Spojte se s námi


Kultura

Jak se slaví Vánoce v Mexiku? Vánoční průvody začínají již v půli prosince

Mexické Vánoce se od těch evropských velmi liší. Prvním svátkem, který je rovněž symbolem nadcházejícího období oslav a setkání s rodinou a přáteli je Dia de la Virgen de Guadalupe (Den Panny Marie Guadalupské). Jedná se o náboženský svátek, kdy se vždy 12. prosince schází poutníci z celého Mexika v hlavním městě Mexiko City k uctění Panny Marie.

Publikováno

dne

Vánoce v Mexiku se od těch evropských velmi liší. Prvním svátkem, který je rovněž symbolem nadcházejícího období oslav a setkání s rodinou a přáteli je Dia de la Virgen de Guadalupe (Den Panny Marie Guadalupské). Jedná se o náboženský svátek, kdy se vždy 12. prosince schází poutníci z celého Mexika v hlavním městě Mexiko City k uctění Panny Marie.

Posadas (útočiště, azyl)

Posadas jsou slavnostní setkání s průvodem, které v Mexiku pořádají města i rodiny. Probíhají devět dní od 16. prosince až do Štědrého dne a mají symbolizovat putování Marie a Jozefa z Nazaretu do Betléma. Setkání začíná vždy shromážděním se zapálenými svíčkami a zpěvem na nádvoří, kde bývá často také součástí malé rituální představení náboženského charakteru.

Každá rodina zde obdrží malý hliněný džbánek naplněný ovocem, sladkostmi a kousky čokolády, tzv. piňatu. Džbánek je ozdoben sedmicípou hvězdou, která představuje sedm smrtelných hříchů. Rozbití piňaty je vítězství nad zlem a temnotou.

V průvodu jdou nejprve děti. Často mají na sobě kostýmy Marie a Jozefa nebo tří králů. Všichni se společně radují, zpívají náboženské písně a zastavují se u každého domu, kde zpěvem prosí o azyl, stejně jako kdysi Marie s Jozefem.

Betlémy

Vánoční stromky jsou sice v Mexiku velikou vzácností, ale Betlém má snad každá rodina. Nazývají je nacimiento a umisťují ve vstupních halách svých domů. Betlémy jsou ale k vidění také ve všech obchodech, úřadech, přístavech, prostě všude. Rozestavují se 16. prosince a až do Štědrého dne v nich chybí figurka Ježíše.

Vánoce v Mexiku a jídlo

U slavnostní tabule se na Štědrý den obvykle sejde celá široká rodina. Hlavním chodem je většinou ryba, neboť je považována za jeden ze symbolů Vánoc. Nepředstavujte si ovšem našeho smaženého kapra, pro Mexičany je tradičním pokrmem bacalao a la Vizcaína– treska po biskajsky. Jak už napovídá název, jedná se o tresku s biskajskou omáčkou, což je cibulová omáčka s chorizo paprikou. Oblíbeným jídlem je také hovězí polévka s fazolemi a nadívaný krocan se salátem.

Na vánočním stole také nesmí chybět tradiční nápoj ponche. Nápoj je pro svou sladkost oblíben zejména u dětí. Jedná se o směs ovocných kompotů dochucenou skořicí a melasou.

Jako dezert se většinou podávají zázvorové sušenky, marcipán či smažené banánové rolky. 6. ledna na Tři krále se pak peče koláč rosca de reyes. Je to kruhový koláč s kousky sušeného ovoce, který si Mexičané rádi dopřávají se šálkem horké čokolády, skořicí a vanilkou.

Vánoční oslavy oficiálně uzavírá 2. února tamale party, které se vždy účastní celá rodina. Vaří se kukuřičné těsto plněné kuřecím masem, sýrem či zeleninou a podává se s červenou nebo zelenou salsou.

Tamní vánoční zvyky a tradice se od těch evropských velice liší. I Mexičani si své Vánoce užijí na maximum.

Zdroje: chcinacesty.cz, bilevanoce.cz, Las Adelitas

Oblíbené