Spojte se s námi


Novinky

LGBT+ komunita má zatím smůlu. Vláda Petra Fialy zaujala k ochraně manželství jako svazku muže a ženy pouze neutrální postoj

Publikováno

dne

Spolu na Západ. To bylo jedno z hesel, s nímž šla vítězná koalice do voleb. Jenže ne ve všech ohledech heslo odpovídá realitě. LGBT+ komunitě hrozí konec nadějí na rovná práva ohledně manželství pro všechny.

Koalice Spolu a PirStan se v mnoha věcech názorově dlouhodobě rozcházejí, nicméně aby mohla vzniknout vláda, která bude mít většinu, rozhodly se věnovat pozornost zejména společným zájmům.

Jenže neuběhl ani rok vládnutí a už to začalo vřít. Jednotný názor ve vládní koalici totiž nepanuje v pohledu na práva LGBT+ komunity a zejména pak manželství pro všechny.

Zatímco část vlády si přeje rovná práva a manželství pro všechny, jiná část to vnímá jinak. I proto se dostala na svět iniciativa na ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy.

Velmi tvrdě se proti této iniciativě ohrazovali především Piráti. „Ti samí, co říkali, že patříme na Západ, teď předkládají zákon, který fakticky zakáže manželství gay a lesbických párů. Výrazně zhorší život statisíců LGBT+ lidí a tisíců duhových rodin s dětmi,“ stálo v jednom z prohlášení.

Návrh předkládala skupina padesáti poslanců. Z vládních stran jej podepsali někteří poslanci KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Nepřekvapivě podpisy připojili poslanci ANO a SPD.

Ve středu se téma opět řešilo. „K poslanecké iniciativě na ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy zaujala vláda neutrální stanovisko,“ cituje premiéra Petra Fialu ČTK.

Znamená to, že v případě, že se bude o návrhu hlasovat, bude každý moct hlasovat dle svých hodnot či víry. Za zmínku pak stojí fakt, že již existuje také návrh na uzákonění možnosti uzavírání manželství lidmi stejného pohlaví. I k tomuto návrhu vláda zaujala neutrální postoj.

Aby mohlo ke zrovnoprávnění manželství dojít, musí jej odhlasovat v obou komorách většina hlasujících. V případě ústavní ochrany manželství jako svazku muže a ženy by musela souhlas vyjádřit třípětinová většina.

Zdroj: ČTK, Piráti, Twitter, Hnutí pro život

Oblíbené