Spojte se s námi


Ekonomika

Nafta výrazně zlevnila. Její průměrná cena se dostala pod 37 korun

Aktuálně stojí nafta na čerpacích stanicích v České republice nejméně za poslední rok. Její průměrná cena se dostala pod 37 korun a mnohdy je na konkrétních stanicích levnější než benzin.

Publikováno

dne

Aktuálně stojí nafta na čerpacích stanicích v České republice nejméně za poslední rok. Její průměrná cena se dostala pod 37 korun a mnohdy je na konkrétních stanicích levnější než benzin.

Trend zlevňování pohonných hmot na českých čerpacích stanicích pokračuje a jejich ceny tak po prudkém nárůstu klesají. Znatelné je zejména zlevňování u nafty.

Průměrná cena nafty se dostala pod hranici 37 korun, konkrétně je aktuálně na 36,87 korunách za litr. Před týdnem byla ale její průměrná cena o 59 haléřů dražší.

Nafta se tak aktuálně prodává levněji než benzin Natural 95, jehož průměrná cena je dle dat CCS na 37,64 korunách za litr. I benzin postupně zlevňuje, ale ne tak výrazně jako nafta. Jeho cena za poslední týden klesla o 16 haléřů.

Cena nafty je v tomto období nejnižší za poslední rok. Dle expertů by měl trend zlevňování pohonných hmot nadále pokračovat, nicméně v dlouhodobějším měřítku by české řidiče mělo čekat spíše opětovné zdražení.

Za pravděpodobné budoucí zdražování bude moci zvýšená poptávka a sankce na ruská paliva. V souvislosti s tím se dá očekávat, že dodavatelé ropy budou usilovat o větší zdražování za účelem dosažení zisku.

Pokud bychom porovnali ceny pohonných hmot v České republice, nejlevněji se nafta tankuje v Ústeckém kraji, kde průměrně stojí 36,09 korun za litr, nejdražší ceny mají v Praze, konkrétně 38,61 korun. Praha je jediným krajem, kde se průměrná cena nafty vyšplhala přes 38 korun.

Oproti tomu Natural 95 je nejlacinější v Jihočeském kraji, kde stojí průměrně 37,20 korun za litr, nejvíce stojí rovněž v Praze a to 38,87 korun za litr.

Zdroje: CCS, Garáž

Oblíbené