Spojte se s námi


Kultura

Největší rockové a metalové festivaly v ČR lákají na legendy a velká jména! Na co se mohou fanoušci tvrdé hudby těšit v roce 2023?

Rok 2023 je tu a je na čase začít spřádat plány na léto. Největší rockové a metalové festivaly v České republice již oznámily některé z interpretů, kteří na jednotlivých akcích zahrají a je se na co těšit. Chybět nebudou legendy ani světová jména.

Publikováno

dne

Rok 2023 je tu a je na čase začít spřádat plány na léto. Největší rockové a metalové festivaly v České republice již oznámily některé z interpretů, kteří na jednotlivých akcích zahrají a je se na co těšit. Chybět nebudou legendy ani světová jména.

Festivalová sezona je sice ještě poměrně daleko, vzhledem k rostoucím cenám lístků se ale vyplatí už teď zapřemýšlet a nejlépe i rozhodnout, kterou akci se vyplatí navštívit. Rockové a metalové festivaly u nás mají tradici, nicméně v posledních letech jejich kvalita až neuvěřitelně roste.

Když se podíváme na to, jaké kapely už nejtradičnější značky v našich končinách zveřejnily, musíme smeknout před jejich skvělou prací. Z čeho tedy můžeme vybírat?

Rock For People

Největší festival tvrdé hudby u nás? Soudě dle jmen, která do Hradce Králové i letos zamíří, se zdá, že by tomu tak skutečně mohlo být. Tento rok se čtyřdenní jízda uskuteční v termínu mezi 8. až 11. červnem.

Hned první den bude naprosto velkolepý. Uvidíme Slipknot, jednu z největších metalových kapel všech dob, stále velmi populární Simple Plan či britský metalcore v podání Architects. Chybět nebudou ani Horkýže Slíže.

Druhému dnu bude vévodit Machine Gun Kelly, Billy Talent a Hollywood Undead. Jako největší tahák třetího dne se zdají být ostřílení Papa Roach. Poslední den uzavřou legendární Muse. Na akci se představí také Incubus či Hentai Corporation.

Masters of Rock

Letošní Masters of Rock s prozatím oznámeným programem sice příliš nenadchne, ale rozhodně ani nezklame. Tradičně se představí oblíbené kapely, které jsou zárukou kvalitní show.

Vizovický festival se uskuteční ve dnech od 13. do 16. července 2023.

Mezi největší oznámená jména patří symfonici Within Temptation, seveřané Amon Amarth, němečtí trashoví velikání Kreator, australští rockeři Airbourn, švýcarští folkaři Eluveitie, legendární Tarja či finská Sonata Arctica.

Za zmínku stojí také „happy“ metalisté Freedom Call nebo dynamičtí Battle Beast. Z domácích jmen se představí Dymytry, Doga nebo Dark Gamballe.

Brutal Assault

Skrze nejjedinečnější atmosféru proslulý Brutal Assault si pro letošní ročník dokázal získat velká jména. Pevnost Josefov se opět zahalí do pláště temnoty mezi 9. až 12. srpnem. A rozhodně byste měli být u toho.

Vystoupí totiž legendy hardcoru Agnostic Front, na 70. léta v Americe dají zavzpomínat Church of the Cosmic Skull, vikingskou temnotu vám zprostředkují Heilung a to stále není ani zdaleka vše.

Aktuálně je prý oznámeno 68 % kapel. A kromě zmíněných se na akci představí melodici In Flames, legendy extrémního metalu Napal Death, Kataklysm, trashové ikony Anthrax a Overkill či brazilská Sepultura. Skrytým diamantem je pak Zeal & Ardor.

Metalfest

Metalfest letos má nemalou šanci zastínit tradičnější a větší Masters of Rock. Soupiska, která se v plzeňském amfiteátru představí, je poměrně slušně nabitá. Akce se dočkáme už 2. června, potrvá do 4. června.

Mezi největší potvrzená jména patří populární Powerwolf, Arch Enemy v čele s půvabnou Alissou White-Gluz, polští Behemoth, ikonický Testament, Avatar či oblíbení folkaři Korpiklaani.

