Spojte se s námi


Ekonomika

Kde tankovat nejlevněji? Přehledný seznam mapuje ceny paliv napříč Českou republikou

Publikováno

dne

Ruská invaze na Ukrajinu ve velkém ovlivnila ceny paliv, které pochopitelně rapidně vzrostly. Aktuálně poprvé od počátku invaze ceny klesly, stále však jsou vyšší, než bývaly před počátkem ruského útoku. Kde tankovat nejlevněji?

Společnost CSS, která sleduje ceny nafty a benzinu, uvedla, že v pondělí poprvé od začátku ruské invaze klesla průměrná cena nafty, zatímco benzin zlevňuje už třetí den v řadě. Pokles cen by mohl od úterka pokračovat, jelikož vláda kontroluje marže čerpacích stanic.

Kromě kontrol marží, které oznámilo ministerstvo financí, minulý týden vláda rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.

Ceny nafty od února neustále rostly, ani pondělní pokles cen se však nepřibližuje částkám z období před ruskou invazí. V pondělí byly ceny oproti dřívějšku o 12,40 korun za litr dražší. Cena benzinu vyletěla zhruba o 9 korun.

Nejlevněji vyjde podle pondělních informací tankování v Jihočeském kraji, kde litr benzinu vyšel v průměru na 46,23 koruny, nafta byla o 3 koruny dražší. Nejdražší benzin byl v Jihomoravském kraji, za naftu se nejvíce platilo ve Zlínském kraji.

Zhruba za týden bude mít vláda k dispozici informace o tom, jak ceny ovlivnily její kroky. Až poté bude řešit, zdali do problému zasáhnout například formou cenových regulací, což by znamenalo zastropování cen.

A kde můžete natankovat nejlevněji? Server mBenzin pravidelně monitoruje a aktualizuje ceny benzinu i nafty napříč celou republikou. Přehledně a jednoduše si tak může každý řidič najít nejlevnější čerpací stanici ve svém okolí.

Například v Praze se benzin prodával nejlaciněji na OMV v Hostivaři a to za velmi dobrou cenu 37,80 Kč za litr. V Karlíně se pak na OMV dala koupit nafta za 41,70 Kč.

Například na Brněnsku je možno natankovat benzin nejlevněji za 42,90 Kč za litr a to hned na čtyřech čerpacích stanicích. Dvě z nich jsou Ono ve Slatině a v Popovicích, dále pak na čerpací stanici D-Oil v Podolí a Eurobit v Tišnově. Na benzinkách Ono se pak dá nakoupit nafta za 44,90 Kč.

Na Ostravsku se pak dá natankovat pod 40 Kč za litr a to konkrétně na Karvinské pumpě v Karviné (39 Kč za litr). Ve Sviadnově na ČSAD pak získáte naftu za 44,70 Kč.

Velmi dobrou cenu nafty najdeme na K-Oil v Plzni, kde ji můžeme pořídit za 41,20 Kč. Benzin je tu paradoxně dražší, když se na čerpacích stanicích Ono prodává za 42,90 Kč.

Zdroj: mBenzin, CSS, ČT24

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ekonomika

Akcie amerických technologických gigantů po růstu opět padají

Publikováno

dne

Akcie amerických technologických firem se obrátily na začátku listopadu směrem k zeleným číslům, ovšem tomu je nyní konec a opět pokračuje jejich pád. I přes velké změny Marka Zuckerberga je letošním negativním lídrem společnost Meta, která za letošní rok odepsala 67.55 %.

Sázka na jednu kartu, tedy v případě Mety na metaverse, se nevyplatila a po volném pádu akcií na konci října vzal zakladatel Facebooku za ruční brzdu a značně osekal náklady.

Díky tomu akcie společnosti začaly růst, nyní už ale opět několik dní klesají. Konkrétně se bavíme za posledních 5 dnů o pádu 5,52 %.

Velmi podobně na tom jsou v letošním roce akcie Tesly, které klesly o 58,03 %. I zde probíhal lehký optimismus, když akcie před pár dny začaly růst, za posledních 5 dnů ovšem opět klesly, a to dokonce o 14,34 %.

Třetím nejhorším americkým technologickým gigantem, který počítá v letošním roce velké ztráty na akciovém trhu, je Amazon, který zažívá podobný vývoj, jako již zmíněné společnosti.

I internetový obchod zakladatele Jeffa Bezose výrazně klesl na ceně, když za letošek klesla hodnota akcií o 45,74 %.

V mínusu -34,06 % je pak Alphabet, -27,69 % Microsoft a nejlépe tento rok zvládá Apple, jenž odepsal pouhých 18,68 %.

Meziročně přitom v každém čtvrtletí tohoto roku zvýšil výnos na akciích o několik procent. I to má však sestupnou tendenci, když se 1. kvartále bavíme o 11,16 %, 2. kvartál už to bylo 6,21 %, 3. kvartál 3,86 % a nyní pouze 1,44 %, v tomto případě je však vzhledem k období velký prostor pro zlepšení.

