Spojte se s námi


Politika

Chci být prezidentem v zemi, kde občané umí vzít za svá práva a volat volené politiky k odpovědnosti, říká v rozhovoru kandidát Pavel Fischer

Publikováno

dne

Prezidentský kandidát Pavel Fischer se v rozhovoru pro magazín Frews vyjádřil ke své kandidatuře. Fischer vypíchl nejzásadnější body ze svého programu, ve kterém dává důraz především na sebevědomí občanů, a mimo jiné i přiblížil strategii v zahraniční politice. Na Hradě by dle jeho slov byl potřeba velký úklid.

Pavel Fischer v prezidentských volbách sice nepatří mezi hlavní favority, nicméně díky svým bohatým zkušenostem má rozhodně co nabídnout. Sám ze zúčastnil i minulých prezidentských voleb, kde s 10,23 procenty hlasů skončil na třetím místě a neprošel tak do druhého kola.

V čem se odlišujete od ostatních prezidentských kandidátů?

Odlišují se v tom, že mám zkušenost s praktickou politikou. Studoval jsem na prestižní škole pro politiky a úředníky ve Francii. Nabízím zkušenosti z diplomacie a ze senátu, kde jako předseda výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost prosazuji priority ve prospěch posílení obrany a bezpečnosti státu.

Jaký bod z Vašeho programu považujete za nejzásadnější?

Na hradě chci vytvořit zázemí pro školáky a studenty, kdy by se seznámili s fungováním demokracie u nás. Jsem přesvědčený, že prezident se má více zapojit do osvěty občanů, na jejichž sebevědomí také záleží osud demokracie u nás. Bez sebevědomých občanů by naše demokracie slábla. A i to je moje priorita: být prezidentem v zemi, kde občané umí vzít za svá práva a volat volené politiky k odpovědnosti.   

Na které země  by se měla Česká republika ve své zahraniční politice nejvíce orientovat?

V zahraniční politice je třeba začínat u sousedů. Budovat s nimi otevřené vztahy založené na důvěře je úkolem i pro prezidenta. Prioritou je dále budovat vztahy v širším regionu. A soustředit se na naše spojence jako jsou Francie, Spojené království nebo USA.

Jaké země naopak představují hrozbu?

Čína ohrožuje naši bezpečnost, to dnes už stojí napsáno i v dokumentech NATO. Rusko je hrozbou, protože rozpoutalo válku v Evropě. Naše ohrožení může přijít i ze zemí, které přestaly fungovat. A těch je například na kontinentu Afriky mnoho. Pokud by se zvedla velká vlna migrace, nebo se tam radikalizovaly bojové skupiny, Evropa má problém. A tedy i Česká republika.

Jak byste zhodnotil prezidentské působení Miloše Zemana a jaké chyby byste mu vytkl?

Na Hradě bude třeba velký úklid. Těch afér a kauz bylo tolik, že se nemůžeme chovat, jakoby se nic nestalo: skartace tajných dokumentů, pochybnost o pravosti podpisu prezidenta na dokumentech z doby jeho hospitalizace, sporné hospodaření v Lesní správě Lány, opevnění Hradu či stavba salaší pro kontroly návštěvníků jsou problematické samy o sobě. Seznámit se s tím, co se na Hradě dělo, bude vyžadovat jistý čas a také expertízu. Miloši Zemanovi bych vytkl, že se tomu nevěnoval a dokonce ohrožoval bezpečnost republiky.

Je podle Vás česká společnost rozdělena?

Ano, polarizace dopadá na všechny demokratické společnosti světa a pozorujeme ji také u nás. Rozděluje nás chudoba, nedostatek životních příležitostí nebo obavy z budoucnosti, které svazují ty nejzranitelnější

Čím tomu tak je?

