Spojte se s námi


Kultura

Jak se slaví Vánoce v Itálii: Velkou tradicí je betlém, stromeček v některých rodinách nenajdete

Italské Vánoce se v mnohém liší od těch českých, na druhou stranu najdete mnoho společného. Italové dodržují křesťanské tradice a nesou se v náboženském duchu. Vánoční atmosféru podtrhuje vánoční Betlém nebo tradiční vánoční stromek. Ten ale v některých rodinách nezdobí a raději se věnují přípravě právě Betlému. Vánoční atmosféru zde najdete již od začátku prosince, na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie.

Publikováno

dne

Italské Vánoce se v mnohém liší od těch českých, na druhou stranu najdete mnoho společného. Italové dodržují křesťanské tradice a nesou se v náboženském duchu. Vánoční atmosféru podtrhuje vánoční betlém nebo tradiční vánoční stromek. Ten ale v některých rodinách nezdobí a raději se věnují přípravě právě betlému. Vánoční atmosféru zde najdete již od začátku prosince.

Na Vánoce v Itálii se drží půst a chodí do průvodu

V předvečer Božího hodu se rodiny scházejí, stejně jako u nás. Nejdou ale společně jíst, nýbrž vyrážejí ven na průvod s loučemi nebo svíčkami. Jedná se o přípravu na půlnoční mši. V předvečer svátků drží Italové také půst.

A jak se na Vánoce připravují děti? Dávají na stůl sklenici mléka a také sušenky pro Babbo Natale – dědečka Vánoc. Ten chodí dům od domu a dárky schovává pod stromeček, případně ke krbu. Hlavním dnem je 25. prosinec, kdy papež požehná Urbi et Orbi a Vánoce jsou oficiálně zahájeny.

Co na Vánoce v Itálii nesmí chybět na slavnostní tabuli?

Oproti Čechům se Italové scházejí na slavnostní oběd, nikoli večeři. Skládá se z několika chodů a záleží na tom, v jakém regionu Itálie se nacházíte. Slavnostní menu je pokaždé jiné. Společný je sladký chléb panettone, který nesmí chybět nikde. Sušená treska naložená v soli, pečené jehněčí nebo vánoční kuře – to jsou další pochoutky, které najdete na prostřeném stole.

V Římě si pochutnávají na špagetách s ančovičkami, v Neapoli milují tresku. V Kalábrii nesmí chybět chilli papričky, které se přidávají do špaget se strouhankou a ančovičkami. Na slavnostní oběd 25. prosince se v oblasti Valterllina podává vývar z kapouna, v regionu Piemonte jsou to těstoviny na nespočet způsobů.

Nechybí ani dezerty nebo sladké pokrmy, například il panettone. Je to pečený koláč, který připomíná tvarem bábovku. Jeho součástí je kandované ovoce nebo sýr mascarpone, najdete i varianty s kousky čokolády nebo glazovanými kaštany.

Co neznají, je české tradiční vánoční cukroví. Raději si dají sušené ovoce nebo turecký med, který u nás najdete především na vánočních trzích. Vánoční čas je pro Italy obdobím „bílého týdne”, kdy hromadně odjíždějí lyžovat na hory, protože děti mívají dlouhé prázdniny.

Čarodějnice, nebo dědeček Vánoc?

Kromě již zmíněného dědečka Vánoc, dárky může přinést také hodná čarodějnice Beffana. Ta ale nechodí v předvečer 25. prosince, nýbrž dárky rozdává kolem Tří králů. Děti si ji představují jako ošklivou stařenu s velkým nosem a starým oblečením. Je ale hodná a děti se na ni pokaždé těší.

Tradice a další zvyky se budou odvíjet podle toho, v jakém regionu Itálie se slaví. Najdete tu mše, vánoční trhy jsou oblíbené snad po celém světě. 24. prosince chodí Italové na tradiční půlnoční mši. V mnoha domácnostech najdete ozdobený stromeček, ale také betlém, na kterém si velmi zakládají. 

Zdroj: KM Travel, I Love Italy

Oblíbené