Spojte se s námi


Zajímavosti

Krimi případy ze světa: Romantický podvodník okradl ženy o miliony. Stačilo se nafotit u luxusní jachty nebo venkovního sídla

Sériový romantický podvodník ošidil své oběti o miliony korun. Stačilo prezentovat okázalý životní styl na falešným profilech seznamovacích aplikací. Cieran McNamara pózoval s jachtami a luxusními sídly a napálil tak mnoho žen.

Publikováno

dne

Sériový romantický podvodník ošidil své oběti o miliony korun. Stačilo prezentovat okázalý životní styl na falešným profilech seznamovacích aplikací. Cieran McNamara pózoval s jachtami a luxusními sídly a napálil tak mnoho žen.

McNamara z nic netušících obětí vylákal mnoho peněz. Ženy věřily, že si chatují s boháčem. Stačilo k tomu pár fotografií, které měl na profilu, aby ženská představivost mohla začít pracovat. Neoprávněné získané peníze použil k cestování první třídou nebo pobytu v pětihvězdičkovém hotelu.

Vše si dokumentoval, aby měl další fotografický materiál, který by mohl sdílet na sítích. Získával tím další možnost, jak mohl nalákat a ošidit další ženy. Byl to koloběh, který chtěl aplikovat pořád dokola. Naštěstí policie zasáhla včas.  

Sedmatřicetiletý podvodník používal falešná jména jako například Ciaran Griffin, Christian McNamara a Myles McNamara. Své oběti zaplavil dárky, luxusním jídlem nebo víkendy na jachtě. Vše financoval z peněz žen, které předtím okradl. Ženy přesvědčil, že je úspěšným obchodníkem s vysoce hodnotným portfoliem nemovitostí po celé Velké Británii.

Získal důvěru, potom prosil o peníze

Jakmile získal pocit, že má ženinu naprostou důvěru, rozjel svůj podvodný plán. Předstíral, že má problémy se svým bankovním účtem, a proto si potřebuje nějaké peníze půjčit. Některé ženy nepochybovaly, že se jim peníze vrátí. Některé ale pochyby měly. Tyto ženy zkoušel citově vydírat, dokud neustoupily. McNamara byl odsouzen na sedm let vězení poté, co přiznal čtyři případy podvodu. Odhaduje se, že by číslo podvedených žen mohlo ale být mnohem větší.

Dle BBC při vynesení rozsudku soudcem Simone Berksonem řekl, že McNamarova kriminální minulost byla významným přitěžujícím faktorem. Měl mnoho podobných podvodných přestupků v minulosti.

Policisté u něho doma provedli razii a objevili zcela nové zboží v hodnotě přes půl milionů korun. Jednalo se převážně o luxusní oblečení, obuv nebo golfový set. Policie stále pátrá, kam všechny peníze zmizely.

Podvodník nerozezná realitu od fantazie

„Během našeho vyšetřování jsme odhalili síť lží s tisíci textových zpráv, které posílal svým obětem, aby si vymohl hotovost na financování svého okázalého životního stylu. Přesvědčil své oběti, že je milionář s majetkem po celé zemi, ale ve skutečnosti byl nezaměstnaný a žil bez domova,“ řekla policie pro The Sun.  

Dle vyšetřovatelů nemá McNamara schopnost rozlišit mezi realitou a fantazií. Díky tomu se mohl stát tak úspěšným a přesvědčivým podvodníkem.

„McNamara zjistil způsoby, jak by mohl ovládat své oběti a manipulovat s nimi. Během vyšetřování neprojevil žádnou lítost nad svými činy. Opravdu věřil, že ho policie nikdy nechytí a že nikdy nebude hnán k odpovědnosti za své opovrženíhodné chování,“ dodala policie.

Postup podvodu byl podobný jako u Simona Levieva neboli Tindlera Swindlera. Vydával se opět za boháče a v letech 2022 a 2023 podvedl čtyři ženy, které mu předaly v přepočtu necelých devět milionů korun. Jedna z obětí ale pochopila jeho lest a nahlásila ho na policii.

Zdroj: The Sun, BBC, Daily Mail, Manchester Evening News, Liverpool Echo

Oblíbené