Spojte se s námi


Kultura

Kouzlo Letenského kolotoče je zpět! Památka již povozila první děti

Publikováno

dne

Historická památka Letenský kolotoč je opraven a od dvanáctého července je opět uveden do provozu i pro veřejnost. Děti od dvou let si mohou užít pětiminutovou jízdu za osmdesát korun.

Letenský kolotoč, který je ve správě Národního technického muzea, je jedním ze dvou nejstarších podlahových kolotočů na území Evropy, které se dochovaly.

Kolotoč byl vyroben v roce 1892 a původně byl umístěn na Královských Vinohradech. Naposledy se na něm mohly děti svézt v roce 2006. Poté začala památka z konce devatenáctého století chátrat. Do provozu se tak vrací po šestnácti letech.

Náročná rekonstrukce, která se snažila o zachování autenticity dříve použitých materiálů se vyšplhala ke dvaceti třem milionům korun. Rekonstrukce zahrnovala i opravu technického zázemí, točny, objemné kladky, pohonu a ložisek.

7 595 800 korun bylo použito na restaurování devatenácti koní, ale také na opravu třech rytířů, kteří se nacházejí na sloupu středové točny a jsou natřeny stříbřenkou.

Původních devatenáct koní bylo potaženo pravou koňskou kůží, měly skleněné oči a byly vyplněni slámou. U čtyř koní se dochovalo původní uzdění a sedla.

Slavnostní uvedení do provozu doprovázel zvuk flašinetu a přivodil tak návštěvníkům pocit z dob dávno minulých. Na koních a v autíčkách, kteří mají nosnost až sto kilogramů se mohou svézt i dospělí.

Zdroj: Naše Praha, Novinky.cz

Oblíbené