Spojte se s námi


Novinky

Ministerstvo vnitra připravilo návrh zákona k omezení dezinformací

Ministerstvo vnitra připravilo návrh zákona, jenž by měl pomoci omezit šíření dezinformací. Zákon by například umožňoval blokaci některých informačních zdrojů.

Publikováno

dne

Ministerstvo vnitra připravilo návrh zákona, jenž by měl pomoci omezit šíření dezinformací. Zákon by například umožňoval blokaci některých informačních zdrojů.

Vláda se rozhodla řešit problém s volným šířením dezinformací. Konkrétně ministerstvo vnitra přišlo s návrhem zákona, jenž by toto šíření mělo omezit. Ohledně něj se má však ještě vést dlouhá politická diskuze.

Návrh zákona před novináři obhajoval ministr vnitra Vít Rakušan. Ten pro Českou televizi uvedl, že hlavním cílem je zastavit šíření manipulací, přičemž k tomuto chce vláda zavést zákonný rámec.

„Musela by to být jasně doložená fakta, že se jedná nejen o nějaký názor nebo lež, ale i o strategicky nebezpečnou informaci. Což musí potvrdit orgány, které se věnují bezpečnosti České republiky,“ uvedl k návrhu zákona Vít Rakušan.

Zákon by tak neřešil každou lež, nýbrž pouze tu, která je způsobilá manipulativně a negativně ovlivnit veřejné mínění a představuje hrozbu pro Českou republiku. Názory se zákon nezaobírá.

Opoziční poslanci se obávají, aby zákon nesklouzl k cenzuře, tu však Rakušan rázně odmítá. Opozice zároveň kritizuje vládu, že s nimi o tomto tématu dostatečně nediskutuje.

Zákon částečně reaguje na řadu dezinformací, která na internetu koluje v souvislosti s válkou na Ukrajině. V reakci na to správce české domény již zablokoval celkem osm webů.

Zdroje: Česká televize, ČTK

Oblíbené