Spojte se s námi


Cestování

Nejčistější vzduch střední Evropy a jedna z nejkrásnějších tras Jeseníků. NS Bílá Opava vás přenese do světa fantazie

Jeseníky jsou kouzelným místem s velkým množstvím překrásných míst. Mezi ty nejkrásnější patří údolí Bílé Opavy, kterým vede naučná stezka. Proč sem vyrazit a co si přitom nenechat ujít?

Publikováno

dne

Jeseníky jsou kouzelným místem s velkým množstvím překrásných míst. Mezi ty nejkrásnější patří údolí Bílé Opavy, kterým vede naučná stezka. Proč sem vyrazit a co si přitom nenechat ujít?

Jedny z nejkrásnějších hor v České republice, největší divočina na Moravě a ve Slezsku. Titulů, kterými by se mohly Jeseníky pyšnit, je mnoho. Rozhodně stojí za návštěvu a prozkoumání. Ideálně celé.

Pokud ale nemáte tolik času na objevování jesenických krás, tak pro Vás máme tip, co rozhodně neminout. Každý, kdo jednou zamíří do Jeseníků, by měl absolvovat NS Bílá Opava.

Tato naučná stezka vede údolím řeky, která pramení na jihovýchodních svazích magického vrcholu Praděd. Její start najdeme v obci Karlova Studánka, která se pyšní nejčistějším ovzduším v rámci celé střední Evropy.

Do Karlovy Studánky se lze dostat autem, jsou zde i placená parkoviště. Není tedy problém v tomto místě začínat i končit. Stejně tak ovšem není problém využít hromadnou dopravu v případě, že byste si trasu naplánovali jinak.

Karlova Studánka je výjimečná tím, že zde najdeme nejvýše položené lázně v České republice. Jedná se o krásnou obec, určitě doporučujeme si ji celou projít. Má své kouzlo jak v teplejších měsících, tak i v zimě.

Mimochodem v zimních měsících se nedoporučuje stezku podél Bílé Opavy absolvovat. Jedná se o nebezpečný počin a v lepším případě se můžete zranit.

A co vás vlastně na NS čeká? Oficiální start je kousek od restaurace Hubertus, odtud pokračujeme po žluté či modré trase. Žlutá vede celou cestu podél koryta, modrá je mírně odkloněna. Zpočátku však vedou současně.

Žlutá trasa je náročnější. Musíme zdolávat lávky, žebříky, občas vysoké a kluzké kameny. Párkrát se určitě vyplatí použít ruce k tomu, aby šlo pokračovat. Také je ale krásnější. Můžeme pozorovat kaskády, vodopády. I modrá trasa je zajímavá, nenabízí však až takovou zábavu.

Žlutá i modrá nad Vodopády Bílé Opavy splynou do jedné trasy. Doporučujeme vyrazit v týdnu, ideálně spíše brzy ráno. O víkendu můžete narazit na vyšší počet lidí.

Od startu NS až po Ovčárnu je trasa dlouhá krátce přes pět a půl kilometru, přičemž zdoláte 460 výškových metrů.

Kam pak dál?

Na rozcestí Pod Ovčárnou si můžete vybrat, jestli budete pokračovat k chatě Barborka a následně třeba směrem na Praděd, nebo zvolíte ihned směr Ovčárna, kde je restaurace a autobusové spojení na Karlovu Studánku.

Mimo jiné lze z Ovčárny vyrazit na zřejmě nejkrásnější část hřebene Jeseníků, konkrétně po červené směr vrcholy Vysoká hole a Velký máj. Dále je možno dojít přes Jelení hřbet a Ztracené kameny až k motorestu Skřítek, odkud se autobusem můžete dostat do Šumperka či Rýmařova, tedy i zpět do Karlovy Studánky.

Pokud máte ale dobrou kondici a nevadí Vám zátěž, můžete rovnou vyrazit za vrcholem Velký máj na rozcestí Nad Malým kotlem po zelené směr Františkova myslivna, dočkáte se krásných výhledů, a lze dojít až na Dlouhé stráně, odkud lze sejít do Koutů nad Desnou.

V případě, že se ale vydáte z NS Bílá Opava na Praděd, je možno dojít po hřebeni přes horkou chatu Švýcárna až na Červenohorské sedlo, odkud se lze vydat dál po hřebeni, nebo autobusem vyrazit směr Šumperk a Jeseník.

Zdroj: Frews, Mapy.cz, CHKO Jeseníky

Oblíbené