Spojte se s námi


Ekonomika

Kteří miliardáři si za minulý rok vydělali nejvíce?

Publikováno

dne

I když byl pro většinu lidí minulý rok z ekonomického hlediska ztrátový, našli se i tací, kteří dokázali solidně vydělat. Řeč je o asijských miliardářích, ze kterých si pět nejlepších rozšířilo za pouhý rok jmění o 93 miliard.

Gautam Adani

Tento indický miliardář zažil vskutku snový rok. Jeho jmění se v roce 2022 rozšířilo o neuvěřitelných 55 miliard dolarů, a tak aktuálně dohromady vlastní 133,9 miliard dolarů.

Adanimu se daří, akcie jeho Adani Enterprises vzrostly více než o polovinu, a tak se rozhodl ve svém byznysu expandovat. Výrazně mu pomohla koupě indické pobočky švýcarské cementářské společnosti Holcim. Ve své rodné zemi se tak jeho firma stala druhou největší cementářskou firmou.

Low Tuck Kwong

Low Tuck Kwong je čtyřiasedmdesátiletý podnikatel z Indonésie, jenž se specializuje na uhelný průmysl. Cena akcií jeho společnosti se za minulý rok ztrojnásobila, což mu vynesl zisk ve výši 16 miliard dolarů. Celkové jeho jmění pak čítá 18,6 milionů dolarů.

Tento uhlobaron je tak jedním z těch, kterým konflikt na Ukrajině přinesl výrazné navýšení zisků související se zvýšenou poptávkou.

Colin Zheng Huang

Čínský podnikatel Colin Zheng Huang je sice celkově bohatší, než jeho kolega na druhém místě, když jeho celkové jmění dosahuje 31,6 miliard dolarů, nicméně za poslední rok si vydělal méně. I přesto Colin Zheng Huang bude na rok 2022, a na svůj zisk ve výši 11 miliard dolarů, rozhodně vzpomínat v dobrém.

Huangův projekt se jmenuje Pinduoduo a spočívá v internetovém obchodování. Svůj potenciál pak využil i přes nelehkou dobu, která aktuálně právě tomuto typu podnikání v Číně spíše nepřeje.

Wu Yiling

Wu Yiling je další činský miliardář, který si v minulém roce přišel na 4 miliardy dolarů, čímž zdvojnásobil své celkové jmění.

Wu Yiling zase vydělal na pandemii koronaviru, když jeho zisky převážně pochází z prodeje bylinného léku Lianhua Qingwen.

Ravi Jaipuria

Posledním miliardářem v našem seznamu je Ind Ravi Jaipuria. Ten aktuálně vlastní 9,3 miliard dolarů, přičemž v minulém roce si polepšil o 3,9 miliard dolarů.

Jaipuria předsedá společnosti RJ Corp, která se zabývá jídlem, nápoji a zdravotnickými potřebami. Jeho společnosti převážně vyrábí nápoje podobné Pepsi, kromě toho Jaipuria provozuje také fast foodový řetězec. Ravi Jaipuria tak vydělává v Indii na nezdravém životním stylu.

Zdroj: Forbes

Oblíbené