Apple si tak vede v letošním roce nad očekávání, na rozdíl od Mety, která předčila očekávání pouze v prvním kvartále, poté už své akcionáře spíše mučila.

Zdroj: Google, Yahoo

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Věci, na které byste si měli při investování dávat pozor

Investování zažívá v aktuální době poměrně velký boom. Je přístupné prakticky pro každého, současně s tím je ale potřeba dbát zvýšenou pozornost na některé jeho aspekty.

Publikováno

dne

Investování zažívá v aktuální době poměrně velký boom. Je přístupné prakticky pro každého, současně s tím je ale potřeba dbát zvýšenou pozornost na některé jeho aspekty.

Motivací k investování může být hned několik. Lidé si mohou chtít pouze odložit peníze, pokrýt inflaci nebo rovnou na investování zbohatnout. Pro všechny tyto případy je ale nutné se vyvarovat častých chyb.

Investování je rizikové

Každý, kdo hodlá investovat své peníze, by si měl především nastudovat možná rizika své investice. Rozhodně nestačí se podívat na historické výnosy. Ty mohou sice napovědět, jak by se situace mohla v další době vyvíjet, ale rozhodně nejsou zárukou budoucích výnosů.

Ve většině případů rovněž platí jednoduché pravidlo. Čím vyšší je očekávaný výnos, tím vyšší je také riziko investice. Proto byste měli před vložením svých peněz znát alespoň to, jak moc hodnota dané investice kolísá v čase a o kolik se může nejvíce propadnout. Tak byste měli být připraveni na případnou ztrátu.

Nezbohatnete za pár minut

Investování není o rychlém zisku. Naopak je spíše o trpělivosti a vytrvalosti. Zde nemůžete očekávat, že zbohatnete za pár měsíců, od toho jsou jiné nástroje, které jsou mimořádně rizikové a nejspíše dopadnou ztrátově.

S tím rovněž souvisí to, že byste si měli sestavit investiční plán. Ten vám při jeho dodržování pomůže v tom, že nebudete dělat unáhlená rozhodnutí. Spousta lidí například při prvním poklesu zbrkle vyberou všechny peníze, což je obrovská chyba

Nezapomínejte na úspory

Je pravda, že s vyšší investicí roste i potenciální zisk. Není ale vhodné investovat všechny své úspory, i kdyby nabídka vypadala sebelíp. Vždy si něco nechte odložené na spořícím účtu. Nikdy nevíte, kdy tyto úspory budete potřebovat.

Zdroje: Investiční horečka, Portu

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Ekonomické události týdne: Problémy současnosti? K drahým energiím se přidali i drazí důchodci. Nic, co by v Bruselu nevyřešili přes noc

Publikováno

dne

Inflace si dál razí cestu Evropou, nejhůře jsou na tom státy blízko Ruska. Ke všem problémům s drahými cenami energií musí vláda řešit další zátěž – důchody už stojí moc. Změnu možná přinese zasedání Evropské rady, které bude projednávat řadu problémů.

Inflace trápí všechny čím dál víc

Statistický úřad Eurostat informoval, že inflace v září v Evropské unii stoupla na 10,9 %. To je oproti předchozímu měsíci o 0,8 % více. Nejhůře jsou na tom pobaltské státy a Maďarsko, které trápí inflace přes 20 %. Česko se ale nachází hned v závěsu za nimi.

Kam se ale hrabe většina evropských zemí na Turecko, které bojuje s téměř čtyřnásobnou inflací. Recep Tayyip Erdoğan přitom podporuje snižování úrokových sazeb. Nejspíše věří, že dohoda s Vladimirem Putinem ohledně distribuce plynu jeho zemi zachrání.

Důchody začínají být problém, nejen v Anglii

Příští rok si budeme muset vypůjčit cca 75 miliard, aby bylo možné vyplácet důchody. Bez reformy to nepůjde, což už ale věděli ve vládě všichni řadu let. Důvod? Důchody rostou rychleji než mzdy.

Světlo na konci tunelu?

To by mohlo přinést zasedání Evropské rady, které právě začalo v Bruselu. Klíčový bod k projednání je jasný. Ceny energií musí klesnout. Proti zastropování plynu bylo ale Německo s Nizozemskem.

Snad se celá věc pohne kupředu. Spousta živnostníků a průmyslových podniků, které živí obyčejné lidi už počítají vteřiny, než zavřou nebo omezí svůj provoz. Mnoho podnikatelů už ale své živobytí zabalilo dávno, než se dostanou hluboko do mínusu.

Ekonomické cykly jsou neúprosné, ale všudypřítomné…

Zdroj: BBC, Seznam Zprávy, Eurostat

Pokračovat ve čtení

Oblíbené