy v životě prošel nezdravým vztahem. Vyčerpává a způsobuje, že se cítíme zlomení a bez životní energie. Co by nám mělo napovědět, že máme co nejrychleji odejít?

Publikováno

dne

Každý si někdy v životě prošel nezdravým vztahem. Vyčerpává a způsobuje, že se cítíme zlomení a bez životní energie. Co by nám mělo napovědět, že máme co nejrychleji odejít?

Nezáleží na tom, jestli mluvíme o romantických vztazích, přátelství, rodinných vztazích nebo třeba o vztazích v práci. Každý z nich může být extrémně toxický a nebezpečný. Tato situace může mít významný dopad na naše fyzické i psychické zdraví.

Je i bohužel velká pravděpodobnost, že se s následky budeme vyrovnávat i dlouho poté, co vztah ukončíme. Pokud se nám to samozřejmě povede.

Velké množství lidí se z nezdravých vztahů nedostane a nakonec se v nich úplně ztratí. Abyste z takového vztahu našli cestu ven, je zásadní rozeznat příznaky a přiznat si, že tento vztah není zdravý. Jakmile si to uvědomíme, bude mnohem snazší z něho odejít. I když i tak vás čeká ještě plno práce.

Jaké jsou příznaky nezdravého vztahu?

Chybí důvěra

Nedostatek důvěry v jakémkoli typu vztahu je škodlivý, ale v romantickém vztahu může způsobit mnohem více problémů. Absence důvěry může vést partnera k extrémně toxickému chování. Nerespektuje žádné hranice. Prochází si vaše konverzace v telefonu, vyslýchá, pronásleduje nebo vám zakazuje jít ven bez něho. Potřebuje vědět o každém vašem kroku.

Zpočátku se může zdát, že je roztomile starostlivý a jeho žárlivost se snažíte omlouvat. Ale po nějaké chvíli si vždy položíte otázku, zda vás nechá svobodně dýchat a bude vám vůbec někdy věřit. Proč je to nezdravé?

Velmi rychle získáte pocit, že jste pod neustálou kontrolou. Výslechy neberou konce. Každé opoždění nebo nezvednutí telefonu je okamžitě interpretováno negativně a vy se musíte neustále obhajovat.

Máte pocit, že jste ztratili kontrolu nad svým životem

V nezdravém vztahu budete mít pocit, že nemáte prostor pro své vlastní rozhodnutí. Neustále musíte žádat o souhlas partnera. Postupně ztratíte pocit sebe sama. Každé rozhodnutí, které učiníte, si musíte předem pečlivě rozmyslet. Jednoduše máte strach, aby se váš protějšek nějak nenaštval.

Je i dost možné, že vás tento typ úzkosti postupně paralyzuje a raději přestanete cokoli dělat. Jste natolik vyděšení, že to utlumí většinu vaší iniciativy. Tato ztráta kontroly je v nezdravém vztahu běžná. Toxický partner přebírá kontrolu nad všemi aspekty vašeho života. Je to jeho hlavní manipulativní technika. Ovládne vás ve všech směrech.

„Potřebuji, aby sis uvědomila, že je chyba jen v tobě. Kdyby ses takhle nechovala, bude vše v pořádku.“

Nikdo nerespektuje vaše hranice

I když se budete snažit sebevíc, vaše hranice nikdy nebudou respektovány. Váš partner je považuje za směšné a ubohé. A je naprosto jedno, jestli mu to oznámíte diplomaticky nebo na něj budete křičet. Vždy si najde záminku, jak může hranice obejít a nerespektovat tím vaše pocity. Ideálně se vám za ně ještě vysměje, aby vás shodil.

Celá situace může také skončit tím, že vás nakonec obviní, že vy jste ten toxický. Takže místo toho, abyste si hlídala své hranice, začnete couvat, abyste si obhájil, že nejste ten špatný. V toxickém vztahu opravdu nikdy nemůžete svobodně sdělit svá přání a potřeby. Nebo můžete, ale bude to mít velmi nepříjemné následky a vše se otočí proti vám.

„Nechci se tak chovat, ale svým chováním mě k tomu nutíš.“

Často ho přistihnete při lži

Některé věci se prostě nesčítají. Řekne vám, že je s kámošem, ale jeho přátelé zveřejní příběh bez něj. Řekne vám, že je v práci, i když víte, že mají volno. Může dokonce lhát o těch nejhloupějších věcech.

Tento typ partnera vám může rovnou říct, že dal nádobí do myčky, zatímco vy stojíte vedle plného dřezu nádobí. Patologičtí lháři jsou nejhorší partneři vůbec. Nakonec to celé dopadne tak, že máte vy ten špatný pocit a začínáte přemýšlet nad tím, zda nejste náhodou blázen. Vše se dá překroutit v jeho prospěch, abyste vy byla za tu špatnou.

