Spojte se s námi


Zajímavosti

Nejkratší měsíc roku je tu. Jaké pranostiky a zvyky jsou s únorem spojeny?

Po nekonečně dlouhém lednu je tu konečně únor. Nejkratší měsíc roku ale rozhodně není kvůli své délce nijak šikanován a je s ním spojena řada pranostik a zvyků. Znáte je všechny?

Publikováno

dne

Po nekonečně dlouhém lednu je tu konečně únor. Nejkratší měsíc roku ale rozhodně není kvůli své délce nijak šikanován a je s ním spojena řada pranostik a zvyků. Znáte je všechny?

Hromnice

Hned druhý únorový den je již navždy spjat s kultovním filmem Na Hromnice o den více. Tento snímek v sobě spojuje pranostiku Na Hromnice o hodinu více, americký zvyk typický pro městečko Punxsutawney a také o časové anomálii.

Před čtyřmi lety využil zápletku tohoto filmu ve svůj prospěch Jeep a uvedl reklamu, jež nadchna zejména fanoušky Billa Murrayho a zmíněného filmu.

Nicméně s dnem Hromnic je toho spojeno ještě daleko víc. Jedná se o oficiální konec vánočního období a z kostelů bylo v minulosti možné si tento den odnést takzvané hromničky. Jednalo se o svíčky, které své majitele chránily před ďáblem. Rovněž se na Hromnice nesmělo dříve šít a mluvit sprostě. Samozřejmě je s tímto dnem spojeno mnoho pranostik:

  • Na Hromnice zima s létem potkala se.
  • Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.
  • Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více,
  • Na Hromnice jasná noc – bude ještě mrazů moc.

Masopust

Během února je také v plném proudu Masopust. Jeho začátek připadá na 6. ledna a konec nastává o půlnoci z úterý na Škaredou středu. V tomto období se hoduje, tančí i zpívá. Tato tradice se v některých městech, zejména tedy na vesnicích, dochovala dodnes. Součástí masopustního veselí jsou také karnevaly.

Výběr nejznámějších pranostik

S únorem je spojeno skutečně mnoho pranostik. Některé souvisí s celým měsícem, jiné jsou dokonce spojené s jednotlivými dny. Pojďme nejprve si připomenout ty nejznámější, s kterými jste se jistě již někdy setkali.

  • Únor bílý – pole sílí.
  • Na svatého Blažeje, slunce ještě nehřeje.
  • Svatá Veronika seká ledy z rybníka.
  • Svatá Agáta bývá na sníh bohatá.
  • Svatá Apolena bývá v mlze zahalena.

Přestupný rok a zajímavá irská tradice

Protože letošní rok je přestupný, musíme zmínit i jednu tradici, která je s 29. únorem spojena. Věděli jste, že právě v tento den smí, podle irské tradice, žena požádat o ruku muže? Právě tato irská tradice posloužila jako inspirace pro vznik filmu Přestupný rok. 

Máte nějakou svou oblíbenou tradici či pranostiku, která je s únorem spojena? Neváhejte se o ni s námi podělit do komentářů.

Zdroje: e-pocasi.cz, wikiquote.org, CSFD, Youtube

Oblíbené