Spojte se s námi


Novinky

Ministerstvo dopravy připravuje velké změny. Řídit by se mohlo už od sedmnácti, novinky se budou týkat také bodovacího systému

Ministerstvo dopravy chystá velké změny. Nově by za volant mohli usednout lidé už od sedmnácti let, rovněž bodovací systém dozná revolučních změn.

Publikováno

dne

Ministerstvo dopravy chystá velké změny. Nově by za volant mohli usednout lidé už od sedmnácti let, rovněž bodovací systém dozná revolučních změn.

Ministerstvo dopravy připravuje pro řidiče řadu změn. Největší z nich bude možnost řídit auto už od sedmnácti let. Ovšem s tím je spojené určité omezení.

Sedmnáctiletý absolvent autoškoly totiž nebude moci jet sám. Musí řídit pod dohledem jiného zkušeného řidiče, jenž má řidičský průkaz alespoň deset let a má zároveň čisté konto trestných bodů.

„Tam, kde to zavedli, se to opravdu velmi pozitivně projevilo právě na počtu nehod u těch začínajících řidičů, protože mají vedle sebe v tom prvním roce někoho, kdo je upozorňuje na možná rizika a vede je k větší ohleduplnosti,“ vysvětluje dle webu ČT 24 toto omezení ministr dopravy Martin Kupka.

Pro mladé řidiče by rovněž v prvních dvou letech platily přísnější podmínky. Po závažnějších přestupcích by totiž museli povinně absolvovat kurz a následné přezkoušení, aby se potvrdila jejich připravenost do provozu.

Co se týče změn, ty poznamenají i bodovací systém. Ten by měl být pro řidiče přehlednější, ze současných pěti totiž vzniknou jen tři kategorie trestů a to za dva, čtyři a šest bodů.

Nejvíce diskutovaná je změna trestu za držení mobilního telefonu za jízdy. Ta se má zdvojnásobit na čtyři body. „Do čtyřbodové kategorie postupuje nevěnování se řízení, držení elektronického zařízení za jízdy, protože se ukazuje, že v tomto směru je častou příčinou závažných dopravních nehod,“ dodal Kupka.

Zdroje: ČT 24, Bodovací systém

Oblíbené