Spojte se s námi


Cestování

Tip na výlet: Praděd, nejvyšší hora Moravy a Slezska a nejvyšší bod České republiky

Bájný Praděd. Vrchol opředen pověstmi a legendami. Díky vysílači, díky němuž zde nalezneme nejvyšší, byť umělý, ležící bod v České republice, lze dominantu Jeseníků rozpoznat z velké dálky. Proč se sem vydat a jaký směr zvolit?

Publikováno

dne

Bájný Praděd. Vrchol opředen pověstmi a legendami. Díky vysílači, díky němuž zde nalezneme nejvyšší, byť umělý, ležící bod v České republice, lze dominantu Jeseníků rozpoznat z velké dálky. Jak se na Praděd dostat a jaký směr zvolit?

Jeseníky patří mezi nejkrásnější hory v České republiky. Specifické jsou zejména svou atmosférou, kvůli které se mnoho lidí vrací. Jedna návštěva zkrátka většinou nestačí. Magické vrcholky jesenických hor vás pohltí.

Tím nejvyšším vrcholem je Praděd. Vrchol leží ve Slezsku, pod ním se nachází moravskoslezská hranice a najdeme zde tedy nejvyšší bod Moravy i Slezska. Když započítáme také vysílač, tak tu nalezneme také nejvyšší bod v České republice, byť umělý.

Z vyhlídky na vysílači jsou krásné výhledy. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout až na Sněžku v Krkonoších, Lysou Horu či Radhošť v Beskydech. Vzácně můžeme vidět až slovenská pohoří Vysoké Tatry a Malá Fatra.

Pod vrcholem se navíc pasou skotské krávy a poníci, díky čemuž je výlet ještě o něco zajímavější. Zejména na skotské krávy nenarazíte na každém kroku.

Jak se dostat na Praděd?

Praděd je dostupný pěšky i na kole. Cyklisté však musí počítat s tím, že mají menší výběr směrů, odkud vyrazit. Víceméně se nabízejí jen tři možnosti. Nejdelší je i ta nejnáročnější, ta začíná v Koutech nad Desnou, odkud je to na Praděd 15,1 kilometrů a je potřeba překonat 924 výškových metrů.

Nejpříjemnější variantou je naopak cesta z Červenohorského sedla, odkud je po cyklotrase Praděd 12 kilometrů daleko a cyklisté musí překonat „pouze“ 540 výškových metrů. Poslední variantou je start v Karlově Studánce, odkud vás čeká 711 výškových metrů a 10 a půl kilometru.

Vyrazit na Praděd pěšky je ale přeci jen o něco kouzelnější. Zejména, pokud bychom začínali v Karlově Studánce. Právě odtud vede téměř až k Pradědu proslulá naučná stezka Bílá Opava, nahoru vedou žlutá a modrá turistická trasa, žlutá je obtížnější. A co čekat? Vodopády, kaskády, žebříky, žádná nuda. Necelých devět kilometrů, téměř 650 metrů stoupání.

Máte-li rádi hřebenovky, jsou v nabídce dvě varianty, které lze během jednoho dne zvládnout dohromady. Záleží na vaší kondici a fyzické zdatnosti.

První možnost je vyrazit z výše zmíněného Červenohorského sedla, kam se lze dostat autem či autobusem ze Šumperka i z Jeseníku. Odtud lze na Praděd dojít po červené turistické trase, po níž potkáte legendární horskou chatu Švýcarna. Jedná se o kratší a méně náročnou možnost, trasa měří 9,6 kilometrů a je nutno překonat „pouze“ necelých 500 výškových metrů.

Druhou možností je vyrazit od motorestu Skřítek, kam se rovněž lze dostat autobusem ze Šumperka či z Bruntálu. Odtud lze zvolit dvě možnosti. Buď jít hned přímo na hřeben po zelené přes Ztracené kameny, Pecný a Břidličnou horu až na Jelení hřbet, kde se trasy sloučí a pokračuje dále červená, nebo vyrazit po žluté přes Zelené kameny a Alfrédku s tím, že na zelenou a posléze červenou navážete na Jelením hřbetu, odkud pokračujete přes legendární Petrovy kameny a Ovčárnu až na Praděd.

Hřebenovka přes Pecný a Břidličnou horu je dlouhá 15 a půl kilometru a je potřeba překonat téměř 800 výškových metrů. Druhá varianta je o pět kilometrů delší, skrz stoupání ale není výrazně náročnější.

My ovšem doporučujeme variantu přes Ztracené kameny, Pecný a Břidličnou horu. Jedná se o krásnou trasu, dost možná nejkrásnější část hřebene v Jeseníkách s dechberoucími výhledy, nádhernou krajinou.

Výhodou je, že ať trasu zvolíte jakkoliv, vždy se lze dostat dolů/nahoru autobusem z Ovčárny, odkud jezdí autobusy z a do Karlovy Studánky. Ovčárna je necelé čtyři kilometry od Pradědu, nachází se zde i restaurace.

Kdo by si chtěl trasu ještě trochu ztížit, může vyrazit od rozcestí Nad Malým kotlem odbočit doleva po zelené k Františkově myslivně. Dojdete téměř až k dolní nádrži vodní elektrárny Dlouhé stráně a pokračujete po modré nahoru přes Divoký důl, jednu z nejkrásnějších lokalit v Jeseníkách. Ta se ale vyznačuje náročným a prudkým stoupáním na trase lemující potok, krásná soutěska, připadáte si jako v divočině.

Před Divoký důl lze vyrazit i z Koutů nad Desnou, odkud však jdeme před dolní nádrž právě až k Divokému dolu po zpevněné cestě.

Zdroj: Mapy.cz, Jeseníky, Frews

Oblíbené