Spojte se s námi


Zajímavosti

Manželství jako misogynní instituce? Spisovatelka Clementine Ford v tom má jasno a své argumenty předkládá čtenářům ve své nové knize

V nakladatelství Allen & Unwin vyšla kniha I don´t australské spisovatelky Clementine Ford. Sama autorka o ní říká, že chce, aby její dílo zabránilo sňatkům, protože ženy mají na víc, než jen na to být dobrými manželkami. Opravdu je manželství už zastaralé a je třeba ho zrušit?

Publikováno

dne

V nakladatelství Allen & Unwin vyšla kniha I don´t  australské spisovatelky Clementine Ford. Sama autorka o ní říká, že chce, aby její dílo zabránilo sňatkům, protože ženy mají na víc, než jen na to být dobrými manželkami. Opravdu je manželství už zastaralé a je třeba ho zrušit?

Trochu statistiky o manželství

V první polovině 50. let minulého století končila rozvodem celá desetina všech manželství uzavřených v tehdejším Československu. Hranice 30 procent byla poprvé překonána v roce 1975. V letech 2005–2010 se rozvodovost pohybovala na úrovni 47–50 procent.

Historického maxima, kdy 50 procent manželství skončilo rozvodem, bylo zaznamenáno v roce 2010. Do roku 2012 došlo k poklesu zpět na úroveň z počátku nového tisíciletí, a to ke 44 procentům.

Tolik říkají fakta o manželství u nás. Ve světě tomu není o mnoho jinak. Uvedená čísla mohou vypovídat něco o krizi manželství, když se téměř každé druhé rozpadá.

Feministická spisovatelka, která ráda pobuřuje

Clementine Ford (42) studovala na univerzitě v Adelaide kurz genderových studií, což ji inspirovalo k tomu, aby se stala aktivistkou za práva žen. Zajímá ji především jejich právo na potrat, přičemž si na veřejnosti nebere servítky a dokáže být hodně sarkastická.

Je autorkou několika feministicky laděných knih, z nichž se staly bestsellery. Její zatím poslední knihou, která spatřila světlo knižních pultů, je I don´t: The Case Against Marriage.

@theprojecttv

Every year, 100,000 Aussies get hitched, and while no marriage is perfect, author Clementine Ford reckons marriage is a sham, and she tells us why it should be abolished. #clementineford #marriage #debate #fyp #foryou

♬ original sound – TheProjectTV

Žena manželstvím podle Clementine Ford mnoho nezíská

V knize předkládá čtenářům důkazy o škodlivém a dusivém dopadu manželství na životy žen. Poukazuje na to, že hodnota ženy je často neoddělitelně spojena s tím, že si ji nějaký muž vyvolil za svou manželku. S břitkým vtipem a pronikavým smyslem pro detail Clementine Ford podrobuje rozboru patriarchální historii manželství, a to od minulosti do současnosti.

V dřívějších dobách byla žena společně s věnem předána manželovi jako jeho majetek a předurčena k domácím povinnostem a značnému ekonomickému znevýhodnění. Něco se postupem doby změnilo, domácí povinnosti a ekonomické znevýhodnění žen ale zůstaly.

V dokonalém světě podle Clementine Ford by ženy a muži měli být rovnocennými partnery, kteří sdílejí stejnou ekonomickou zátěž a domácí povinnosti. Jenže učinit z toho společenskou normu je prý projektem na celé generace.

Zdroj: Afr.com; Allenandunwin.com; Wikipedia.org

Oblíbené