Spojte se s námi


Cestování

Na Maledivách vznikne první plavající město na světě. Bude v něm žít 20 000 lidí

V tyrkysových vodách Indického oceánu se začíná rýsovat plovoucí město, považované za první na světě. Brzy se začnou prodávat. Vizualizace je velmi úchvatná a ceny nejsou nijak závratné.

Publikováno

dne

V tyrkysových vodách Indického oceánu se začíná rýsovat plovoucí město, považované za první na světě. Brzy se začnou prodávat. Vizualizace je velmi úchvatná. Ceny nejsou nijak závratné.

Na Maledivách zahájili dlouho očekávanou výstavbu, píše Newsweek, který získal satelitní snímky potvrzující zahájení prací. Tento pozoruhodný projekt se zpozdil o tři roky. Projekt by měl být dokončený v roce 2027.

Plavající se město na Maledivách

Ve městě bude nakonec žít asi 20 000 lidí v 5 000 domech rozmístěných podél šestiúhelníkové sítě ve tvaru „mozkového korálu“. Napojují se na vnější prstenec bariérových ostrovů, jež budou sloužit jako pobřežní mosty. Hlavním dopravním prostředkem na ostrově i mezi pevninou budou lodě, které nahradí automobily.

Součástí plovoucího města mají být také stravovací zařízení, hotely, úřady a školy. Součástí projektu je vytvoření řady písečných pláží, na kterých se mají obyvatelé cítit jako v ráji.

Do plovoucího města se dostanete pouze lodí a cesta z Male, hlavního města Malediv, trvá asi 15 minut. Očekává se, že plovoucí město na Maledivách bude první na světě, ale podobné projekty se plánují i na dalších místech.

Poblíž jihokorejského Pusanu má být postavený Oceanic Busan. Nabídne restaurace, zimní zahradu a domy pro 12 000 obyvatel. Maledivy však mají být v tomto ohledu průkopníkem.

Jedním z původních záměrů bylo přispět ke snížení přeplněnosti pevninské části ostrova, kde se rychle rozvíjí cestovní ruch. Dá se však očekávat, že i tohle plovoucí město se poměrně rychle naplní.

Hlavní plán je také reakcí na stoupající hladinu moře, která ohrožuje 1100 korálových ostrovů, z nichž se Maledivy skládají. Podle odhadů NASA může být v polovině století až 80 % země kvůli stoupající hladině moře neobyvatelné.

Zdroje: The Sun, redakce, Newsweek

Oblíbené