Spojte se s námi


Filmy a seriály

Madame du Barry míří do královy postele a do českých kin

V těchto dnech vstupuje do českých kin historický film režisérky Maïwenn s názvem Jeanne du Barry – Králova milenka. Snímek se zaobírá životem jedné z nejzajímavějších francouzských metres madame du Barry, která se stala milenkou Ludvíka XV. Kromě velkolepě pojatých kostýmů láká film třeba na Johnnyho Deppa v roli francouzského krále.

Publikováno

dne

V těchto dnech vstupuje do českých kin historický film režisérky Maïwenn s názvem Jeanne du Barry – Králova milenka. Snímek se zaobírá životem jedné z nejzajímavějších francouzských metres madame du Barry, která se stala milenkou Ludvíka XV. Kromě velkolepě pojatých kostýmů láká film třeba na Johnnyho Deppa v roli francouzského krále.

Scénář, režie i hlavní role? Maïwenn zvládne všechno!

Francouzská filmařka Maïwenn by si s nadsázkou řečeno vystačila v tomto snímku sama – napsala si scénář, film si zrežírovala a rovnou si v něm střihla hlavní roli paní du Barry.

Rozhodně na to však není sama. Královského milence jí totiž bude hrát Johnny Depp a na plátně se objeví i další velká herecká jména jako například Pierre Richard.

Kdo je Jeanne du Barry?

Tak tuhle otázku si stejně jako my možná pokládali lidé v její době.

Jako milenka francouzského krále totiž měla Jeanne jedno velké specifikum – pocházela z chudých a vlastně velmi špatných poměrů. Oficiální milenky francouzských králů existovaly vždycky, jenže obvykle šlo o dámy z vyšší společnosti. Jeanne však do Versailles přišla v podstatě z ulice.

Narodila se jako nemanželské dítě, část dětství sice strávila v klášteře, ale asi to moc nepomohlo, protože z první práce ji vyhodili kvůli velmi volným mravům.

Jeanne však neváhala a našla si nové, mnohem lepší místo – prodávala v obchodě s módou, kam chodila nakupovat pařížská smetánka. Najít si tu mecenáše rozhodně nebyl pro mladou, pohlednou dívku žádný problém.

Právě zde potkala Jeana du Barry, který se stal jejím milencem, a byl to zřejmě on, koho napadlo, že by mladá a zkušená dívka mohla potěšit stárnoucího francouzského krále, který truchlil po své předchozí milence madam de Pompadour.

Jak dostat madame du Barry ke králi?

Du Barry neváhal a nastrojil situaci tak, aby se Jeanne potkala s králem ve Versailles. A du Barry doslova trefil jackpot, protože králi se Jeanne okamžitě zalíbila.

Nemohl se však vídat se svobodnou dívkou, a tak se začal hledat ženich. I tady pomohl du Barry, který dohodil svého bratra. Jeanne se rychle vdala, přijala jméno du Barry a její manžel se poslušně stáhl do ústraní, aby měl král volné pole působnosti.

Králova milenka

Ludvík XV. byl svým novým objevem naprosto poblouzněn. Poslední léta jeho života zřejmě zkrášlila opravdová láska.

Tomuto romantickému vztahu však nepřálo jeho okolí – dvořané nechápali, jak může král žít se ženou z tak mizerných poměrů, která si sebou navíc nesla pověst lehké ženy. Proti madam du Barry intrikovaly především královy dcery, které její přítomnost pohoršovala, a později se k nim přidala i dauphinka Marie Antoinetta, jež přijela do Francie, aby se stala budoucí královnou.

Ludvíka a Jeanne však nedokázalo nic odloučit. Tedy až smrt. Ludvík zemřel v roce 1774 a pro madam du Barry už u dvora nebylo místo.

Další oběť revoluce aneb konec pod gilotinou

Ještě mnoho let žila Jeanne du Barry život v přepychu a pohodlí. Tak jako mnoho jiných však i do jejího života zasáhla Velká francouzská revoluce v roce 1789. Nejdříve to vypadalo, že unikne revolučnímu řádění, nějaký čas strávila také v emigraci. Avšak v roce 1793 se do Francie neprozřetelně vrátila, byla zde zatčena a skončila pod gilotinou.

Zdroj: novinky.cz; csfd.cz

Oblíbené