Spojte se s námi


Ekonomika

Kde tankovat nejlevněji? Přehledný seznam mapuje ceny paliv napříč Českou republikou

Publikováno

dne

Ruská invaze na Ukrajinu ve velkém ovlivnila ceny paliv, které pochopitelně rapidně vzrostly. Aktuálně poprvé od počátku invaze ceny klesly, stále však jsou vyšší, než bývaly před počátkem ruského útoku. Kde tankovat nejlevněji?

Společnost CSS, která sleduje ceny nafty a benzinu, uvedla, že v pondělí poprvé od začátku ruské invaze klesla průměrná cena nafty, zatímco benzin zlevňuje už třetí den v řadě. Pokles cen by mohl od úterka pokračovat, jelikož vláda kontroluje marže čerpacích stanic.

Kromě kontrol marží, které oznámilo ministerstvo financí, minulý týden vláda rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.

Ceny nafty od února neustále rostly, ani pondělní pokles cen se však nepřibližuje částkám z období před ruskou invazí. V pondělí byly ceny oproti dřívějšku o 12,40 korun za litr dražší. Cena benzinu vyletěla zhruba o 9 korun.

Nejlevněji vyjde podle pondělních informací tankování v Jihočeském kraji, kde litr benzinu vyšel v průměru na 46,23 koruny, nafta byla o 3 koruny dražší. Nejdražší benzin byl v Jihomoravském kraji, za naftu se nejvíce platilo ve Zlínském kraji.

Zhruba za týden bude mít vláda k dispozici informace o tom, jak ceny ovlivnily její kroky. Až poté bude řešit, zdali do problému zasáhnout například formou cenových regulací, což by znamenalo zastropování cen.

A kde můžete natankovat nejlevněji? Server mBenzin pravidelně monitoruje a aktualizuje ceny benzinu i nafty napříč celou republikou. Přehledně a jednoduše si tak může každý řidič najít nejlevnější čerpací stanici ve svém okolí.

Například v Praze se benzin prodával nejlaciněji na OMV v Hostivaři a to za velmi dobrou cenu 37,80 Kč za litr. V Karlíně se pak na OMV dala koupit nafta za 41,70 Kč.

Například na Brněnsku je možno natankovat benzin nejlevněji za 42,90 Kč za litr a to hned na čtyřech čerpacích stanicích. Dvě z nich jsou Ono ve Slatině a v Popovicích, dále pak na čerpací stanici D-Oil v Podolí a Eurobit v Tišnově. Na benzinkách Ono se pak dá nakoupit nafta za 44,90 Kč.

Na Ostravsku se pak dá natankovat pod 40 Kč za litr a to konkrétně na Karvinské pumpě v Karviné (39 Kč za litr). Ve Sviadnově na ČSAD pak získáte naftu za 44,70 Kč.

Velmi dobrou cenu nafty najdeme na K-Oil v Plzni, kde ji můžeme pořídit za 41,20 Kč. Benzin je tu paradoxně dražší, když se na čerpacích stanicích Ono prodává za 42,90 Kč.

Zdroj: mBenzin, CSS, ČT24

Oblíbené