Spojte se s námi


Zajímavosti

Máme se jich obávat? Invazivní ohniví mravenci už dobyli Sicílii a nic jim nebrání v jejich rozšíření po evropském kontinentu

Pokud si ohnivého mravence představujete jako Ferdu Mravence s puntíkatým červeným šátkem okolo krku, který neškodí a pomáhá, ale pouze má zrzavou čupřinu, tak jste na velkém omylu. Ohniví mravenci původem z Jižní Ameriky jsou hmyzem, jehož bychom se měli právem bát.

Publikováno

dne

Pokud si ohnivého mravence představujete jako Ferdu Mravence s puntíkatým červeným šátkem okolo krku, který neškodí a pomáhá, ale pouze má zrzavou čupřinu, tak jste na velkém omylu. Ohniví mravenci původem z Jižní Ameriky jsou hmyzem, jehož bychom se měli právem bát.

Přizpůsobí se každé situaci

Na Sicílii bylo objeveno asi 88 hnízd invazivních a velmi agresivních mravenců Solenopsis invicta. Byli sem zavlečeni pravděpodobně z Číny nebo z USA (že by skrze dovoz zboží?).

Je jen otázka času, kdy se dostanou i na ostatní místa na evropském kontinentu. Ohniví nebo také červení mravenci jsou totiž velmi houževnatí a dokážou přežít v různém klimatu. To, které jim nevyhovuje, se snad v Evropě ani nevyskytuje.

Umějí se přizpůsobit spoustě situací – nevadí jim velká sucha ani voda. Že by je spláchla povodeň nebo prudký proud řeky, tak o tom nemůže být ani řeč. Dělnice jsou schopné svými těly vytvořit most, po kterém přepraví svou královnu do bezpečí, i když vůkol nich je rozbouřená voda.

Ve městech si ohniví mravenci zalezou pod chodníky nebo do základů domů, kde si vybudují kolonie čítající od 100 000 do 250 000 jedinců. Že taková stavba je pak narušená, se zdá být celkem pochopitelné. Kvůli tomuto drobnému hmyzu pak vznikají veliké škody na majetku. Ničí i zemědělské plodiny a ohrožují zvířata.

Na vině je globální oteplování

Zatím jsou ohniví mravenci pouze na Sicílii. Ale i my musíme počítat s tím, že se k nám do České republiky dříve nebo později dostanou. Globální oteplování si vybírá další svou daň. Vědecké modely ukazují, že za třicet let budou moct ohniví mravenci v pohodě přežít i ve střední Evropě.

Bodnutí pálí jako oheň

Své druhové jméno „invicta“ nenosí ohniví mravenci jen tak. Slovo pochází z latiny a znamená nepřemožitelný (viz Roma invicta – nedobytý Řím). Ohnivý se mu říká proto, že kousnutí tímto mravencem je bolestivé jako popálenina. U některých citlivějších osob může vyvolat anafylaktický šok.

Zdroj: Zoom.iprima, Wikipedia

Oblíbené