Naším největším problémem je naše neschopnost připravit dlouhodobou strategii pro budoucnost, ať už v oblasti sociálních reforem nebo hospodářských. Sem samozřejmě patří problémy energetiky, což jako průmyslová mocnost Evropy pocítíme obzvlášť silně, pokud je včas nevyřešíme. Sjednotit společnost může pomoci i prezident, má-li silný politický projekt pro všechny.

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Politika

Momenty z prezidentských voleb: Od zavřeného minigolfu po světlušky na Václavském náměstí

Publikováno

dne

Další prezidentské volby jsou za námi, když po dvou vítězstvích Miloše Zemana tentokrát bude nejvyšší hlavou státu Petr Pavel, který dokázal porazit Andreje Babiše. O zajímavé momenty samozřejmě nebyla během posledních dnů nouze. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější.

Když si kvůli drahým energiím nemůžete zahrát minigolf, nevadí! Když byste totiž zvolil za prezidenta Babiše, tak vám ho hned v první den nástupu do funkce otevře.

Jedno z mnoha nedůstojných chování, kterým by se rozhodně hlava státu prezentovat neměla!

Zajímavé srovnání voličů dle vzdělání.

Potěšena výsledkem voleb byla i Zuzana Čaputová, která dorazila do Prahy osobně, aby pogratulovala novému prezidentovi ČR.

Malá vzpomínka na volby v roce 2018. Tentokrát se naštěstí nebylo za co stydět.

Na závěr pěkná momentka z Václavského náměstí.

Pokračovat ve čtení

Politika

Kvíz: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Publikováno

dne

Připravili jsme si pro Vás kvíz, ve kterém se zaměříme na prezidenty od vzniku Československa. Je potřeba vyplnit dvanáct kolonek, ve kterých je obsaženo celkem jedenáct jmen. Dokážete je vyjmenovat všechny?

Pokračovat ve čtení

Novinky

Hrozí kolaps justice? Kvůli nízkým platům jsme k němu blízko

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přišel s novinkou, která by měla usnadnit zaměstnancům využití home office. Jeho snaha ale narazila u Úřadu vlády, Úřadu práce a ministerstva financí.

Publikováno

dne

Dle prohlášení Nejvyššího soudu je česká justice těsně před kolapsem. Může za to nedostatečná výše platů zaměstnanců, kvůli které odcházejí schopní a zkušení pracovníci. Pokud se situace nezmění, je ve hře i omezení činnosti některých soudů.

Na neudržitelnost situace znovu upozornil Nejvyšší soud. Kvůli podfinancování platů v justici dochází k odlivu zkušených pracovníků a nabírat nové je stále těžší. Dle Nejvyššího soudu to může vést k postupnému hroucení celého systému.

Nástupní platy některých zaměstnanců v justici se pohybují okolo třiadvaceti tisíc hrubého. Průměrný plat v justici je tak zhruba o deset tisíc nižší než ve veřejné sféře. Nelze se divit, že je i nedostatek samotných pracovníků.

Soudci o tomto problému s představiteli vlády dlouhodobě jednají. Vláda sice chce platy zvyšovat, ostatně to stojí i v jejím programovém prohlášení, zatím se k tomu ale nemá.

Důvodem je válka na Ukrajině a její důsledky v oblasti ekonomiky. Dle premiéra Petra Fialy nyní musí vláda šetřit na všech frontách, se soudci ale hodlá o situaci i nadále jednat. Aktuálně vláda jedná o tom, zda jít cestou nového přerozdělení financí, či navýšení rozpočtu.

Podobný postoj má i ministr financí Zbyněk Stanjura. Naopak ministr spravedlnosti Pavel Blažek vnímá nedostatek pracovníků v justici a snaží se prosazovat zvýšení platů.

O zvyšování platů v justici se mluví již delší dobu. Iniciátorem debat je mimo jiné i Soudcovská unie. Ta dodává, že nástupní mzda zapisovatelky činí osmnáct tisíc korun, navíc jusitce pracuje s mimořádně citlivými osobními údaji.

Zdroje: ČT 24, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené