Spojte se s námi


Zajímavosti

Jak se slaví Vánoce ve Španělsku: Dárky nosí Tři králové

Vánoce jsou významným svátkem, který se slaví v křesťanských zemích po celém světě. Ne jinak je tomu i ve Španělsku. Možná byste se podivili, jak v mnohém podobné jsou španělské Vánoce těm českým. Není divu, když vycházejí ze stejné tradice. V čem se ale liší?

Publikováno

dne

Vánoce jsou významným svátkem, který se slaví v křesťanských zemích po celém světě. Ne jinak je tomu i ve Španělsku. Možná byste se podivili, jak v mnohém podobné jsou španělské Vánoce těm českým. Není divu, když vycházejí ze stejné tradice. V čem se ale liší?

Tradiční betlém i vánoční stromek

I pro Španěly jsou Vánoce rodinným svátkem, jímž si připomínají narození Ježíše Krista. Důležité je pro ně si svůj domov vyzdobit, a vytvořit tak sváteční vánoční atmosféru. Nechybí tradiční vánoční stromeček a betlém s jesličkami.

Výroba betlémů patří mezi velmi oblíbené španělské vánoční tradice, dokonce se pořádají soutěže o nejkrásnější betlém. Co se týká výzdoby, tak veřejný prostor ve městech a v obcích nijak nezaostává a pozornosti se dostává nejrůznějším světlům, girlandám a zavěšeným ozdobám.

Vánoční sezóna ve Španělsku začíná už 8. prosince, v den Neposkvrněného početí Panny Marie, kdy se rozsvěcují ulice. Konají se také adventní trhy, z nichž nejvýznamnější je ten v Madridu na náměstí Plaza Mayor.

24. prosinec a půlnoční mše

Jedním z nejdůležitějších dnů Vánoc je 24. prosinec a štědrovečerní večeře, která se v tento den podává a na níž se schází rodina. Jako menu se podává plněný krocan, pečené jehněčí, mořské plody. Typickým vánočním cukrovím je nugát. Dárků pod stromečkem se ovšem děti ještě nedočkají.

Tři králové

Ve Španělsku totiž dárky nosí Tři králové, Melchior, Gaspar a Baltazar. Tito tři mudrcové navštěvují španělské domy v noci ze 5. na 6. ledna. U dveří domu nebo pod vánočním stromkem nechávají děti botu nebo ponožku.

Některé rodiny ale nenechávají děti na dárky čekat tak dlouho, a po vzoru jiných států jim vánoční překvapení dávají pod stromeček už 25. prosince. Nejedná se však o španělskou tradici, ale importovaný zvyk, který však získává na všeobecné oblibě.

Tradiční španělský vánoční pokrm

Španělé si na štědrovečerní večeři pochutnávají na pečené plněné krůtě. Jako nádivka se používá například iberská šunka. Ta ostatně na slavnostním vánočním stole nesmí chybět, někdy také v podobě předkrmů. Šunka je i velmi častým dárkem pod stromeček.

V jiných rodinách servírují pečenou jehněčí kýtu nebo celé selátko. Klasickou přílohou jsou konfitované brambory, karamelizovaná rajčata a sezónní zelenina. Jiní dávají přednost červeným krevetám, humru nebo škeblím. Pokud se rodiny rozhodnou podávat ryby, tak jsou to zpravidla pražmy, mořský vlk či ďas a štikozubec.

V Katalánsku si připravují polévku s galets a vánoční cannelloni. Typické je pro tuto polévku dlouhé a pomalé vaření masa a zeleniny a samozřejmě zmíněné galets, což jsou těstoviny ve tvaru obřích šnečích ulit. I ty někdy mohou být plněné masem. Vánoční cannelloni se vaří z rolovaných těstovin plněných masem, zeleninou a přelitých bešamelovou omáčkou a gratinovaným sýrem.

Zdroj: Enriquetomas.com; Decomeraparte.es

Oblíbené