Spojte se s námi


Ekonomika

Nedostatek pracovníků na trhu práce? Řešením jsou zkrácené úvazky, které však v Česku nefungují

Zkrácený úvazek, jako by byl v Česku téměř sprostým slovem. Zatímco v zemích na západě, kterým se finančně daří výrazně lépe než nám, jsou kratší úvazky naprosto běžnou realitou, u nás se je nedaří vybojovat. Přitom by mohly pomoct jak zaměstnancům, tak firmám a v konečném důsledku i státu.

Publikováno

dne

Zkrácený úvazek, jako by byl v Česku téměř sprostým slovem. Zatímco v zemích na západě, kterým se finančně daří výrazně lépe než nám, jsou kratší úvazky naprosto běžnou realitou, u nás se je nedaří vybojovat. Přitom by mohly pomoci jak zaměstnancům, tak firmám a v konečném důsledku i státu.

Zkrácené úvazky jako cesta

Český pracovní trh se dlouhodobě potýká s nedostatkem zaměstnanců, zároveň tu však paradoxně stále přetrvává problém se zaměstnáváním matek malých dětí nebo lidí v důchodovém či předdůchodovém věku.

Zkrácené úvazky se nabízejí jako cesta, jak dostat lidi na pracovní místa a zároveň snížit náklady státu na sociální dávky a zvýšit jeho příjmy na odvodech a dani z příjmů. Větší množství zkrácených úvazků by navíc mohlo pomoci přetáhnout na pracovní trh určité množství lidí pracujících v šedé ekonomice.

Navzdory tomu u nás pracuje na zkrácený úvazek jen asi 6 procent lidí, zatímco v zemích na západ od nás je to často čtvrtina až třetina zaměstnanců. Například podle dat statistického úřadu Eurostat pracuje v Německu na zkrácený úvazek zhruba 28 procent obyvatel.

Matky malých a předškolních dětí

Debata o tom, že v České republice máme dlouhou rodičovskou dovolenou, se vede již několik let. Mnoho matek by si rádo přivydělávalo i na rodičovské nebo by naopak v době, kdy jsou jejich děti již větší, raději pracovalo na zkrácený úvazek a zbytek času věnovalo rodině. Bohužel tuto možnost u nás téměř nemají.

V roce 2022 pobíralo u nás rodičovský příspěvek více než čtvrt milionu lidí. To je pracovní síla, která na trhu rozhodně chybí.

Podobná situace nastává u lidí (opět většinou žen), které se starají o své nemohoucí rodiče či prarodiče.

Lidé v důchodovém a předdůchodovém věku

Starší lidé, kteří už se pomalu chystají do důchodu nebo už v něm jsou, by často rádi zůstali částečně aktivní a zachovali si možnost chodit do práce. Už však nechtějí, nebo si ze zdravotních důvodů nemohou dovolit, plný úvazek.

I pro ně byl bylo větší množství zkrácených úvazků cestou, jak se udržet v aktivním životě a dál přispívat svou prací společnosti.

Studenti

Pokud vysokoškolské studenty finančně nepodporují jejich rodiče, vidíme je běhat po různých brigádách. Velmi často jde o nekvalifikované práce, které je nijak nepřipraví na jejich budoucí povolání. Přitom zkrácený úvazek v jejich oboru, který by se dal skloubit se studiem, by jim mohl poskytnout velkou devizu do budoucna.

Živnostníci

Malí živnostníci se potýkají s velmi nejistou situací a řada z nich by ocenila možnost získat jistotu prostřednictvím kratšího úvazku, který by jim zároveň umožnil budovat vlastní živnost. Takový člověk by do státní kasy odváděl peníze hned dvakrát, ani pro něj se u nás tato možnost však neotvírá.

Zdroj: seznamzpravy.cz; bussinessinfo.cz, Eurostat

Oblíbené