Spojte se s námi


Kultura

Letní Shakespearovské slavnosti 2024: Láska v hlavní roli, slibuje nezapomenutelný zážitek!

Letní shakespearovské slavnosti 2024 se nezadržitelně blíží a letošní ročník přinese divákům jedinečný mix humoru, vášně a mistrovské dramatiky. Zahájení proběhne 26. června v magickém prostředí Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, kde představena komedie „Marná lásky snaha“ v režii Filipa Nuckollse. Diváci se mohou těšit na hvězdné obsazení, včetně Filipa Březiny, Anny Fialové, Václava Kopty a Jiřího Vyorálka. Připravte se na kulturní událost roku, kterou si nesmíte nechat ujít!

Publikováno

dne

Letní shakespearovské slavnosti se nezadržitelně blíží a letošní ročník přinese divákům jedinečný mix humoru, vášně a mistrovské dramatiky. Zahájení proběhne 26. června v magickém prostředí Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, kde bude představena komedie „Marná lásky snaha“ v režii Filipa Nuckollse. Diváci se mohou těšit na hvězdné obsazení, včetně Filipa Březiny, Anny Fialové, Václava Kopty a Jiřího Vyorálka. Připravte se na kulturní událost roku, kterou si nesmíte nechat ujít!

Letní shakespearovské slavnosti se nám rychle blíží a ročník 2024 slibuje být jedinečným. Zahájení proběhne 26. června na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu, kde bude uvedena komedie Marná lásky snaha v režii Filipa Nuckollse.

Režisér Filip Nuckolls a jeho vize komedie Marná lásky snaha

Režisér Filip Nuckolls, který má s divadelními hry Shakespeara bohaté zkušenosti, se letos ujmul režie komedie Marná lásky snaha. Nuckolls slibuje svižnou, rychlou a zábavnou inscenaci, která nebude příliš tradicionalistická ani modernizovaná. Podle jeho slov je důležité, aby představení reflektovalo empatii Shakespeara k nespravedlnostem světa.

„Naše inscenace by neměla být příliš tradicionalisticky alžbětinská, ale ani ne křečovitě modernizovaná. Měla by však být svižná, rychlá, snad zábavná a třeba i drzá, protože čím víc Williama Shakespeara poznávám, tím víc mi před očima vyvstává obraz prudce talentovaného, lehkonohého, bystrého drzouna, jehož velikost vychází z toho, že je obrovsky empatický k nespravedlnostem světa a lidské bolesti, zároveň má v sobě tolik vůle k životu a životní energie, že o těchto věcech dokáže tak lehce psát. A s tímto vědomím jsme s uměleckým ředitelem Liborem Grossem vybírali i účinkující,“ prozradil režisér.

Hvězdné obsazení letošních Letních Shakespearových slavností 2024

Diváci na jevišti uvidí výjimečné herecké obsazení, včetně Filipa Březiny, Anny Fialové, Václava Kopty a Jiřího Vyorálka. Václav Kopta, který ztvární roli Boyeta, vyjádřil své nadšení: „Hrát na Slavnostech pro mě znamená zažít nezapomenutelné večery. Letní shakespearovské slavnosti jsou prostě jedinečné.“

Herec Filip březina se s námi podělil o jeho pocity, když mu zazvonil telefon a dostal nabídku „Jupííí! I když jsem si uvědomoval, že to bude časově náročné. Bylo to trochu napínavé, protože jsem dlouho nevěděl, koho budu hrát. Myslel jsem si, že to bude nějaká menší role. “

Mezitím Anna Fialová se s námi podělila o její ztvárnění role princezny „Žádná fiflena, bude to rozumná, chytrá holka, která se – i když s tím úplně nepočítá – zamiluje. Moje postava se najednou z té vší lásky, dovádění s kamarádkami a škádlení s chlapci z minuty na minutu stane vládkyní a tyhle všechny radosti musejí přestat. Pro mě je to, jako kdyby jí skončilo dětství, mládí…“

Návrat úspěšné komedie Jak se Vám líbí

Kdo loni neviděl vyprodanou komedii Jak se vám líbí, bude mít letos další příležitost znovu se ponořit do bláznivého Ardenského lesa.

Inscenace v režii Jakuba Nvoty Jak se vám líbí, je plná nečekaných zvratů a komických situací, které diváky nenechají v klidu. V této komedii se pořád mění identita postav, až je velice snadné splést si děvče s chlapcem. Hrdinové, zmítaní náhlými záchvaty vášně, se ztrácejí a zase nacházejí v lese, kde na stromech podezřele přibývá milostné poezie. Bratři, kteří jsou na pokraji nenávisti, zjišťují, že jejich nepřekonatelné rozpory mohou být řízením osudu překonány. Ženy se zase celkem nečekaně rozhodnou pro koupi ovčína.

Les v této komedii je magickým místem, kde se lze jednoduše ztratit, ale i náhle najít. Každý v něm může nalézt odpověď na trápení či melancholii, a ta odpověď se obvykle nenazývá jinak než láska. V inscenaci hrají: Lucie Štěpánková, Václav Matějovský, Markéta Děrgelová, Roman Zach, Pavla Tomicová, Jaromír Nosek, Václav Rašilov, Tomáš Jeřábek, Jakub Žáček a další.

Novinky z Ostravy a Bratislavy pro slavnosti

Během posledních srpnových večerů dorazí z Ostravy novinka Večer tříkrálový v režii Vojtěcha Štěpánka. Bratislava představí slovenskou premiéru Skrotenie zlej ženy v režii režiséra Michala Vajdičky. Tato divadelní představení přinesou do Prahy čerstvý vítr a obohatí program slavností.

Program a místa konání Shakespearovských slavností

Letní shakespearovské slavnosti 2024 se konají od 26. června do 7. září v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Celkem bude uvedeno 14 titulů a odehraje se více než 160 představení. Podrobnosti a aktuality jsou k dispozici na webu festivalu a na sociálních sítích. Slavnosti také podporují instituce jako Správa Pražského hradu a Hlavní město Praha.

Letní shakespearovské slavnosti slibují výjimečný kulturní zážitek plný humoru, lásky a kvalitního divadla. Nezapomeňte si včas zajistit vstupenky a užijte si toto jedinečné divadelní léto.

zdroj: turner.cz, shakespeare.cz,

Oblíbené