Máte strach

I když na vás třeba nikdy nevztáhl ruku ani vám nijak fyzicky neublížil, cítíte, že by toho ale mohl být schopen. Možná ani nikdy nevyhrožoval, ale z výrazu jeho tváře poznáte, že tam výhružka je.

V nebezpečí buď utíkáme, útočíme nebo začneme dělat mrtvého brouka. Dokážeme vycítit predátora, i když k tomu nemáme racionální důvod. Intuice našeptává. Něco prostě není v pořádku a ve vašem vztahu to postupně vytvoří mocenskou nerovnováhu.

„Kdybys nebyla pořád tak labilní, určitě by se s tebou dalo vyjít líp. Přesně proto tě nikdo nebude mít rád.“

Neefektivní komunikace

V nezdravém vztahu není pro komunikaci místo. Jakmile si o něčem chcete promluvit, vždy to končí stejně – chyba je na vaší straně. Jednoznačně ten problém děláte jenom vy. Buď to shodí ze stolu tím, že jste příliš emocionální nebo ať ho nezatěžujete svými problémy. Rozhodně nečekejte z jeho strany žádnou snahu o zlepšení situace. On se určitě měnit nebude.

Velké množství zneužívání

Nezdravé vztahy jsou v základním nastavení urážlivé, mocenské a ponižující. Zneužívání je však velmi nebezpečné a nikdy by se nemělo brát na lehkou váhu. Můžete zažít mnoho typů – psychické, fyzické nebo třeba finanční. Nejsou výjimkou ani jejich kombinací nebo jiné varianty. Toxický partner umí přesně najít ten způsob, který vám nejvíce ublíží.

V nezdravém vztahu se nikdy necítíte zcela bezpečně. Často našlapujete po špičkách a jen čekáte, kdy partner dostane záchvat vzteku nebo kde zase bude nějaký problém, za který samozřejmě můžete vy. Je důležité si uvědomit, že by si tím nikdo neměl procházet a něco takového zažít V tuto chvíli jste jediná osoba, která s tím může něco udělat.

„Kdo by s tebou chtěl být? Měla bys být ráda, že já jsem ochotný tě tolerovat a být s tebou.“

Donutí vás uvěřit, že bez něj nemůžete žít

Nezdravý partner vás může přimět věřit, že jako osoba nemáte žádnou hodnotu. A pokud už možná nějakou malou máte, tak partner je jediný, kdo ji umí ohodnotit. Tedy jediná vaše hodnota je svázaná pouze s vaším partnerem. Přesně to si máte myslet!

Jedná se o speciální techniku, kterou si chtějí toxičtí partneři zajistit, že je jejich oběť nikdy neopustí. Mělo být to pro vás být dostatečně alarmující. Opravdu to není v pořádku a zasloužíte si něco lepšího.

Cítíte se izolovaní od světa

Dalším zjevným znakem nezdravého vztahu je, když vás váš partner zcela izoluje od celého světa. Říká vám, že vaši přátelé i rodina nejsou důležití a že pouze ze svého partnera máte udělat svou jedinou prioritu.

Může zajít dokonce i tak daleko, že vás bude chtít rozdělit. Bude vypadat, jak mu na vašem společném vztahu záleží, ale ve skutečnosti s vámi jen manipuluje, aby dosáhl svého.

Je mnohem snazší ovládat někoho, kdo je natolik osamocený, že nemá žádný jiný pohled. Nikdo mu nemůže říct, že jeho partner je toxický a vůbec by to tak nemělo být. Rodina i přátelé budou mít tendenci vás ochránit, ale on z nich udělá padouchy.

„Tvoje práce je o ničem. To by zvládl každý. Měla bys už konečně dělat něco pořádného.“

Sabotuje vše, co děláte

V toxickém vztahu nebude váš partner schopen přiznat, že jste v něčem lepší než on. Pokud budete mluvit o tom, že se vám něco povedlo, jednoduše vás poníží a vaši radost shodí ze stolu. Jakmile v práci povýšíte, bude z toho dělat, že o nic nejde. Všechny tyto komentáře mají vyvolat konflikt ohledně vaší sebehodnoty.

I když se budete snažit ucházet o novou práci nebo vynikat ve svém koníčku, najde způsob, jak to celé sabotovat. Bude se chtít nějakým způsobem do procesu vložit. Buď vás přinutí to předem vzdát nebo například smaže přihlášku nebo něco podobného. Určitě nečekejte podporu.

Zdroj: redakce, thinkaloud.net, Psychology Today

Oblíbené