Spojte se s námi


Novinky

Macron obhájil post prezidenta Francie

Emmanuel Macron obhájil svůj prezidentský mandát ve Francii. Ve volbách porazil protikandidátku Marine Le Penovou, když od voličů obdržel 58,55 procenta hlasů.

Publikováno

dne

Emmanuel Macron obhájil svůj prezidentský mandát ve Francii. Ve volbách porazil protikandidátku Marine Le Penovou, když od voličů obdržel 58,55 procenta hlasů.

Z vítězství ve francouzských prezidentských volbách se raduje Emmanuel Macron. Samotné volby však poznamenala celkem vysoká volební neúčast na francouzské poměry, když v některých městech nevolilo až 28 procent voličů.

To Macrona nyní nemusí mrzet. Voliči byl zvolen a prezidentem Francie bude dalších pět let. „Děkuji, drazí přátelé. Po pěti letech transformace v obtížném období mimořádných krizí se většina vyslovila pro to, abych byl prezidentem dalších pět let.“ uvedl Macron dle České televize ve svém projevu.

Průběh voleb ve Francii si pochvaloval i český velvyslanec v Paříži Michal Fleischmann. Ten uvedl, že tyto volby jsou vítězstvím pro celou demokracii, jelikož probíhaly v atmosféře klidu a respektu.

Co se týče samotných výsledků, Macron oproti minulým volbám poměrně ztratil. Před pěti lety od voličů obdržel drtivých 66 procent hlasů, nyní si tak o osm procent „pohoršil“. Nicméně to je důsledek obtížného pětiletého mandátu doprovázenými protesty žlutých vest.

Naopak pro Le Penovou výsledek i přes prohru znamenal velkou vzpruhu. Sama se pasovala na hlavního lídra opozice, o což se snaží i Jean-Luc Mélenchon, jenž se těsně nedostal do druhého kola.

Le Penová ve svém projevu slíbila, že bude pokračovat v nastavené politice. Rovněž plánuje kandidovat do Národního shromáždění, což mezi jejími příznivci vyvolalo nadšení.

Zdroje: Česká televize, Novinky, Seznam zprávy

Oblíbené