Spojte se s námi


Cestování

Krásná a cenově dostupná dovolená v Černé Hoře splní očekávání každého turisty. Které destinace patří mezi nejvyhledávanější?

Černá Hora je země plná krásných pláží, nádherné přírody a historických památek. Je oblíbenou a cenově dostupnou destinací zejména pro letní dovolenou, v rámci last minute zájezdů ji cestovní kanceláře nabízejí i za cenu okolo 30 tisíc pro dvě osoby, samozřejmě s programem all inclusive. Které oblasti v Černé Hoře lidé nejčastěji navštěvují?

Publikováno

dne

Černá Hora je země plná krásných pláží, nádherné přírody a historických památek. Je oblíbenou a cenově dostupnou destinací zejména pro letní dovolenou, v rámci last minute zájezdů ji cestovní kanceláře nabízejí i za cenu okolo 30 tisíc pro dvě osoby, samozřejmě s programem all inclusive. Které oblasti v Černé Hoře lidé nejčastěji navštěvují?

Budva

Budva je jedno z nejznámějších letovisek v Černé Hoře a nabízí vše, co si turista může přát. Město je známé svými krásnými plážemi s jemným pískem a tyrkysovým mořem. Historické jádro Budvy, obklopené středověkými hradbami, je plné úzkých uliček, restaurací a kaváren.

Budva také nabízí vyhlášenou pláž Slovenska, za návštěvu rozhodně stojí i dva akvaparky, který se nachází jen kousek od onoho vyhlášeného letoviska. Jeden kilometr od pobřeží Budvy se rozkládá hustě zarostlý ostrov Sveti Nikola.

Dnes je ostrov z jedné části zprivatizován, přičemž se v této části nachází například restaurace a dvě zmodernizované pláže. Svou největší částí však ostrov připomíná nedostatečně prozkoumané oblasti z knihy Robinsone Crusoe.

Kotor

Kotor je další skvělou destinací pro letní dovolenou. Jeho hlavní atrakcí je nádherný a zároveň rozsáhlý záliv Boka Kotorska, který je zapsán na seznamu UNESCO. A jak už popisují stránky CK Fischer, „na délku má více než 30 kilometrů, západní část jeho ústí z Jadranu patří Chorvatsku a při pohledu z výšky vynikne jeho podivuhodný tvar připomínající jezera propojená úzkými hrdly (vytvářející též roztomilý poloostrov Luštica).“

Město Kotor má jinak velmi bohatou historii a je známé svými historickými památkami, jako je Katedrála svatého Tripuna a hrad Svatý Ivan. Pro milovníky turistiky nabízí Kotor i okolní hory s nádhernými výhledy na celý záliv.

Sveti Stefan

Oáza klidu, i takto by se dala interpretovat malá vesnička s názvem Sveti Stefan. Ta byla na přelomu 50. a 60. let 20. století přebudována na přepychové letovisko pro turisty prahnoucí po jedinečnosti.

Nutno podotknout, jedná o nejzajímavější a nejluxusnější letovisko nejen v Černé Hoře, ale v celém Jadranu. Tato vesnička leží na mysu, spojeném s pevninou jen úzkou písečnou lavicí. Po celém obvodu najdete oblázkové a písečné pláže, dva kostely, nad vesničkou se nachází pravoslavný klášter Praskvica.

Herceg Novi

Herceg Novi je krásné pobřežní město, nacházející se v severní části Černé Hory, které láká návštěvníky svými plážemi a bohatou historií.

Kromě toho je ale toto město známé svými mnoha festivaly, okrasnými zahradami a parky. Dominantou města je pevnost Forte Mare, která nabízí úchvatné výhledy na město a moře. Herceg Novi je ideálním místem pro ty, kteří hledají kombinaci dovolené na pláži a poznávání historie a kultury.

Město Herceg Novi totiž vzniklo už v roce 1382 a založil jej sám tehdejší bosenský král Tvrtko I. Najdete zde zachovalé historické pevnosti, jakou je například Španjola. Zajímavostí je, že pevnost Mamula, která původně střežila vjezd do boky Kotorské, sloužila za druhé světové války jako koncentrační tábor.

Durmitor

Pokud jste milovníkem horských dovolených a poměrně náročných výšlapů, nesmíte vynechat návštěvu národního parku Durmitor. Nabízí skvělé možnosti pro turistiku, horskou cyklistiku a další outdoorové aktivity.

Pohoří Durmitor se nachází na severu Černé Hory, přičemž zajímavostí je, že se z geologického hlediska skládá ze zvrásněných druhohorních vápenců, které v minulosti poznamenala především tektonická aktivita.

Co se týče letní turistiky, letní sezóna zde trvá od července do září, významným střediskem je malé městečko Žabljak. Durmitor ale kromě 48 vrcholů ve výšce více než 2 tisíc metrů nad mořem nabízí také 18 dochovaných ledovcových jezer.

Národní park Durmitor je od roku 1980 zapsán na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Zdroje: CK Fischer, TripAdvisor, CNN, The Times

Oblíbené