Spojte se s námi


Ekonomika

Limity pro poskytování hypoték zůstávají stejné! Ceny nemovitostí jsou nadhodnocené o 40 %

Publikováno

dne

Česká národní banka (ČNB) v týdnu na tiskové konferenci oznámila, že zatím nebude měnit poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti. Vše zůstává na 80 %. I další dva limity pro poskytování hypoték zůstávají stejné.

Celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu zůstává na 8,5. Pro osoby do 36 let je 9,5. Neměnný je i poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem. Ten činí 45 %. U osob do 36 let 50 %.

S koncem roku 2021 se ceny nemovitostí zvýšily až o 40 %. Pravidla pro poskytování hypoték se zpřísnila na podzim minulého roku. Nové limity pak začaly platit od dubna 2022.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok také informoval o tom, že se nemění ani sazba proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu. V tuto chvíli je to 0,5 %, ale od dubna 2023 se zvedna na 2,5 %.

Podle ČNB jsou banky zatím stabilní a schopné ustát zhoršující se ekonomické potíže. Zpráva z dnešního jednání obsahující hlasování jednotlivých členů včetně jejich argumentů o finanční situaci bude zveřejněna 4. 7. 2022.

I přes rostoucí úroky, inflaci a celkově zhoršující se ekonomickou situaci v ČR je zájem o hypotéky stále velký. Ke konci roku 2022 budou přitom úrokové sazby u hypoték na 7 %.

Zdroj: Novinky, FX Street

Oblíbené