Spojte se s námi


Lifestyle

Která křestní jména ovládla rok 2022 v Česku?

Stejně jako každý rok, i letos se dovídáme, jaká křestní jména jsou v naší republice nejvíce užívána. Z dívčích jmen už jedenáct let vede Eliška, z těch chlapeckých ještě o rok déle panuje Jakub. Pojďte se s námi podívat na to, jak se umístila i další jména.

Publikováno

dne

Stejně jako každý rok, i letos se dovídáme, jaká křestní jména jsou v naší republice nejvíce užívána. Z dívčích jmen už jedenáct let vede Eliška, z těch chlapeckých ještě o rok déle panuje Jakub. Pojďte se s námi podívat na to, jak se umístila i další jména.

Jak si vedli chlapci?

Když bychom se podívali zpátky, tak v roce 2010 se na první příčce umístilo chlapecké jméno Jan. Které loni skončilo na druhém místě. Proč ale tohle zmiňujeme? Z jednoho prostého důvodu. Protože právě Jana vystřídal v roce 2011 Jakub, jenž i po dvanácti letech stále kraluje. 

Pokud bychom trochu zabrousili do historie, tak Jan je podle předsedy Českého statistické úřadu Marka Rojíčka jediné jméno, které se v první desítce nejužívanějších chlapeckých jmen objevuje každoročně už od roku 1950.

Na třetí pozici se umístil Matyáš, ten se v první desítce drží od roku 2010. Další příčky obsadili Adam, Tomáš, Matěj, Filip, Vojtěch, Dominik a David.

A co děvčata?

Mezi dívčími jmény si už jedenáct let vede nejlépe Eliška. Ta v roce 2012 poprvé překonala Terezu, které nyní patří 6. místo. Hned za Eliškou se drží Viktorie. Ta se v první desítce drží od roku 2014.

Anna, která už v polovině minulého století patřila mezi deset nejoblíbenějších jmen, znovu začala stoupat od 90. let a nyní ji patří 3. pozice. V první desítce se umístila také Sofie, Natálie, Adéla, Ema, Amálie nebo Nela.

Počet jmen stále roste

Od roku 2010 se na prvních dvaceti příčkách objevilo 29 různých dívčích a 25 chlapeckých jmen. U něžného pohlaví navíc rodiče vybírají z více jmen než u chlapců.

Podle Rojíčka připadlo v roce 2022 80 různých jmen na 1000 dívek, na 1000 chlapců to pak bylo asi 70 jmen. Před rokem 1990 však na stejný počet dívek připadlo asi deset různých jmen a na chlapce to bylo méně než deset. Což je oproti dnešku pořádný rozdíl.

Jména v krajích

Kromě Královehradeckého kraje, kde si nejlépe vedl Matyáš, Jakub ovládl statistiky ve všech regionech. Eliška si připsala prvenství v jedenácti krajích, v Praze a Plzeňském kraji se nejlépe umístila Anna a v Libereckém pak Viktorie. Na prvních pěti příčkách byla vždy stejná jména, rozdíl byl pouze v pořadí. 

Rodinné tradice?

Synové bývají po svých otcích pojmenováni mnohem častěji než dcery po matkách. U chlapců se nejvíce dědila jména Antonín, Václav či Jindřich. Co se týče děvčat, tak nejvíce se dědilo jméno Ludmila, za ním pak Natálie a Diana.

Nové a nové varianty…

Zaznamenáno bylo také několik neobvyklých jmen. Někteří chlapci dostali jména Ašot, Bruce, Frank a Fred. Mezi dívčími jmény se objevila Alba, Amira, Astrida nebo Celestýna.

Rovněž roste počet víceslovných jmen, takže u chlapců se můžeme setkat se jmény Duy Anh, Eliáš Jan nebo Mikuláš Jan a na straně děvčat se objevuje Anna Marie, Sofie Anna a Viktorie Anna.

Zdroj: Český statistický úřad, Wikipedie, ČTK

Oblíbené