Za zmínku však stojí také finští Stratovarius či Ensiferum, parádní show zajisté předvedou Nanowar of Steel.

Zdroj: Master of Rock, Rock for People, Brutal Assault, Metalfest

Kultura

Shakira s Gerardem Piquém oslaví kulaté narozeniny ve stejný den

Publikováno

dne

Jak Shakira, tak Gerard Piqué, kteří spolu strávili dlouhých 11 let a zplodili dva syny, oslaví 2. února narozeniny. S tím rozdílem, že kolumbijské zpěvačce bude 45 let, zatímco její bývalý přítel je o 10 let mladší.

Shakira a Piqué se potkali během natáčení videoklipu k písni Waka Waka, jež se stala hymnou mistrovství světa v Jihoafrické republice. Šlo o jednu z nejslavnějších písní rodačky z Barranquilly, zatímco španělský stoper v té době také slavil životní úspěch, když se Španělskem ovládl zmíněný fotbalový šampionát.

Oba jsou tak velmi úspěšní ve svých kariérách a vzájemně se podporovali. Taktéž se často objevovali na společenských událostech a pomáhali si v filantropických aktivitách.

Navzdory tomu, že oba byli velmi zaneprázdněni svými kariérami, byl jejich vztah považován za stabilní a plný lásky a úcty. To dokládá i ten fakt, že spolu mají dva syny – devítiletého Milana a sedmiletého Sashu.

Shakira

Celým jménem Shakira Isabel Mebarak Ripoll je úspěšná zpěvačka, textařka, tanečnice a filantropka. Proslavila se svými hity jako „Whenever, Wherever“, „Hips Don’t Lie“ a „Waka Waka (This Time for Africa)“.

Shakira začala svou hudební kariéru v devadesátých letech a brzy se stala jednou z nejúspěšnějších latinskoamerických zpěvaček. Její hudba zahrnuje prvky různých žánrů, včetně popu, rocku, španělského flamenca a arabské hudby. Je také známá svým tancem a výraznými hlasovými schopnostmi.

Shakira je také známá svým aktivním zapojením do filantropie a bojem proti chudobě a nespravedlnosti. Je zakladatelem nadace Pies Descalzos Foundation, která pomáhá dětem v Latinské Americe zlepšit svou budoucnost prostřednictvím vzdělávání.

Shakira je také několikanásobnou držitelkou cen Grammy a je jednou z nejprodávanějších zpěvaček na světě.

Gerard Piqué

Gerard Piqué Bernabéu byl španělský fotbalový obránce, který k 1. lednu tohoto roku ukončil svoji hráčskou kariéru. Učinil tak v klubu svého srdce – FC Barcelona.

Piqué začal svou kariéru v mládežnických týmech FC Barcelona, ale v roce 2004 odešel do Manchesteru United, kde si zahrál po boku slavných hráčů jako Cristiano Ronaldo a Ryan Giggs. Po třech letech se vrátil zpět do Barcelony, kde se stal důležitou součástí týmu, který vyhrál mnoho trofejí včetně Ligy mistrů.

Piqué je také několikanásobným vítězem španělské ligy a poháru. Byl také členem španělského národního týmu, který vyhrál mistrovství Evropy v roce 2008 a mistrovství světa ve fotbale v roce 2010.

Mimo fotbalovou kariéru se Piqué zapojil do mnoha podnikatelských a filantropických projektů, včetně založení své vlastní nadace, která se zaměřuje na pomoc dětem. Aktuálně je ve vztahu s Clarou Chia Martí.

Zdroj: Transfermarkt, Wikipedia, Marca

Pokračovat ve čtení

Kultura

Od narození Wolfganga Amadea Mozarta již uplynulo 267 let. Připomeňme si tohoto hudebního velikána

Publikováno

dne

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) byl rakouský skladatel a hudebník klasického období. Je považován za jednoho z největších skladatelů všech dob a je známý svými díly jako „Svatba Figara“, „Don Giovanni“ a „Kouzelná flétna“.

Od jeho narození již uplynulo přesně 267 let, avšak za svůj krátký život složil přes 600 děl a mnoho z nich se stále hraje. Mozartův vliv na západní hudbu je hluboký a stále se cítí.

