Spojte se s námi


Cestování

Kutná Hora je jedno z nejkrásnějších míst v naší zemi. Rozhodně si udělejte čas a město navštivte.

Vychutnejte si krásy tohoto středočeského města plnými doušky. Kutná hora je ideálním místem na poznávací výlet pro celou rodinu.

Publikováno

dne

Vychutnejte si krásy tohoto středočeského města plnými doušky. Kutná hora je ideálním místem na poznávací výlet pro celou rodinu.

Kutná hora je malebné městečko ležící nedaleko hlavního města. Díky velkému množství honosných architektonických památek, město právem patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Za všechny snad jen chrám sv. Barbory, Jezuitskou kolej nebo slavnou Kostnici.

Kutná hora je krásná v každém ročním období

Ve městě žije zhruba dvacet tisíc obyvatel a jeho centrum je ideální na výlet téměř v jakémkoliv ročním období. V létě vás okouzlí břehy protékající řeky Vrchlice, na podzim a v zimě zase malebná příroda Kutnohorských parků nebo atmosféra vánočních trhů. Kutná hora zkrátka určitě stojí za návštěvu a kdo tam ještě nebyl, tak s výletem neváhejte.

V Kutné hoře si každý najde to svoje. Je to město rozmanitých možností. Pokud plánujete návštěvu s dětmi, tak určitě oceníte dětskou hernu v galerii GASK. Je to nepřehlédnutelná budova, která se nachází hned vedle slavného chrámu sv. Barbory a vyřádí se tam děti téměř každého věku.

Ženy možná ocení všudypřítomné malebné kavárny a krámky, kde se dají nakoupit různé pochutiny i dárky. Ve městě jsou k vidění řemeslné dílny, ve kterých pořídíte ručně dělané výrobky, kde každý kus je originál. Určitě pak nevynechejte prohlídku historických památek, kterými je Kutná hora opravdu jedinečná.

Například všemi známá Kostnice je raritou, kterou nikde jinde neuvidíte. Její výzdoba se skládá z koster až čtyřiceti tisíc obětí moru a válek, které byly shromážděni u původního hřbitova. Kutnohorská kostnice se proto řadí mezi největší budovy tohoto druhu v Evropě. Unikátem je také lustr, který je složený ze všech druhů kostí v lidském těle.

Chrám sv. Barbory je povinnost navštívit

Každý, kdo přijede do Kutné hory, by rozhodně neměl vynechat návštěvu chrámu sv. Barbory. Byl vystaven trochu na odpor tehdejší vrchnosti, což ukazuje výjev nad levým vchodem chrámu. Je tam vyobrazena plastika horníka otočeného zády k městu, který si přidržuje kutnu, čímž si poněkud odkrývá pozadí.

Tehdy i dnes je to chápáno jako jasný vzkaz kutnohorských podnikatelů pro zástupce krále. Původně měl být chrám mnohem vyšší, ale po mnohých peripetiích, změnách vlády i architektů se ustálila tato podoba, která je ovšem i tak čarovná.

Město je proslavené také svojí těžební historií. Ve svém čase bylo díky nálezům stříbra zdatnou konkurencí i pro hlavní město. Představitelé města se pak mohli, co se bohatství týče, vyrovnat snadno i evropským vladařům.

V dnešním Vlašském dvoře sídlila také centrální mincovna českého státu. Postupem času však doly vysychaly a těžební průmysl v Kutné hoře upadal. Krizi dokonala třicetiletá válka a definitivní úpadek městu přinesl rok 1727, kdy byla královská mincovna zrušena.

Kutná hora patří svými architektonickými památkami k významným místům naší země. Na prohlídku celého města si vyhraďte minimálně celý den, a i tak bude obtížné si veškeré triumfy tohoto nádherného města vychutnat. Ideální volbou je zařídit si přespání v některém z tichých hotýlků ve městě a v Kutné hoře strávit klidně celý víkend. Rozhodně budete mít stále co objevovat.

Zdroj: Kutná Hora: Historie a zajímavosti

Oblíbené