Mozart byl jedním z nejtalentovanějších hudebníků své doby a jeho hudba představuje vrchol klasického stylu. Přitom začal koncertovat a skládat již v útlém věku. Brzy se stal slavným a úspěšným skladatelem, který cestoval po Evropě a koncertoval před vlivnými osobnostmi své doby.

Rakouský génius byl také vynikajícím hudebním improvizátorem a vynikajícím hráčem na klavír. Jeho hudba se vyznačuje jedinečnou melodickou krásou, vynikající harmonií a precizním rytmem.

Během své krátké životnosti Mozart složil více než 600 děl, včetně oper, symfonií, komorní hudby, koncertů a kantát. I přes svůj úspěch a slávu byl Mozart často finančně znevýhodňován a zemřel ve velmi mladém věku 35 let.

Některá z jeho nejslavnějších děl jsou:

Opera: „Sňatek Figara,“ „Don Giovanni,“ „Kouzelná flétna,“ „Cosi fan tutte“

Symfonie: Symfonie č. 40 G moll, Symfonie č. 41 C dur (Jupiter)

Koncerty pro klavír: Koncert č. 21 C dur, Koncert č. 23 A dur

Kamorní hudba: Eine kleine Nachtmusik, Smyčcový kvartet č. 14 G dur (Jarní kvartet)

Vokální hudba: Requiem d moll, Ave verum corpus

Zdroj: Wikipedia, Salzburg.info, Youtube

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Velký milník pro Jamese Camerona. Je prvním režisérem, jehož tři filmy vydělaly přes dvě miliardy dolarů

Velkofilm Avatar 2 zaznamenává na světovém trhu velkolepý úspěch. Režisér James Cameron, jenž má tento snímek na svědomí, se stal vůbec prvním filmařem, který dosáhl senzačního milníku. Už tři jeho filmy vydělaly přes dvě miliardy dolarů.

Publikováno

dne

Velkofilm Avatar 2 zaznamenává na světovém trhu velkolepý úspěch. Režisér James Cameron, jenž má tento snímek na svědomí, se stal vůbec prvním filmařem, který dosáhl senzačního milníku. Už tři jeho filmy vydělaly přes dvě miliardy dolarů.

James Cameron musí mít obrovskou radost. Když totiž vyšel film Avatar: The Way of Water, jenž navazuje na film Avatar z roku 2009, ihned začal trhat rekordy. Nejen v České republice, ale napříč celým světem.

Druhý Avatar navštívilo během prvních pěti týdnů v našich kinech přes milion lidí. Žádný film této mety nedosáhl na našem území rychleji. Mimo sledovanost však velkolepý snímek vydělává velké peníze.

Podle serveru Hollywood Reporter už totiž vydělal celosvětově přes dvě miliardy dolarů, tedy více než 44 miliard korun českých. Cameron s některým ze svých snímků této částky dosáhl již potřetí.

Žádnému jinému režisérovi se tento počin ještě nepodařil. Prvním filmem z Cameronovy dílny, který překonal výdělek dvou miliard dolarů, byl Titanic. Dnes již ikonický snímek vydělal 2,19 miliardy dolarů.

Ještě lépe na tom je první Avatar z roku 2009. Ten je dokonce dosud nejvýdělečnějším filmem všech dob, když na celosvětovém prodeji vstupenek vydělal 2,9 miliardy dolarů.

Nový Avatar (aktuální výdělek činí přesně 2,024 miliardy dolarů) pro změnu útočí na čtvrté místo mezi nejvýdělečnějšími snímky, když může přeskočit Star Wars: Síla se probouzí (2,07 miliardy dolarů) a Avengers: Infinity War (2,05 miliardy dolarů).

Že se velkolepý snímek líbí, o tom vypovídá i hodnocení na Československé filmové databázi (ČSFD), které činí krásných 83 % a jedná se o 653. nejlépe hodnocený film. Do hodnocení filmu se zapojilo více než 11 500 filmových fanoušků.

Zdroj: Hollywood Reporter, ČSFD

Pokračovat ve čtení

Oblíbené